تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۸
 

نهادینه‌سازی عقاید جوانان، مهم‌ترین گام "جهاد تبیین"

Share/Save/Bookmark
نهادینه‌سازی عقاید جوانان، مهم‌ترین گام "جهاد تبیین"
 
حجت الاسلام نظری منفرد می‌گوید هرچند اقتصاد مهم است، اما اعتقادات مردم هم در جای خود اهمیت دارد. اگر ما از طریق نظام آموزشی و از مقطع ابتدایی باورها و ارزش‌های دینی دانش‌آموزان را تقویت می‌کردیم، امروز با این چالش‌ها مواجه نبودیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: چهارمین نشست رسالات جامعه ایمانی مشعر با حضور حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی، دبیر این نشست، محمدصادق خیاطیان، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام نظری‌منفرد سخنران مذهبی این نشست و نیز با حضور جمعی از وعاظ مطرح کشور در مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌ علی نظری‌منفرد در این نشست گفت: امروزه اقتصاد یکی از مسائل مهم جامعه ما محسوب می‌شود، اما مهم‌تر از این مسأله، باورها و ارزش‌های دینی مردم است. باید بپذیریم که امروزه باورهای دینی مردم به ویژه نسل جوان بسیار کم‌رنگ شده است. ما این مسأله را در جامعه لمس می‌کنیم. سؤال اینجاست که ما برای حل این مشکل چه کارهایی باید بکنیم؟ یکی از راه‌ها این است که این باورها را عودت دهیم و جوانان را مجدداً به ارزش‌های دینی برگردانیم.
حجت‌الاسلام نظری منفرد با اشاره به اینکه فضای مجازی جوانان را از ما گرفته است، اظهار کرد: بخشی از جوانان بلافاصله بعد از خواندن دروس خود به وبگردی در فضای مجازی می‌پردازند و به هیچ عنوان به ارزش‌ها و باورهای دینی توجهی ندارند.
وی در ادامه تصریح کرد:  در حال حاضر دشمن با تمام وجود به میدان آمده تا جوانان ما را از مسیر اصلی خود منحرف کند. جریانی که امروزه در فضای حقیقی  در حال تلاش است، این است که می‌خواهند جوانان ما را تهی از اعتقادات کنند. هرچند اقتصاد خوب و مهم است، اما باورها و اعتقادات مردم هم در جای خود حائز اهمیت است. اگر ما از طریق نظام آموزشی و از مقطع ابتدایی باورها و ارزش‌های دینی دانش‌آموزان را تقویت می‌کردیم، امروز با این مسأله مواجه نبودیم.
این استاد حوزه در ادامه افزود: پیامبر خدا برای تقویت اعتقادات و باورهای دینی مردم از کجا شروع کرد؟ در سال آخر عمرشان معاذ بن جعفر را به یمن فرستادند. وی می‌گوید یا رسول الله من خجالت می‌کشم شما پیاده و من سواره باشم. حضرت فرمود: این قدم‌هایی که برمی‌دارم، به حساب پروردگار می‌گذارم و به معاذ بن جعفر فرمود: زمانی که تو از یمن برگردی دیگر من را نخواهی دید و منبر من خالی  خواهد بود، همین‌طور هم شد. پیامبر اکرم فرمود مردم یمن را به اخلاق و مکارم دعوت نکن بلکه ابتدا سعی کن اعتقادات را درون این مردم نهادینه کنی؛ پیامبر چنین باور و اعتقادی را در افراد به وجود آورده بود که جوانی جشن عروسی خود را رها می‌کند و پیاده در میدان جنگ حاضر می‌شود و می‌گوید سزاوار نیست که من در اینجا استراحت کنم و برادران من در میدان جنگ باشند.
حجت‌الاسلام‌ نظری‌منفرد خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم قلوب جوانان را به دست بگیریم چه کار بکنیم؟ راه‌کار این است که بتوانیم عقاید جوانان را نهادینه و درونی کنیم. این همان جهاد تبیینی است که مقام معظم رهبری فرمود و از همین جا بایستی آغاز کنیم و دولت هم باید همکاری‌های لازم را داشته باشد.
وی افزود: انسان نباید ناامید شود، چون خداوند یاری‌گر است. ما باید مشکلات را بررسی و راهکارهای لازم را برای حل آن ارائه دهیم. در روضه کافی آمده است: «علی بن حدید» نامه‌ای به امام موسی کاظم علیه‌السلام در زندان نوشت؛ حضرت جواب نداد. او ناامید شد تا اینکه حضرت یک هفته قبل از شهادت‌شان فرمود: من نمی‌توانستم به دلیل شرایطی که حاکم بود، جواب نامه شما را بدهم، اکنون که آماده ملاقات با خداوند متعال هستم، جواب می‌دهم. شما ببینید در دوره امام موسی کاظم چه خفقانی حاکم بود که حضرت نتوانسته بود جواب نامه را بدهد. آن زمان را با زمان فعلی قیاس کنید. ببینید شرایط در زمان ما فراهم و مهیاتر است، نبایستی ناامید شویم. هنوز در جامعه ما افراد و حتی جوانان متدین و خوبی وجود دارد، منتهی ما بایستی این هنر را داشته باشیم که بتوانیم آن‌ها را به این جلسات سوق دهیم.
 
کد مطلب: 441074