تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۵
 

خطیب‌زاده: سازمان همکاری اسلامی از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در جهان اسلام جلوگیری کند

Share/Save/Bookmark
 
سخنگوی وزارت خارجه از سازمان همکاری اسلامی خواست که ضمن تاکید برمخالفت جدی با هرگونه اقدام سازشکارانه و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، اقدامات ملموسی را اتخاذ و از نفوذ بیشتراین رژیم در جهان اسلام جلوگیری کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سعید خطیب‌زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در چهل و هشتمین نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد پایتخت پاکستان حضور دارد، امروز (چهارشنبه) سوم فروردین ماه در این نشست به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدا با بیان این‌که شرکت در این نشست مهم و حضور در جمع وزرای امور خارجه و مقامات بلندپایه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باعث افتخار است، گفت: فرصت را غنیمت شمرده هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال کشور دوست و برادر پاکستان را تبریک گفته و از برادران عزیز پاکستانی به ویژه دوست و همکار عزیزم آقای شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان برای میزبانی صمیمانه و استقبال گرم از اینجانب و هیات همراه تشکر و قدردانی کنیم.

خطیب‌زاده افزود: ناامنی و بی ثباتی در منطقه غرب آسیا در بحران فلسطین و اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین توسط صهیونیست‌ها که می توان از آن به عنوان دیرینه ترین و پیچیده ترین بحران نظام بین المللی نام برد، ریشه دارد.

* سازمان همکاری اسلامی از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در جهان اسلام جلوگیری کند

وی بیان کرد: به عنوان نماینده یکی از کشورهای بنیانگذار سازمان همکاری اسلامی نیازی به تذکر این نکته نمی‌بینم که بنیاد این سازمان بر آرمان فلسطین نهاده شده است و به همین دلیل، بازگشت تمامی فلسطینی‌ها به سرزمین آباء و اجدادی خود و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی همیشگی قدس شریف همچنان باید به عنوان بالاترین اولویت کاری آن مطرح و دستیابی به این هدف والا باید سرفصل کلیه اقدامات ما باشد.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: مایه ناخشنودی عمیق است که با وجود تلاش بیش از ۵۰ ساله این سازمان، مردم فلسطین کماکان از تداوم اشغال بیرحمانه سرزمین های خود رنج می‌برند و از بدیهی ترین حقوق بنیادین بشر محروم هستند.

وی ادامه داد: یکی از تاسف‌بارترین تحولات سال های اخیر این است که سیاست‌های مزورانه رژیم صهیونیستی و قدرت اصلی حامی آن ایالات متحده آمریکا در امر پیشبرد سیاست استعماری عادی‌ سازی با کشورهای اسلامی با تمایل و استقبال برخی از اعضای سازمان روبرو بوده و این امر زنگ خطر را برای دغدغه مندان وحدت و سعادت امت اسلامی به صدا درآورده است. این در حالی است که سازمان همکاری اسلامی پیوسته کلیه اشکال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را قاطعانه رد کرده و شورای وزیران امور خارجه سازمان در قطعنامه های مکرر خود در برهه‌های زمانی گوناگون ضمن محکوم کردن عادی سازی روابط با این رژیم، از جمله خواهان اعمال تحریم علیه خاطیان و حتی تعلیق عضویت کشورهای عضوی شده است که قطعنامه‌های سازمان در این زمینه را نادیده می‌گیرند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: از این رو لازم است سازمان همکاری اسلامی ضمن تاکید بر موضع همیشگی خود دایر بر مخالفت جدی با هرگونه اقدام سازشکارانه در امر پیشبرد سیاست منحوس عادی سازی، همچنین اقدامات ملموسی را علیه این آفت وحدت‌ و سعادت امت اسلامی اتخاذ و از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در جهان اسلام جلوگیری کند.

* عادی سازی روابط با این رژیم غاصب، ظلمی آشکار به مردم مظلوم فلسطین است 

خطیب‌زاده بیان کرد: تجربه تاریخی سازشکاران گواهی می‌دهد که رژیم صهیونیستی در قبال فلسطین و دیگر کشورهای اسلامی جز هویت زدایی، تجزیه و اشغالگری، ناامنی و زوال و نابودی برای همپیمانان مسلمان خویش هدف دیگری نداشته است و  شرنگ تلخ خیانت به قدس شریف و دین مبین اسلام را اول از همه این سازشکاران چشیده اند. بدانیم که عادی سازی روابط با این رژیم غاصب، ظلمی آشکار به مردم مظلوم فلسطین است و تقویت این روند، رژیم صهیونیستی را در امر هجمه بیشتر به حاکمیت متزلزل فلسطینیان بر مناطق متخلخل کنونی تحت مدیریت آنان تشجیع خواهد کرد تا در نهایت هدف اصلی خود یعنی غصب کامل فلسطین و تشکیل دولت از نیل تا فرات را عملی سازد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران اطمینان دارد که این خواب صهیونیست‌ها و هم پالکی‌های آنان تعبیر خوشی برای آنان‌ نخواهد داشت و به فضل و اراده الهی، جهان به زودی زود استقرار دولت اسلامی فلسطین در قدس شریف را جشن خواهند گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که تعیین سرنوشت فلسطین باید به دست ساکنان بومی این سرزمین سپرده شود. بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران طرح چهار ماده ای " برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین" را پیشنهاد داده که در دبیرخانه سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است. تردیدی نیست که پایان حیات کیان صهیونیستی در فلسطین نه از طریق یک راه حل نظامی یا با اجرای ابتکارات سیاسی از پیش شکست خورده بلکه با برگزاری همه پرسی واقعی با شرکت کلیه مردم ساکن در مناطق اشغالی فلسطین و تمامی آوارگان فلسطینی به ناحق رانده شده از سرزمین خویش با هر مذهب و پیشینه سیاسی محقق خواهد شد.

* جمهوری اسلامی ایران ثبات در کابل را به مثابه ثبات در تهران دانسته

این دیپلمات ارشد کشورمان به اوضاع افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: امروزه افغانستان با هم آیند بحران‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و انسانی مواجه است که نتیجه بلافصل سیاست های نادرست و اقدامات غیر مسئولانه و نسنجیده یکجانبه آمریکا طی دو دهه گذشته می باشد. جمهوری اسلامی ایران ثبات در کابل را به مثابه ثبات در تهران دانسته و تمامی مساعی خود را برای ایجاد و تثبیت صلح و آرامش در افغانستان پیش و پس از سقوط دولت پیشین مبذول داشته است. راه برون رفت افغانستان از وضعیت کنونی آن بهره گیری از تمامی ظرفیت های انسانی آن کشور از طریق کمک به تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت تمامی گروه های سیاسی و قومی افغانی است.

وی گفت: غرب با اعمال سیاست قحطی و گرسنگی آسیب فاجعه باری به بار آورده است. فقر و ناامنی ناشی از تحولات سیاسی اخیر در کنار بحران انسانی ناشی از وضعیت بغرنج اقتصادی آن کشور که با مصادره دارایی های مردم افغانستان توسط اشغالگران تشدید شد، موجب مهاجرت گسترده به کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران شده است. ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بغرنج اقتصادی و انسانی افغانستان بر این باور هستیم که شرایط کنونی بستر مناسبی برای سوءاستفاده گروه های تروریستی به ویژه داعش در افغانستان برای جذب نیرو ایجاد کرده که نیازمند همگرایی دولت‌های منطقه برای ارسال کمک های بشردوستانه با هدف بهبود وضعیت انسانی و مساعدت به هیات سرپرستی موقت جهت مبارزه جدی با گروه تروریستی تکفیری داعش می باشد.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن همراهی و همدلی کامل با مردم افغانستان در این شرایط دشوار، هیأت حاکمه سرپرستی موقت را به تشکیل دولت فراگیر و ایفای تعهدات شناسایی شده بین‌المللی از جمله رعایت حقوق زنان و کودکان ترغیب کرده و بر اساس تحلیل های برآمده از پایش منظم رفتار آن گروه با مردم افغانستان و تعامل آن با گروه‌های مختلف قومی و سیاسی در تشکیل دولت فراگیر مستقل، روابط خود را تنظیم خواهد کرد.

*دولت پاکستان در جهت تضمین حمایت از مردم بی پناه – به ویژه اقلیت‌های مذهبی – در مقابل ظلم و جنایت گروه‌های تروریستی تکفیری چاره اندیشی کند

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: تهدیدات امنیتی فراروی جهان اسلام هر روز در شکل جدیدی ظاهر شده و تروریسم تکفیری مولود و مورد حمایت غرب، همچنان در منطقه ما قربانی می گیرد. اقدام ددمنشانه منجر به فاجعه دردناک انفجار در نمازجمعه مسجد "کوچا ریسالدار" در پاکستان که منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از نمازگزاران بیگناه شد، موجب تاسف و اندوه فراوان شد. ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی با خانواده های داغدار، این جنایت هولناک که وحدت اسلامی را نشانه رفته است، محکوم می‌کنیم.

وی بیان کرد: همکاری و مشارکت سازمان همکاری اسلامی و اعضای آن در جهت مقابله با پدیده شوم تروریسم و حمایت از تلاش‌های دولت پاکستان در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین از دولت پاکستان مؤکداً می‌خواهیم در جهت تضمین حمایت از مردم بی پناه – به ویژه اقلیت‌های مذهبی – در مقابل ظلم و جنایت گروه‌های تروریستی تکفیری چاره اندیشی کرده و اقدامات پیشگیرانه لازم را در این زمینه در نظر بگیرد تا بیش از این حملات خشونت بار و وحشیانه گروه های افراطی به اجتماعات مذهبی را شاهد نباشیم.

* از تحولات مثبت اخیر در روابط جمهوری عربی سوریه و برخی کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: در مورد سوریه، ما از تحولات مثبت اخیر در روابط جمهوری عربی سوریه و برخی کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم.  جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از ضرورت تامین امنیت و رفاه کامل مردم سوریه، حملات نظامی رژیم صهیونیستی اسرائیل علیه سوریه از جمله آخرین حمله در حومه شمالی دمشق را که منجر به خسارات انسانی شد، به شدت محکوم می‌کند.

*  حل مسئله کشمیر از طریق توسل به گفت‌وگو و ابزارهای دیپلماتیک

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره از حل و فصل اختلافات و مسایل مربوط به کشورهای عضو سازمان از طریق گفت‌‌وگو و کاربست روش های مسالمت آمیز حمایت کرده است.  به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این نشست ارزشمند مایلم بر اهمیت حل مسئله کشمیر از طریق توسل به گفت‌وگو و ابزارهای دیپلماتیک تاکید کنم. ایران آمادگی کامل خود را برای ارائه تمامی ظرفیت های خویش به طرفین به منظور  کمک به حل این مسئله اعلام می‌کند.

* ایران آمادگی خود را برای اجرای نظام و ترجیحات تجاری بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی اعلام کرده‌

به گزارش فارس، خطیب‌زاده همچنین گفت: دستیابی به آینده درخشان و شکوفایی امت اسلامی تنها از طریق تحقق وحدت، همگرایی و افزایش مشارکت میان مسلمانان و کشورهای اسلامی امکان پذیر است. این موضوع باید به عنوان مهمترین هدف راهبردی جهان اسلام مورد عنایت ویژه سازمان همکاری اسلامی قرار گیرد. تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و زیرساخت‌های اقتصادی و تجاری آن از جمله «کومسک» نیاز امروز کشورهای اسلامی است. جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از این همکاری‌ها معتقد است هدف غایی این امر باید کمک به توسعه پایدار اعضا بر اساس مشارکت فراگیر و منافع متقابل آنها باشد.

وی بیان کرد: مایل هستم اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی آمادگی خود را برای اجرای نظام و ترجیحات تجاری بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (TPS/OIC)  اعلام کرده‌ است که از ابتدای ژوئیه ۲۰۲۲ به مرحله اجرا  گذاشته خواهد شد. دفتر هماهنگی «کومسک» اعلام کرده است که با اجرایی شدن نظام مذکور، می‌توانیم شاهد افزایش هرچه بیشتر مبادلات تجاری بین کشورهای اسلامی باشیم. همچنین توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با بحران همه گیری ویروس کرونا از جمله تولید واکسن امکان به اشتراک گذاشتن با سایر کشورهای اسلامی را دارد. امیدواریم که با تسهیل شرایط حضور نمایندگان کشورمان نزد سازمان همکاری اسلامی و با همکاری مسئولانه سازمان و مقامات کشور میزبان شاهد اتخاذ گام‌های عملی در جهت توسعه همکاری و همدلی بین اعضا باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: در پایان ضمن گرامیداشت شهدای حادثه منا، امیدواریم که با کاهش همه گیری بیماری کرونا و تامین ایمنی کافی برای جامعه بشری در مقابل این ویروس مخرب، بار دیگر جلوه وحدت مسلمانان در مراسم حج ابراهیمی را شاهد باشیم. همچنین آرزومندم که این نشست بتواند نقش مهم خود را در تحکیم همبستگی و اتحاد بین ملت‌های مسلمان در راستای مسیر درخشان به انزوا کشاندن و شکست نهایی اشغال گر قدس شریف، آزادی کامل قلمرو سرزمین های فلسطینی – اسلامی تحت سیطره صهیونیسم و تشکیل دولت مستقل فلسطین در سراسر قلمرو فلسطین به مرکزیت قدس شریف ایفا کرده و همچنین گامی مؤثر در کاهش مشکلات و آلام برادران افغان ما بردارد.

ش
کد مطلب: 441482