تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۹
 

جزئیات پروژه خط لوله 948 کیلومتری انتقال فرآورده نفتی تابش

Share/Save/Bookmark
 
مسیر احداث خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تابش، از رفسنجان تا مشهد است و از سه استان کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی با طول 948 کیلومتر عبور کرده و سوخت موردنیاز شرق و شمال شرق کشور را تامین می‌کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: امروز شنبه 25 دی‌ماه مراسم امضاء قرارداد تامین مالی خطوط لوله انتقال فرآورده نفتی در مسیر رفسنجان، بیرجند، تربت حیدریه و مشهد مابین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و یکی از بانک‌ها با حضور وزیر نفت برگزار خواهد شد.
مجری این خط لوله شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است و تامین سرمایه آن از محل اعتبارات بانکی و منابع داخلی انجام می‌شود. منابع بازپرداخت اعتبارات نیز از محل ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است.
احجام این پروژه به صورت احداث 896 کیلومتر خط لوله 22 اینچ و 52 کیلومتر خط لوله 18 اینچ مجموعا با تناژ 150 هزار تن و احداث 2 تلمبه‌خانه و 3 پایانه تعریف شده است.
مسیر احداث این خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از رفسنجان تا مشهد است و از سه استان کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول 948 کیلومتر عبور می‎‌کند (تصویر 1).
 

تصویر 1
میزان سرمایه‌گذاری موردنیاز برای این پروژه بر اساس برآوردهای اولیه 372 میلیون یورو خواهد بود؛ زمان شروع پروژه سال 1401 و مدت زمان اجرا چهار سال پیش‌بینی شده است.
از جمله اهداف این پروژه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. انتقال فرآورده با ظرفیت 150 هزار بشکه در روز
  تامین پایدار سوخت موردنیاز شرق و شمال شرق کشور (استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی)
  کوتاه شدن مسیر انتقال فرآورده
  کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های حمل
  تسهیل صادرات فرآورده به کشورهای همجوار
  استفاده از خط لوله به عنوان جایگزین حمل و نقل جاده‌ای
این خط لوله انتقال فرآورده نفتی با توجه به نقش آن در «تامین انرژی بازار شرق» به عنوان خط لوله تابش نامگذاری شده است. تصویر 2 جزئیات از این پروژه را نشان می‌دهد.
 

تصویر 2


ش
کد مطلب: 439206
مرجع : فارس