تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۰
 

بزرگ‌ترین بانک آمریکا: در مورد اقتصاد روسیه اشتباه کردیم

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: بانک جی پی مورگان در یادداشتی به مشتریان خود اعلام کرد، اقتصاد روسیه بهتر از چیزی که انتظار داشته با تحریم های غرب علیه این کشور بر سر موضوع اوکراین کنار آمده است. بنا بر اعلام بزرگ ترین بانک سرمایه گذاری آمریکا، نظرسنجی تمایل به تجارت در این کشور، «یک رکود بسیار عمیق در روسیه را نشان نمی ‌دهد و در نتیجه پیش بینی های این بانک در مورد رشد اقتصادی روسیه معکوس خواهد شد.» این بانک همچنین به برخی شاخص‌ ها مانند مصرف برق و جریان‌ های مالی اشاره کرد که نشان می‌ دهد اقتصاد این کشور در وضعیت بهتری نسبت به پیش‌ بینی ها قرار دارد.

تحلیلگران این بانک در یادداشتی اعلام کردند: «بنابراین، داده‌های موجود به کاهش ناگهانی فعالیت ها اشاره نمی‌ کنند؛ حداقل در حال حاضر اینگونه است. جی پی مورگان همچنین از پیش بینی اولیه خود در مورد کاهش 35 درصدی تولیدناخالص داخلی روسیه در سه ماهه دوم و کاهش 7 درصدی در کل سال 2022 عقب نشینی و اعلام کرد، این ارقام احتمالا بسیار کمتر نگران کننده هستند. با این حال، این بانک خاطرنشان کرد، تأثیر تحریم‌ های فعلی و بالقوه محسوس خواهد بود و اگر مسکو عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز نمی ‌کرد، اقتصاد این کشور در وضعیت بسیار بهتری قرار می‌ گرفت.

تحلیلگران این بانک پیش بینی کردند: «ما انتظار داریم تاثیر تحریم ها در فصل های آتی ادامه یابد. بنابراین، به نظر می رسد، چشم انداز تولیدناخالص داخلی احتمالا کاهش هایی داشته اما رکود بسیار شدیدی نداشته باشد.» البته آنها به کاهش صادرات اشاره کردند. از زمانی که روسیه عملیات نظامی در اوکراین را آغاز کرد، با تحریم های بی سابقه از سوی کشورهای غربی مواجه شد. آمریکا خرید نفت روسیه را ممنوع کرد و اتحادیه اروپا در حال آماده کردن بسته ششم تحریم روسیه است؛ همچنین در حال بررسی تحریم نفت روسیه نیز است.

ش
کد مطلب: 443270
مرجع : فارس