تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۴
 

انگلیس تسلیحات توپخانه‌ای دوربرد و پهپاد به اوکراین می‌فرستد

Share/Save/Bookmark
انگلیس تسلیحات توپخانه‌ای دوربرد و پهپاد به اوکراین می‌فرستد
 
نخست‌وزیر انگلیس در تماس با رئیس جمهور اوکراین گفت، کمک‌های جدید لندن برای کی‌یف شامل تسلیحات توپخانه‌ای دوربرد و پهپاد خواهند بود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس روز پنجشنبه در تماس با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین، وعده ارسال توپخانه دوربرد را مطرح کرد.
به نوشته وبگاه دولت انگلیس، زلنسکی در این تماس تلفنی اطلاعات جدیدی درباره وضعیت شرق اوکراین (منطقه دونباس) فراهم کرد و جانسون نیز بر حمایت از کی‌یف تأکید و از روسیه خواست با اسرای ماریوپل با احترام رفتار کند.
در بیانیه دفتر جانسون درباره این تماس تلفنی آمده است: «نظر به اعلام اخیر اختصاص ۱.۳ میلیارد پوند کمک نظامی دیگر انگلیس به اوکراین، نخست‌وزیر حمایت‌های انگلیس از اوکراین را برشمرد که شامل تسلیحات توپخانه‌ای دوربرد، موشک‌های خشکی به دریا و پهپادهای بدون سرنشین هستند».
طبق این بیانیه، جانسون «حمله غیرقانونی روسیه به اوکراین و مسدود شدن بنادر دریای سیاه» را علت افزایش قیمت مواد غذایی در کشورهای در حال توسعه عنوان کرده و مدعی شد برای گشوده شدن دوباره مسیرهای زمینی و دریایی حیاتی تلاش خواهد کرد.
دلسوزی جانسون برای کشورهای در حال توسعه در حالی صورت می‌گیرد که «لیز تراس» وزیر امور خارجه دولت او روز چهارشنبه گفته است، کشورش در وضعیت اقتصادی «بسیار بسیار دشواری» قرار گرفته است.
«ریشی سوناک» ریاست خزانه داری انگلیس گفت، دولت هیچ کاری نمی تواند انجام دهد تا از افزایش تورم و تاثیر آن بر خانواده های انگلیسی جلوگیری کند.
از سوی دیگر «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا روز چهارشنبه گفت تحرکات احمقانه اقتصاد کلان کشورهای غربی امنیت غذایی جهانی را از بین برده و مشکلات در این زمینه مدت‌ها قبل از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین آغاز شده است.
 
کد مطلب: 443374