تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۵
 

خسارت هایی که خودروسازان به جامعه وارد می کنند

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: این روزها شاهد انتقادات گسترده به وضعیت خودروسازی کشور هستیم. صنعت خودروسازی سال ها مورد حمایت دولت قرار گرفته است و مردم نیز سال هاست که همه محدودیت ها را به جان خریده اند و منتظر اقدامات اساسی هستند تا در این حوزه نیز کشورمان در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد. به طور کلی، خودروسازی کشور را از جهات مختلف می توان مورد بررسی قرار داد اما در اینجا به طور اجمالی به سرمایه هایی اشاره می کنیم که خودروسازان داخلی موجب برباد رفتن آنها می شوند :

یک: آسیب های فردی و اجتماعی و ضرر زدن به نیروی انسانی
با ورود خودروهای بی کیفیت و ناامن به داخل شهرها و جاده های کشور و به تبع تصادفات حادثه سازی که رخ می دهد، بسیاری از هموطنان، کشته می شوند. برخی دیگر نیز دچار قطع نخاع و مشکلات دیگر می شوند که عملاً از کار و زندگی خود می افتند و یا در تنگنا قرار می گیرند. همه اینها یعنی آسیب وارد شدن به روح و جان مردم؛ خارج کردن ظرفیت نیروی انسانی از جامعه؛ همان نیروی انسانی ای که از ابتدای تولد، هم خانواده و هم دولت برایش هزینه کرده و وقت گذاشته است تا هم خود او به مرحله رشد و شکوفایی برسد و هم  به مردم و کشور خود خدمت کند. ضربه ها و بحران های خانوادگی و اجتماعی ناشی از اتفاقات مذکور هم خود موضوعی دیگر است که باید به آن توجه داشت.

دو: از بین رفتن سرمایه های مادی
سال هاست که خودروسازان مورد حمایت دولت هستند. امروز می بینیم که این همه سرمایه های دولت و مردم که به پای خودروسازی ریخته شده است، متأسفانه نتیجه مورد نظر را نداده است و خودروسازان با زیان های انباشته و بحران مواجه شده اند؛ با عدم رضایت مردم و مجبور شدن آنها به خرید خودروی های کم کیفیت نیز خودروسازان با آه و نفرین مردم مواجه شده اند.

سه: نا امیدشدن و فرار نخبگان
بخشی از نخبگان جوان کشور با مشاهده بی اعتنایی خودروسازان به ظرفیت ها و یا دستاوردهای آنان، قطعاً نسبت به صنعت خودروسازی کشور نگاه منفی پیدا می کنند و چه بسا برخی از آنها با پیشنهادها و همچنین امکاناتی که برای استفاده از ظرفیت و دانش آنها در برخی کشورهای صاحب نام این حوزه  وجود دارد، به فکر مهاجرت بیفتند. برخی دیگر از نخبگان نیز وارد حوزه خودرو نمی شوند و با وارد شدن در سایر حوزه ها، چه بسا استعدادهای آنها هم در این مسیر بسوزد.

چهار: تزریق مفهوم «ما نمی توانیم» به درون جامعه
امروز خودروسازی بعد از گذشت چند دهه، برای ما تبدیل به نماد « ما نمی توانیم » و عقب ماندگی شده و موجب ناامیدی مردم می شود. این در حالی است که پیشرفت قابل توجه کشورمان در حوزه های گوناگون علمی و غیرعلمی، با وجود همه فشارها و تحریم ها، موجب تحیر آمریکا و غرب شده است. اساساً انقلاب اسلامی آمده است که این روحیه خودتحقیری و عقب ماندگی را از بین ببرد.

ش
کد مطلب: 439597
مرجع : جهان نیوز