تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۱
 

معرفی کتاب «گام دوم انقلاب اسلامی در خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی»

Share/Save/Bookmark
معرفی کتاب «گام دوم انقلاب اسلامی در خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی»
 
نقطه عزیمت انقلاب اسلامی، تغییر در عزم ملّت و شکل‌گیری روحیه انقلابی و ایجاد اراده معطوف به تمدّن‌سازی است. حفظ این روحیه انقلابی تا رسیدن به قلّه تمدّن‌سازی اسلامی با تمامی لوازم تمدّنی، نیازمند عقلانیّتی مؤمنانه، اسلامی و انقلابی است، بگونه‌ای که ظرفیّت هماهنگی همه شئون و عرصه‌های حیات اجتماعی را دارا باشد و بر مدار امداد الهی و کلمات وحی بتواند نقشه جامعِ حرکت نظام اسلامی تا رسیدن به تمدّن نوین اسلامی را ترسیم نماید. کتاب «گام دوم انقلاب اسلامی در خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی» در همین راستا با محوریت بیانات ارزشمند مقام معظّم رهبری مد ظله العالی تدوین گردیده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:
 بخش­ها و فصول کتاب «گام دوم انقلاب اسلامی در خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی»:
الف) روح کلی بیانیه گام دوم: 1. امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده؛ 2. نقش محوری جوانان در تحقّق بیانیه گام دوم
ب) اهداف انقلاب اسلامی: 1. خودسازی اسلامی؛ 2. جامعه‌پردازی اسلامی؛ 3. تمدّن‌سازی اسلامی
ج) انقلاب اسلامی در گام اول: 1. ویژگی‌های انقلاب اسلامی؛ 2. چالش‌ها و برکات انقلاب اسلامی
د) انقلاب اسلامی در گام دوم: 1. فرصت‌ها و ظرفیّت‌های انقلاب اسلامی؛ 2. توصیه‌های راهبردی در گام دوم

همچنین این کتاب مشتمل بر 3 ضمیمه­ ی ذیل نیز می­باشد:
1. مقایسه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با استراتژی امنیّت ملّی آمریکا
2. مقایسه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت
3. نسبت گام دوم انقلاب اسلامی با فرآیند پنج‌گانه تحقّق اهداف نهضت اسلامی

اهداف تدوین کتاب «گام دوم انقلاب اسلامی در خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی»:
1. «شناساندن، ظرفیّت‌سازی و گفتمان‌سازی» بیانیه‌ی گام دوم انقلاب اسلامی
بیانیه‌ی گام دوم انقلاب اسلامی، نقشه جامع حرکت تکاملی نظام اسلامی در 40 ساله دوم خود می‌باشد که با «وسعت نظر، جامعیّت و عمق‌اندیشی بی نظیر»، به زیبایی تمام توانسته مبتنی بر تجربه 40 سال اول، مسیر آینده انقلاب اسلامی را ترسیم نماید. «شناخت، ظرفیّت‌سازی و گفتمان‌سازی» این بیانیه بر نخبگان جامعه، مدیران و همه دلسوزان انقلاب فرض و واجب می‌باشد. در باب شناخت ابعاد و زوایای دقیق این بیانیه هم از یک طرف لازم است، اندیشه‌‌های بنیادین و نظام‌مند مقام معظّم رهبری مد ظله العالی به خوبی در نظر گرفته شود و از طرف دیگر گفتمان انقلاب اسلامی در بیانات ایشان - که همان گفتمان تمدّن‌گرایی اسلامی است- به خوبی فهم شود.
 
2. درک ارکان، ابعاد و مسائل تمدّن‌سازی اسلامی
درک ارکان، ابعاد و مسائل تمدّن‌سازی اسلامی و شناخت لوازم و مقدمات تمدن­سازی اسلامی از جمله خودسازی، دولت‌سازی و جامعه‌پردازی و ... تا رسیدن به تمدّن نوین اسلامی در عرصه‌ی جهانی از ضروریات اولیه­ ی ورود به ساحت تمدن­ سازی اسلامی است. 

3. ارائه فهمی دقیق از وظایف اقشار مختلف- بالأخص جوانان- در مسیر تحقق تمدّن اسلامی
نگاه نسل نو و همه‌ى کسانى که نیروى جوانى را در خدمت به اهداف و آرمان‌های بلند می‌خواهد، باید به آینده‌هاى روشن و دور باشد. آینده‌ى دور، ایجاد تمدّن اسلامى است. سازندگان آینده‌ى کشور و آینده‌ى این تمدّن و در واقع آینده‌ى جهان، جوان‌هاى امروزند. در هرجا باشند؛ در هر نقطه‌اى از کشور که احساس تعهّد می‌کنند، می‌توانند نقش‌آفرین باشند. این نقش­آفرینی نیز منوط به شناخت صحیح و کامل از وظایف و نقش خود در این راستا می­باشد.

4. شناخت ظرفیت­ها و امکانات موجود جهت استفاده در راستای پیشرفت کشور و تحقق تمدن نوین اسلامی
نکته‌ی مهمّی که باید آینده‌سازان ایران اسلامی در نظر داشته باشند، این است که در کشوری زندگی می­کنند که از نظر ظرفیّت­های طبیعی و انسانی، کم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیّت­ها با غفلت دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده یا کم‌استفاده مانده است. شناخت این ظرفیت­ها و امکانات، راه را برای ورود جوانان مؤمن، با انگیزه، خلاق و پرتوان باز می­کند تا با بهره­گیری مناسب از این امکانات و ظرفیت­ها در جهت پیشرفت و تعالی کشور، به حرکت در  مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی شتابِ قابل توجهی بدهند.

 
کد مطلب: 441084