تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۶
 

۵ نقش محوری صدا و سیما در جهاد تبیین

Share/Save/Bookmark
۵ نقش محوری صدا و سیما در جهاد تبیین
 
همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند در «جهاد تبیین» بار اصلی بر دوش رسانه‌ها است، صدا و سیما بیش از همه این وظیفه را دارد که اقداماتی را در زمینه شناختِ مفاهیم این فرمایش و القایِ درست آن در جامعه داشته باشد. چرا که زیر بنای تبیین، «شناخت» است و در بطنِ تفکر دینی هم مفاهیمی چون «تبلیغ» و «تبیین» وجود دارد اما بیشترِ رسانه‌ها خودشان را درگیرِ مفهوم رسانه مدرن کرده‌اند. اگرچه این اعتقاد وجود دارد که اصالت پیدا کردنِ «تبیین»، رسانه را از نگاه هنرمندانه‌اش دور می‌کند اما جهاد تبیین، یک کنش هنرمندانه است. باید رسانه از ظرفیت نویسندگان و هنرمندان در این زمینه حداکثر بهره را ببرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: گاه برای تبیین برخی حقایق نیاز به اقداماتی عملی در حوزه‌های گوناگون است و گاه برخی اقدامات عملی انجام‌گرفته و دستاورد‌ها نیازمند تبیین است. این هم‌افزایی و کنش ترکیبی می‌تواند اثربخشی تبیین بر افکار عمومی را دوچندان سازد.
علیرضا مقصودی مدیر شبکه رادیویی جوان در یادداشتی از عبارتِ «رسانه شاهراهِ جهاد تبیین» استفاده کرده و در موردِ پنج نقش محوری رسانه ملّی در جهاد تبیین، نوشت:
"این روزها پس از سخنان رهبر معظم انقلاب، تحلیل‌های مختلف و گاه قابل تأملی در خصوص جهاد تبیین مطرح شده، اما آنچه مهم است تعیین نقش فردی، جمعی و سازمانی در این خصوص است. نقش رسانه ملی در افق جهاد تبیین از جهات مختلفی بسیار حائز اهمیت است که در زیر به آن اشاره می‌شود.
1- رسانه ملی بسان قرارگاه رسانه‌ای تولید و انتشار مبانی، مفاهیم و مصادیق جهاد تبیین.
بی‌شک رسانه شاهراه جهاد تببین است چرا که عنصر مهم در این جهاد الهی، رساندن پیام به جامعه هدف است بنابراین آرایش قرارگاهی که در دکترین نظامی هم آرایش منحصر به فردی است چه در حوزه تولید پیام و چه در حوزه انتقال پیام در برودکست و برودبند بسیار مهم است.
2- رسانه ملی و نقش تخصصی و عمومی در جهاد تببین.
سازمان صدا و سیما با داشتن قوی‌ترین شبکه ارتباطی با نخبگان و همچنین بهره‌مندی از شبکه‌های تخصصی صدا و سیما و مراکز استان‌ها و بدنه آماده به کار می‌تواند عمق و گستره لازم را برای جهاد تببین ایجاد کند.
3- نقش رسانه ملی در اختصاص کنداکتور مناسب به جهادگران عرصه جهاد تببین.
اختصاص کنداکتور مناسب در زمان‌های پرمخاطب شبکه‌های مختلف می‌تواند بسیار مفید باشد.
همان‌گونه که در جنگ شناختی دشمن با تمام توان و نیرو در برابر ملت ایران ایستاده است ضرورت دارد که رسانه هم تمام قد در برابر آن بایستد و امکانات و توان خود را به میدان بیاورد.
4- نقش رسانه ملی در تولید برنامه برای ذائقه‌های مختلف مخاطب.
مهندسی پیام و استفاده از قالب‌های جذاب و پرمخاطب مانند فیلم، سریال، نمایش، مستند و .. همچنین پرداخت محتوایی با رویکرد تفریحی و سرگرمی می‌تواند مخاطبان با سلیقه‌های مختلف را جذب کند.
5- نقش رسانه ملی در مردمی کردن جهاد تبیین و بالا بردن مشارکت عمومی 
رسانه می‌تواند با ایجاد زمینه مناسب جهت مشارکت آحاد مردم و انتشار آثار و محتوای تولید شده مردمی در انعکاس این جهاد مقدس نقش مؤثری ایفا کند. 
از آنجا که جهاد تبیین موضوعی بسیار مهم است و ابعاد گسترده‌ای دارد، می‌توان مواردی دیگر را هم به عنوان نقش سازمان صدا و سیما در جهاد تببین باز شمرد اما آنچه اولویت دارد، تعیین نقش و عملیاتی کردن آن است.
 
کد مطلب: 441211