تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۲
 

پایان رای‌گیری در انتخابات لبنان و آغاز شمارش آرا

Share/Save/Bookmark
پایان رای‌گیری در انتخابات لبنان و آغاز شمارش آرا
 
ساعت رای گیری انتخابات لبنان پایان یافته و شمارش آرا در این کشور آغاز شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: با پایان ساعت رای گیری در لبنان،‌ مراکز اخذ آرا در این کشور بسته شده و شمارش آرای انتخابات پارلمانی این کشور آغاز شد.
الجزیره به نقل از وزارت کشور لبنان خبر داد که میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی این کشور نیم ساعت پیش از بسته شدن مراکز اخذ رای به 37/5 درصد رسیده است.
رأس ساعت ۷:۰۰ صبح امروز (یکشنبه/ ۲۵ اردیبهشت) به وقت لبنان (۸:۳۰ به وقت ایران) روند رأی‌گیری برای انتخابات پارلمانی لبنان در این کشور آغاز شد.
بر اساس گزارش شبکه «المنار»، نسبت رأی‌دهندگان گروه‌های مختلف به این شرح است: مسیحیان مارونی: ۱۸.۷۵ درصد؛ مسیحیان ارتدوکس: ۶.۶۳ درصد؛ مسیحیان کاتولیک: ۴.۴۵ درصد؛ مسلمانان سنی ۲۹.۶۶ درصد؛ مسلمانان شیعه: ۲۹.۱۳ درصد؛ دروزی‌ها: ۵.۴۹ درصد و علوی‌ها: ۰.۸۸ درصد.
در انتخابات پارلمانی امسال لبنان ۷۱۸ نفر در قالب ۱۰۳ لیست یا فهرست برای کسب ۱۲۸ کرسی پارلمان در ۱۵ حوزه انتخاباتی با یکدیگر رقابت می‌کنند.
قانونی که انتخابات کنونی لبنان بر اساس آن برگزار می‎شود، «تناسبی» است و کرسی‌های احزاب مختلف به تناسب تعداد رأیی که کسب می‌کنند، به آنان تعلق می‌گیرد.
غائب بزرگ این دوره از انتخابات لبنان «سعد الحریری» رئیس جریان «المستقبل» است. وی در بهمن ماه گذشته (۱۴۰۰) با صدور بیانیه‌ای انصراف خود از مشارکت در انتخابات پارلمانی کنونی و تعلیق فعالیت خود در عرصه سیاسی را اعلام کرد.
همان زمان در پی این اقدام الحریری، «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان به دیدار شیخ « عبداللطیف دریان» مفتی اعظم این کشور رفت و تاکید کرد که خواهان خروج سُنی‌ها از روند فعالیت‌های سیاسی نیست. عون اظهار داشت: «شنیده‌ایم که قرار است انتخابات از جانب اهل سنت تحریم شود، ما چنین چیزی را نمی‌خواهیم. چرا که اگر لبنان یکی از مهم‌ترین جریان‌های خود را از دست دهد، جامعه‌ای که به آن عادت و در آن رشد کردیم تهدید خواهد شد.»
 
کد مطلب: 443247