تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۶
 

مهمترین دستاوردهای تفاهم بنیاد شهید با مؤسسه شهدای عراق

Share/Save/Bookmark
مهمترین دستاوردهای تفاهم بنیاد شهید با مؤسسه شهدای عراق
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سفر چهارروزه رئیس بنیاد شهید به عراق به‌صورت رسمی انجام شده است و تفاهمات مهمی با مؤسسه شهدای عراقی در آنجا به امضا رسید.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: یک هفته پیش بود که خبر برنامه سفر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به عراق برای امضای یک‌سری از تفاهمات با مقامات عراقی منتشر شد، این موضوع دستمایه برخی از سؤالات در نشست قاضی‌زاده هاشمی با خبرنگاران شد. او در توضیح هدف از این سفر دعوت رسمی مقامات عراقی از او را برای کسب تجارب در زمینه خدمات‌رسانی به خانواده شهدا و ایثارگران عنوان کرد و از دعوت‌های مشابه از جانب مقامات سوریه و لبنان هم خبر داد.

موضوع سفر به عراق چه بود؟
قاضی‌زاده هاشمی از پیشنهادهای مسئول مؤسسه شهدای عراقی برای همکاری دو طرف گفت: سفر خانواده شهدای دو کشور به عتبات عالیات، معالجه جانبازان مؤسسه شهدای عراق در بیمارستان‌های ایران، بورس دانشجویان عراقی در دانشگاه شاهد و دعوت از شرکت‌های ساختمان‌سازی ایرانی برای ساخت شهر‌های مسکونی به‌منظور اسکان خانواده‌های شهدای عراقی از موضوعاتی است که طرف عراقی پیشنهاد بررسی آن‌ها را عنوان کرده است.

مؤسسه شهدای عراقی چه اهدافی دارد؟
مؤسسه شهدای عراق چیزی شبیه به بنیاد شهید و امور ایثارگران است با اهدافی مشترک و عملکردی مشابه، البته بنیاد شهید با سابقه 42ساله نسبت به مؤسسه شهدای عراق با سابقه 15ساله از تجربیات ارزشمندی برخوردار است. مؤسسه شهدای عراق در سال 2005 تأسیس شده است اما آغاز به کار آن به سال 2007 برمی‌گردد. خانواده شهدا و قربانیان به شهادت رسیده توسط رژیم بعثی، خانواده شهدا و مجروحین حشدالشعبی و شهدا و همچنین مجروحین عملیات جنگی و تروریستی سال‌های اخیر تحت پوشش این مؤسسه قرار دارند.
350 هزار خانواده تحت پوشش این مؤسسه هستند که از این تعداد تقریباً 55 هزار شهید توسط رژیم بعث به شهادت رسیدند. حدود 10 هزار شهید حشد الشعبی و مابقی شهدا و مجروحین عملیات تروریستی و بمباران مناطق غیرنظامی سالهای اخیر و مبارزه با داعش هستند‌.
سفر معاون رئیس جمهور به‌صورت رسمی و در چهارچوب سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و با هدف گسترش همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی و خدماتی انجام شد. تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان بنیاد شهید و امور ایثارگران با مؤسسه شهدای عراق با هدف انتقال تجارب، توسعه همکاری‌های اقتصادی، ارائه خدمات درمانی و نیز تسهیل زیارت خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران به امضا رسید.

دستاوردهای سفر به عراق به کجا رسید؟
دیدار با برهم صالح، رئیس جمهور عراق؛ مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق؛ حمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق، مجید الوائلی، استاندار نجف؛ استاندار کربلا و عبدالاله النائلی، رئیس مؤسسه شهدا و جانبازان عراق از جمله دیدارهای قاضی‌زاده هاشمی در این سفر بود. زیارت عتبات و زیارت شهدا علی‌الخصوص شهید ابومهدی المهندس در آرامگاه وادی السلام و حضور در محل شهادت حاج قاسم سلیمانی در بدو ورود از دیگر برنامه‌های او بود. وی در زیارت محل شهادت حاج قاسم بر ضرورت پیگیری کامل پرونده ترور این دو سردار رشید و لزوم مجازات عاملان این ترور تأکید کرد.
نخست وزیر عراق در دیدار با قاضی‌زاده هاشمی از خانواده شهدای مدافع حرم ایرانی برای زیارت عتبات عالیات دعوت کرد، همچنین در دیدار با استاندار کربلا موضوع سرمایه‌گذاری مشترک برای ساخت هتل در نجف اشرف و کربلای معلی جهت زیارت خانواده شهدا مورد توافق قرار گرفت.
پذیرش دانشجویان خانواده شهدای عراقی، راه‌اندازی شعبه دانشگاه شاهد در عراق و سفرهای زیارتی خانواده شهدا به عتبات از جمله دستاوردهای مهم این سفر بود. از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه با مؤسسه شهدای عراقی تبادل اساتید دانشگاه‌ها و استفاده از تجربیات آنها در دانشگاه‌های عراق و ایران است، همچنین قبول پیمانکاری ساخت مسکن، تأسیس کارخانه‌های مشترک غذایی و صنعتی و تعیین کارگروه همکاری‌های مشترک از دیگر برنامه‌ها و نتایج دیدارها با مقامات عراقی بود.
 
کد مطلب: 441064