تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۴
 

تا کِی قرار است بازار خودرو در انحصار ایران خودرو و سایپا باشد؟

Share/Save/Bookmark
 
عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس به انحصار دو خودروساز داخلی انتقاد کرد و خواستار موافقت مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمدنقی نقد علی عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در صحن علنی مجلس گفت سال هاست ایران خودرو و سایپا مورد حمایت ۱۰۰ درصدی قرار می‌گیرند، اما نتیجه آن جز اینکه محصولات بی‌کیفیت تولید کنند و جلوی بازار رقابتی را گرفته ایم چیزی نشده است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس می گوید که باید با قانون واردات خودرو موافقت شود تا مشکلات این حوزه حل شود.

پیش از نقدعلی آمیرآبادی فراهانی  نماینده مجلس گفت این افزایش قیمت گاز کوره پزی‌ها موجب کمبود آن در بازار و افزایش قیمت آن شده و به ضرر مردم است و تولید کنندگان برای ساخت مسکن به مشکل برخورد کرده اند. ثبات قیمت در بازار در این زمینه نداریم و در حقیقت قیمت‌ها روز به روز در حال افزایش است و به صورت خلفق الساعه در حال افزایش است و امکان خرید آن توسط مردم وجود ندارد.

نقد علی می گوید اینکه بهای گاز کوره های آجرپزی با بهای گاز مصرفی پتروشیمی ها محاسبه شود اصلا درست نیست زیرا پتروشیمی تولید می‌کند صادر می‌کنند درآمد خوبی هم دارد، اما اینکه صنعت محروم کوره پیزی را شامل این مسئله کنیم موجب می شود که قیمت آجر  روز به روز بالا برود. تعیین قیمت شناور برای آجر یعنی ضربه زدن به بخش حمل و نقل و پابرهنه که در این عرصه فعالیت می‌کند. با این اقدام به تولید مسکن هم ضربه می زنیم زیرا اصل اول را خانه سازی تامین آجر است.

این نماینده مجلس از ادامه از مجمع تشخیص مصلحت نظام تقاضا کرد که به طرح ساماندهی صنعت خودرو رای مثبت بدهند. تا کی قرار است  این بازار را در انحصار ایران خودرو و سایپا قرار داده شود. باید مردانه را نفس را برای آن‌ها باز کنیم ما باید جلوی یک تازی برخی صنایع را بگیریم.

ش
کد مطلب: 439568
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان