تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۷
 

بررسی همکاری نظامی در دیدار لوید آستین با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی

Share/Save/Bookmark
بررسی همکاری نظامی در دیدار لوید آستین با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی
 
معاون وزیر دفاع عربستان سعودی با وزیر دفاع آمریکا در واشنگتن دیدار و درباره همکاری نظامی بین دو کشور گفت‌‌وگو کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی اعلام کرد که به دستور «محمد بن سلمان» ولی‌عهد این کشور با «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا دیدار و درباره شراکت و همکاری نظامی بین دو کشور گفت‌وگو کرده است.
به گزارش روسیا الیوم، خالد بن سلمان در توییتی که عکس خود را در کنار آستین در حاشیه نشست کمیته برنامه ریزی استراتژیک مشترک عربستان سعودی و آمریکا به آن ضمیمه کرده است، گفت:من با لوید آستین تحت دستور محمد بن سلمان ولی‌عهد ولی‌عهد برای بررسی شراکت سعودی-آمریکایی و همکاری نظامی استراتژیک مستمر بین دو کشور دوست ملاقات کردم.
وی همچنین گفت  که با «کالین کال» معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی نیز دیدار کرده است.
منابع خبری بعد از ظهر سه‌شنبه گذشته از سفر معاون وزارت دفاع عربستان سعودی به آمریکا برای دیدار با مقام‌های ارشد پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) خبر دادند.
 به گفته منابع آگاه، پیش از سفر «جو بایدن» به خاورمیانه در خاتمه ماه ژوئن، ایالات متحده در پی توسعه روابط با عربستان برآمده است.
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در این زمینه گفته بود که شاهزاده خالد در راس هیاتی بلندپایه برای حضور در «کمیته برنامه ریزی مشترک راهبردی آمریکا-عربستان»  به آمریکا سفر می‌کند.
وی قرار بوده با مقامات آمریکایی درباره تازه‌ترین تحولات منطقه به ویژه اوضاع یمن و نیز جنگ روسیه و اوکراین گفت‌وگو و تبادل نظر کند.
این در حالی است که «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی هم قرار است امروز پنجشنبه به ایالات متحده آمریکا سفر کرده و با «لوید آستین» همتای آمریکایی خود در واشنگتن و مقر پنتاگون دیدار کند.
 بر اساس بیانیه وزارت جنگ رژیم صهیونیستی گانتز در دو رویداد بزرگ برای خانواده‌های صهیونیست در میامی و نیویورک شرکت خواهد کرد؛ رویدادهایی که توسط اداره خانواده‌ها، خاطرات و میراث در وزارت جنگ تل‌آویو، سازمان جهانی صهیونیست و موسسه یهود برگزار می‌شوند.
سفر گانتز در سایه تحولات امنیتی اخیر و در چارچوب از سرگیری مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای انجام می‌شود. قتل «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی در درگیری‌های بین ارتش اسرائیل و فلسطینیان منطقه جِنین موضوع دومی است که گانتز درباره آن رایزنی خواهد کرد.
مقامات دولت خودگردان فلسطین روز جمعه گذشته نتایج اولیه تحقیقات خود درباره این قتل را اعلام و مسئولیت آن را به رژیم صهیونیستی تحمیل کردند؛ علاوه بر این، رام‌الله همکاری با تل‌آویو را در این خصوص رد کرده است.
این سفر در حالی انجام می‌شود که «نفتالی بنت» نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی و وزیر جنگش، پیش از این و به دلیل ترس از درگیری با مقاومت و همچنین احتمال سقوط دولت تل‌آویو، سفرهای خارجی خود را به تعویق انداخته بودند.
 
کد مطلب: 443376