پرده‌برداری از ارتباط جورج سوروس با خاتمی

جهان نیوز , 8 دی 1400 ساعت 11:07

کد مطلب: 786763
اگر یکی از اولین نمونه‌های براندازی را ارتباط سفر عطریانفر به بنیاد سوروس قبل از 1376 بدانیم می‌توان نهایت آن را ملاقات مستقیم سید محمد خاتمی همراه جواد ظریف با سورس در نیویورک در سال 1385 دانست.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: با توجه به نزدیک شدن به یوم‌الله نهم دی، در این خبرگزاری به بازخوانی و روایت حوادث رخ داده در سال 88، از زمان انتخابات ریاست جمهوری تا حماسه مردمی 9 دی که مهر پایانی بر فتنه 8 ماهه در کشور بود، پرداختیم که در ادامه روایت آنچه در شهریور 88 رخ داد؛ آمده است.

۲ شهریور

پس از ادعاهای مهدی کروبی درباره وضعیت بازداشت‌شدگان، کاظم جلالی سخنگوی کمیته ویژه مجلس برای بررسی وضعیت بازداشت‌شدگان با اشاره به دیدار اعضای این کمیته با کروبی گفت: «از آقای کروبی پرسیدیم که آیا شما در خصوص ادعای مطرح شده در نامه خود به قطعیت رسیده‌اید، کروبی گفت خیر، من به قطعیت نرسیدم».

۳ شهریور

- چهارمین دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده کودتای مخملی برگزار می‌شود و سعید حجاریان از چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب در دفاعیات خود به انحرافات خود می‌پردازد و می‌گوید: «در دیدارهای به‌عمل‌آمده، قرار بود سازمان‌های غیردولتی را در ایران فعال کنیم و یکی از اهداف‌مان قدرتمند نمودن جامعه مدنی بود و قرار بود از تجارب بنیاد سوروس در جهت انقلاب رنگی استفاده کنیم».
 
- 3 عضو حزب مشارکت بر سالم بودن انتخابات تأکید می‌کنند. سعید شریعتی با اعلام استعفای خود و حجاریان از حزب مشارکت می‌گوید: «من نه در اینجا بلکه از پیش معتقد بوده‌ام که در انتخابات تقلب نشده؛ به این معنا که اعداد و ارقام اعلام‌شده با تقریب معقول و مرسوم همه انتخابات‌ها همین است».

سعید حجاریان و سعید شریعتی
 
- عبدالله رمضان زاده قائم مقام حزب مشارکت نیز بعد از جلسه دادگاه می‌گوید: «من گفته‌ام هر وقت مشارکت مردم به حداکثر برسد، غیرممکن است در انتخابات تقلب شود و در این دوره هم مشارکت بالا بوده بنابراین به نظرم تقلب صورت نگرفته است... با هر کار غیرقانونی توسط هر کسی در هر شرایطی مخالفم که یکی از آنها همین تجمعات غیرقانونی است.»

- محسن صفایی فراهانی از اعضای شورای‌مرکزی حزب مشارکت پس از اتمام دادگاه به خبرنگاران گفت: «دولت نهم در چهار‌سال اخیر اقداماتی از قبیل پرداخت انواع و اقسام وام‌ها به روستا‌ها و کمک به حاشیه شهرها داشته... این اقدامات مشکل بسیاری از دهک‌های پایین را حل کرده بنابراین از قبل هم محرز بود که دولت موجود با اختلاف بالایی برنده خواهد شد و نیازی به تقلب نبود...»

- در همین روز، پای مهدی هاشمی و سایت تحت مدیریت او، یعنی «جمهوریت» به اخبار مربوط به فتنه باز می‌شود. مسعود باستانی از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده، در جمع خبرنگاران از تخلفات سایت جمهوریت و استفاده از منابع دانشگاه آزاد در مدیریت این سایت توسط مهدی هاشمی‌رفسنجانی پرده برمی‌دارد: «حمله به عملکرد 4 ساله دولت و تضعیف نهادهای قانونی کشور از جمله شورای نگهبان، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی، تضعیف شخص احمدی‌نژاد، ایجاد شبهه در انتخابات و القاء تقلب در انتخابات جزو محورهایی بود که مهدی هاشمی دستور آن را صادر می‌کرد».

- حمزه کرمی از دیگر نویسندگان سایت جمهوریت در دفاعیات خود در دادگاه می‌گوید:

«مهدی هاشمی رفسنجانی اعتقادی به هزینه شخصی برای انتخابات نداشت.

به‌عنوان مثال، شرکت نشر ذره 500 میلیون تومان پوستر مربوط به آقای هاشمی را سال 84 چاپ کرد اما پولش را از سازمان بهینه‌سازی گرفت... مهدی هاشمی معتقد به پولشویی بود؛ یعنی اعتقاد داشت پول‌هایی‌که از این شرکت‌ها اخذ می‌شود، باید به صرافی برود و در آنجا تبدیل به دلار و سپس تبدیل به ریال شود... جاسبی رییس دانشگاه آزاد به بنده گفت که باید هر کاری انجام دهیم تا هر کسی غیر از احمدی‌نژاد رییس‌جمهور شود».
 
- دانشگاه آزاد در بیانیه‌ای اظهارات حمزه کرمی و مسعود باستانی را درباره استفاده از منابع دانشگاه آزاد در فتنه تکذیب می‌کند.

- رییس ستاد جوانان موسوی نیز به سالم بودن انتخابات اعتراف می‌کند.  شهاب‌الدین طباطبایی در بخشی از دفاعیات خود به خبرنگاران می‌گوید: «از همان ابتدای ورود موسوی، وی و مجموعه نزدیکش دچار عارضه توهم پیروزی بودند.»

- کیان تاج‌بخش نماینده سابق بنیاد سوروس در ایران در بخشی از اظهاراتش در دادگاه مدعی می‌شود: «اگر یکی از اولین نمونه‌های براندازی را ارتباط سفر عطریانفر به بنیاد سوروس قبل از 1376 بدانیم می‌توان نهایت آن را ملاقات مستقیم سید محمد خاتمی همراه جواد ظریف با سورس در نیویورک در سال 1385 دانست که این یک ارتباط مستمر بوده و ادامه داشته است».

کیان تاج‌بخش
 
- رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی نکاتی را درباره حوادث کهریزک و پشت پرده فتنه و عوامل آن مطرح می‌کنند. ایشان می‌فرمایند: «اصل حوادث (پس از انتخابات) خیلی خلاف‌انتظار نبود اما اشخاصی که وارد صحنه شدند خلاف‌انتظار ما بود.»

ایشان با بیان اینکه کار تبلیغاتی [درباره حادثه کهریزک] لازم نیست، می‌فرمایند: از اولین روزها دستور اکید داده شد که ضمن مراقبت و دقت لازم با این‌گونه مسائل برخورد قاطع شود. در حادثه کوی دانشگاه تخلفات بزرگی انجام شده که پرونده ویژه‌ای برای آن تشکیل شده تا مجرمان بدون توجه به وابستگی سازمانی، به مجازات برسند.

 رهبر انقلاب با تأکید بر رسیدگی به آسیب‌دیدگان در مساله کهریزک و همین‌طور بررسی موضوع کسانی‌که در این مساله جان باخته‌اند می‌فرمایند: «البته این‌گونه مسائل نباید با مساله اصلی بعد از انتخابات خلط مبحث شود. عده‌ای ظلم بزرگی را که پس از انتخابات به مردم و نظام اسلامی شد و هتک آبروی نظام در مقابل ملت‌ها را نادیده می‌گیرند و مساله کهریزک یا کوی دانشگاه را قضیه اصلی قلمداد می‌کنند اما این نگاه، خود یک ظلم آشکار است.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به ریشه فتنه و انگیزه‌های ایجاد آن اشاره می‌کنند: «نظام اسلامی با پیشرفت‌های متعدد سال‌های اخیر، در مرحله ای عالی از امتیاز و آبروی منطقه ای و جهانی قرار داشت و مشارکت 85 درصدی و پرشکوه ملت بر این موقعیت می‌افزود اما ناگهان حرکتی برای نابود کردن این حادثه افتخارآمیز صورت گرفت که به اعتقاد من از قبل طراحی شده بود. من، پیش‌قراولان حوادث اخیر را به دست‌نشاندگی بیگانگان از جمله امریکا و انگلیس متهم نمی‌کنم چرا موضوع برای من ثابت نشده است اما تردیدی وجود ندارد که این جریان، چه مسئولان و پیش‌قراولان آن بدانند و چه ندانند جریانی حساب‌شده بود. البته طراحان این جریان یقین نداشتند که طرح آنها اجرایی می‌شود اما تحرکات بعضی افراد پس از انتخابات، آنها را امیدوار کرد به گونه‌ای‌که طراحان اصلی با گسیل همه وسائل و امکانات رسانه‌ای و الکترونیکی خود به میدان، حضور خود و عواملشان را در صحنه تشدید کردند».
 
- پرویز سروری سخنگوی هیات رسیدگی به بازداشت‌های اخیر در دبیرخانه شورای عالی امنیت‌ملی به فارس گفت: «خبری که به نقل از یکی از اعضای کمیته ویژه مجلس و در رابطه با موضوع آزار جنسی بازداشت‌شدگان منتشر شده کذب محض است و من به عنوان سخنگوی این هیات که در جریان کلیه گزارشات و مطالب مربوط به این موضوع قرار دارم، تاکنون هیچ موردی که دلالت بر آزار جنسی بازداشت‌شدگان باشد ندیدم.»

- دفتر سیّد محمد خاتمی از عوامل پشت صحنه فتنه 88 با اطلاعیه‌ای ارتباط وی با جورج سوروس را تکذیب می‌کند.

۵ شهریور:

- آیت‌الله مکارم شیرازی در حرم حضرت معصومه(س) می‌گویند: «با سخنان اخیر مقام معظم رهبری دیگر دستگاه قضایی عذری ندارد که در برخورد با کسانی‌که در جریان اغتشاشات نقش داشته‌اند، مماشات کند».

- محمدعلی ابطحی در نخستین مطلب وبلاگ خود از درون زندان می نویسد: «وقتی سران اصلی را نمی‌توانند بگیرند ما را که به زعم آنها می‌توانستیم سران را پشتیبانی کنیم و حرف بزنیم و بعضی‌ها که تشکیلات دارند، تشکیلات را به کار بگیرند، گرفته‌اند تا آشوبی که از توهم تقلب در حال شکل گرفتن بود مهار شود...».

۷ شهریور:

- رسانه‌ها از حضور میرحسین موسوی در ختم سعیده پورآقایی، از کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات در مسجد قلهک تهران خبر داد. بعداً مشخص شد که اساساً چنین شخصی به قتل نرسیده است.

- سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه در نشست خبری اعلام می‌کند: «در ناآرامی‌های بعد از انتخابات 13 نفر از نیروهای بسیجی شهید شدند و شش الی هفت نفر نیز از مردم عادی که بعضا سابقه بسیجی نیز داشتند با ترورهای کور به شهادت رسیدند. این 13 نفر در مقایسه‌ای که انجام شد با برخورد اتومبیل یا با سنگ و چوب از سوی آشوبگران به شهادت رسیدند.»

-سیّدحسن خمینی تولیت حرم مطهر امام خمینی(ره)، با احمدی‌نژاد و یارانش که برای ادای احترام و تجدید بیعت با امام راحل به مرقد رفته بودند همراه نشد. حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی همچنین در حالی‌که صبح روز مراسم تنفیذ از پاکستان به تهران بازگشته بود، ترجیح داد همانند بسیاری از شخصیت‌های نظام و انقلاب در این مراسم حاضر نشود.

8 شهریور:

- رهبر معظم انقلاب در دیدار اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها ضمن بیان انتقادات صریحی از وضعیت تدریس علوم‌انسانی در دانشگاه‌های کشور با اشاره به تحصیل حدود دو میلیون دانشجو از سه میلیون و نیم دانشجوی کشور در رشته های علوم انسانی تأکید کردند: «این مسئله نگران کننده است زیرا توانایی مراکز علمی و دانشگاهها در زمینه کار بومی و تحقیقات اسلامی در علوم انسانی و همچنین تعداد اساتید مبرّز و معتقد به جهان بینی اسلامی رشته های علوم انسانی در حد این تعداد دانشجو نیست. بسیاری از علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی است که مبانی آنها مادیگری و بی‌اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی است و آموزش این علوم موجب بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود و آموزش این علوم انسانی در دانشگاهها منجر به ترویج شکاکیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد. مراکز تصمیم‌گیری اعم از دولت، مجلس، و شورایعالی انقلاب فرهنگی باید این موضوع را مورد توجه جدی قرار دهند.»
 
- مهدی کروبی در جلسه شورای مرکزی حزب اعتمادملی گفت: «در روز قدس نیز بار دیگر قدرت مردم را خواهید دید و متوجه می‌‏شوید که مردم از چه فکر و اندیشه‌‏ای حمایت می‏‌کنند، زیرا مردم خودشان می‏‌فهمند و درباره آنچه روی داده، داوری می‌‏کنند.»
 
- احمد توکلی در جلسه رای اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی رییس‌جمهور گفت: «وزیر پیشنهادی علوم رییس ستاد انتخاباتی بود که آن ماجراهای تلخ را در پی داشت. وی از نظر معترضان که گرچه اقلیت‌اند جمع کثیری از مردم را تشکیل می‌دهند، متهم اصلی است...به‌نظر می‌رسد اکثریت دانشگاهیان جز این دسته‌اند. وزارت چنین فردی به واگرایی دانشگاه و دولت کمک می‌کند یا به همگرایی؟ آیا از نظر سیاسی و کارایی دولت به مصلحت است؟ وزیر پیشنهادی کشور یک نظامی خوش سابقه دارای پیشینه فنی است، در وضعیتی‌که دشمنان خارجی و کثیری از معترضان دولت را به استناد برخی واقعیت‌ها و یا براساس برخی توهمات به سلب آزادی و فشار متهم می‌سازند انتخاب یک نظامی برای سیاسی‌ترین وزارت‌خانه داخلی به صلاح است؟ به احیای آبروی آسیب‌دیده نظام در جهان کمک می‌کند؟ به ترمیم شکاف در جامعه مدد می‌رساند؟»

- احمدی‌نژاد در دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس اظهار داشت: «دانشگاهیان با مردم و در متن مردم هستند اما برخی به‌گونه‌ای صحبت می‌کنند که انگار انتخابات مخدوش بوده و چرا ما باید یک حرف غیر واقعی را از تریبون مجلس بیان کنیم و بعد از آن کسی‌که سالم‌ترین انتخابات را برگزار کرده به‌جای اینکه به او خسته نباشید بگوییم، بگوییم که او چرا معرفی شده و دانشگاهیان با معرفی او ناراحت شدند؟ پس ما باید کسی‌که با رمز تقلب تهران را به آشوب کشید را وزیر علوم قرار دهیم؟ به‌نظر من این اندیشه یک اندیشه اشتباه است و این کار ما نهایت احترام به دانشگاهیان است؛ چراکه یک مجری خوب، ‌یک مدیر خوب که استاد تمام دانشگاه است و سالم‌‌ترین انتخابات را برگزار کرده وزیر علوم قرار دهیم و این نهایت قدردانی دانشگاه است.»
 
9 شهریور:

- یکی از نزدیکان خانواده هاشمی‌رفسنجانی از سفر مهدی هاشمی به لندن خبر داد.
- کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در مجلس به خبرنگاران گفت: «کروبی تاکنون مستنداتی برای ادعای خود ارائه نکرده است.»

10 شهریور:

- نیکولا سارکوزی رییس‌جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برلین گفت: «ملت ایران شایستگی رهبرانی بهتر از رهبران کنونی خود را دارند.» وی از شجاعت افرادی که آنها را روحانیون بلندپایه ایران که تجاوز و شکنجه‌های اعمال‌شده برضد مخالفان را محکوم کردند، می‌خواند، تمجید کرد...

13 شهریور:

- رجانیوز نوشت: «درحالی‌که برخی رسانه‌ها از حدود 20 روز قبل، از شکست پروژه 72 تن‌سازی از کشته‌شدگان اغتشاشات خبر دادند، سایت‌های وابسته به جریان ناکام در انتخابات این پروژه را با تأخیر کلید زدند... بر مبنای پروژه 72 تن‌سازی قرار است که اسامی 72 نفر به‌عنوان کشته‌شدگان حوادث اخیر مطرح شود و به‌دلیل تشابه عدد 72 تن با شهدای کربلا و دفتر حزب جمهوری اسلامی، نوعی تقدس سازی چاشنی این پروژه سیاسی گردد.»

- فائزه هاشمی‌رفسنجانی به سایت کانون جوانان حزب کارگزاران سازندگی گفت: «انقلاب‌مخملی در مفهوم عام آن می‌تواند به‌معنی اصلاح‌طلبی و بیان مسالمت‌آمیز ضرورت اصلاحات و تلاش برای انجام آن باشد که چیز بدی نیست. این یعنی گروه‌هایی هستند که نه به اصل‌نظام اعتراض دارند و نه براندازند و تنها اعتراض آنها به روندهای غیرقانونی و خلاف است و دنبال رأی خود هستند؛ این‌که رسانه‌های خارجی و یا خارجی‌ها در تأیید تحرکات مردمی چیزی بگویند این نشانه وابستگی نیست.»

14 شهریور:

- مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از فرهیختگان و هنرمندان تاکید کردند: «در حوادث فتنه‌‌‌‌‌‌‌گون، شناخت عرصه دشوار است، شناخت اطراف قصه دشوار است، شناخت مهاجم و مدافع دشوار است، شناخت ظالم و مظلوم دشوار است، شناخت دشمن و دوست دشوار است. اگر بنا باشد یک شاعر هم مثل دیگران گول بخورد، فریب بخورد و بى‌‌‌‌‌‌‌بصیرتى به سراغش بیاید، این خیلى دون شأن یک انسان هنرى و یک انسان فرهنگى است. پس باید حقیقت را فهمید؛ بعد هم باید همان حقیقت را تبلیغ کرد. نمی‌شود با شیوه‌‌‌‌‌‌‌هاى سیاسى - شیوه‌‌‌‌‌‌‌هاى سیاستگران و سیاستمداران - در عالم فرهنگ حرکت کرد، این خلاف شأن فرهنگ است... جنگ نرم یک واقعیت است، یعنى الان جنگ است. البته این حرف را من امروز نمی‌زنم، من از بعد از جنگ - از سال 67 - همیشه این را گفته‌‌‌‌‌‌‌ام؛ بارها و بارها. علت این است که من صحنه را مى‌‌‌‌‌‌‌بینم؛ چه بکنم اگر کسى نمى‌‌‌‌‌‌‌بیند؟! چه کار کند انسان؟! من دارم مى‌‌‌‌‌‌‌بینم صحنه را، مى‌‌‌‌‌‌‌بینم تجهیز را، مى‌‌‌‌‌‌‌بینم صف‌‌‌‌‌‌‌آرائى‌‌‌‌‌‌‌ها را، مى‌‌‌‌‌‌‌بینم دهان‌هاى با حقد و غضب گشوده‌شده و دندان‌هاى با غیظ به‌هم فشرده‌شده علیه انقلاب و علیه امام و علیه همه‌‌‌‌‌‌ این آرمان‌ها و علیه همه‌‌‌‌‌‌ آن کسانى‌که به این حرکت دل‌بسته‌اند را.»

- احمد کارگر نجاتی که طبق ادعای سایت نوروز، در قطعه 213 ردیف 15 شماره 35 بهشت‌زهرای تهران دفن شده بود، با مطلبی‌ که در وبلاگ شخصی خود منتشر کرد به‌ صورت طنز به این موضوع پرداخت.

- علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: «چند هفته پیش آقایان بهشتی و الویری با حضور در کمیسیون امنیت‌ملی لیست 69 نفری از کشته‌شدگان را بدون مشخصات دقیق از جمله نام‌پدر و شماره‌شناسنامه ارائه کردند که در مقابل از آنان خواستیم به‌دلیل این‌که این اسامی بدون مشخصات دقیق فاقد ارزش قانونی است، مشخصات دقیق آنان را به ما ارائه کنند. پس از گذشت یک‌ماه از حضور این افراد در کمیسیون امنیت‌ملی و پیگیری‌های متعدد این کمیسیون و کمیته ویژه مجلس هنوز علی‌رغم اینکه 3 نفر به لیست 69 نفره افزوده‌شده و کشته‌‌شدگان را 72 نفر اعلام کرده‌اند، اما نام‌پدر و شماره‌شناسنامه آنان را که مراجع‌ذیربط می‌توانند از این‌طریق نام آنان را پیگیری کنند، هنوز واصل نشده است.»

علاءالدین بروجردی
 
- موسوی در یازدهمین بیانیه خویش از ادامه حرکت به‌وجود آمده پس از انتخابات سخن گفت و بر آنچه ضرورت رفع ناامیدی و سردرگمی جریان متبوع خویش نامیده، تاکید کرد. وی همچنین از راه‌اندازی تشکیلاتی به‌نام «راه سبز امید» برای ادامه مسیر در پیش‌گرفته خبر داد.

15 شهریور:

* روزنامه عربستانی الوطن به‌نقل از فائزه هاشمی نوشت: «دیگر اسمی از جمهوریت باقی نمانده و تنها چیزی که در ایران امروز دیده می‌شود، حکومت‌اسلامی است که شبیه به دیکتاتوری دینی است.»

* سایت خبری نوروز، ارگان اینترنتی حزب مشارکت مدعی شد: «ساعاتی پیش چند نفر مرد ناشناس، عاطفه امام فرزند جواد امام عضو سازمان مجاهدین انقلاب را با هتاکی و درحالی‌که چادر از سر وی کشیده بودند بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.»

- بخش خبری 20:30 گزارشی از کهریزک پخش کرد. در این برنامه سردار تشکری رئیس بازرسی‌کل نیروی‌انتظامی از مردم عذرخواهی و اعلام‌کرد: «کسانی‌که این جنایت را رقم زدند نیروهای رسمی ناجا اعم از درجه‌دار تا سرهنگ بودند... برخی قضات نیز در اعزام متهمان به کهریزک مرتکب تخلف شده‌اند که پرونده آن در دست بررسی است.»

16 شهریور:

- حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رییس‌جمهور و اعضای هیات‌دولت فرمودند: «یکى از اساسى‌‌‌‌‌‌ترین حرف‌هایى که در این انتخابات ملت ما زد  و در واقع باید گفت انقلاب ما زد این بود که جمهوریت خودش را با فریاد قوى اثبات کرد. در واقع این حضور هشتاد و پنج درصدى، پتک جمهوریت بود بر سر دشمنانى که دائم علیه انقلاب هِى حرف زدند، علیه اسلام حرف زدند، در پایه‌‌‌‌‌‌هاى جمهوریت نظام به‌خیال خودشان خدشه کردند. آن حضور قوى، نشان‌‌‌‌‌‌دهنده‌‌‌‌‌ این معنا بود. بعد هم ملاحظه کردید که در اظهارات نامزدهاى محترمى که وارد این میدان شدند، غالبا دم از پیروى خط امام و گرایش به ارزشها، دلبستگى به ارزش‌ها در بیاناتشان بود؛ اگرچه حالا در بعضى از موارد حرفى زده می‌شد که منطبق با این کلى نبود، اما همه آنچه که می‌گفتند و آنچه که مطرح می‌کردند، می‌خواستند این را نشان بدهند که دلبستگى به راه امام، به خط امام، به انقلاب، به پایه‌‌‌‌‌‌هاى انقلاب وجود دارد.»

- مادر عاطفه امام به بی‌بی‌سی فارسی گفت: «به داد دخترم برسید! ماموران چادر را از سر او کشیدند و گفتند که لایق استفاده از این پوشش نیست. عاطفه در  گفت‌وگوی تلفنی با من گفته که نمی‌داند در کدام محلی در بازداشت به سر‌می برد.»
- پرویز سروری سخنگوی کمیته بررسی وضعیت حوادث بعد از انتخابات در شورای‌عالی امنیت‌ملی درباره ارائه لیستی از کشته‌شدگان حوادث اخیر گفت: «لیستی 69 نفره از تعداد کشته‌شدگان به ما ارائه شد که تنها اسم و فامیل افراد در آن بود. اما ما خواستار آن بودیم که اسم پدر این افراد را هم به ما بدهند که تا این لحظه این امکان میسر نشده است.»

- در پی اعلام ربوده‌شدن عاطفه امام، سازمان مجاهدین انقلاب با ارسال نامه سرگشاده‌ای به رئیس قوه قضائیه، ضمن بیان شرح ماوقع واقعه ربوده‌شدن دختر عضو ارشد این سازمان نوشت: «عاطفه با منزل تماس گرفته و به‌مادرش می‌گوید که بازجوها وی را تحت‌فشار گذاشته‌اند تا به‌داشتن روابط نامشروع با برخی فعالان سیاسی در بند اعتراف کند. عاطفه به مادرش می‌گوید که به‌توصیه بازجویش با وی تماس گرفته، زیرا بازجو به او گفته شرط آزادی وی چنین اعترافی است و در این‌زمینه می‌تواند با مادرش مشورت کند.»

- یک منبع آگاه به رجانیوز اطلاع داد هیچ‌یک از دستگاه‌های مسئول، عاطفه امام را بازداشت نکرده‌اند. وی با اشاره به اینکه دختر جواد امام در طول 28 ساعت بازداشت، 3 بار با منزل تماس گرفته، گفت: «تماس‌ها از کیوسک‌های تلفن برقرار شده، درحالی‌که در طول بازداشت‌های اخیر هیچ‌گاه چنین رویه‌ای وجود نداشته و بازداشت‌شدگان پس از انتقال به مکان‌های معلوم، امکان ارتباط تلفنی یا ملاقات حضوری با خانواده خود را پیدا کرده‌اند.»
 
19 شهریور:

- محمدرضا باهنر در نشست خبری اعلام کرد: «نمی‌توانم باور کنم کروبی با آن سابقه‌اش اتهامات بی‌پایه علیه نظام وارد کند و پس از دو ماه نتواند مستندی را برای حرف‌های خود پیدا کند و فکر می‌کنم اگر نتواند ادعای خود را اثبات کند جرم بسیار بزرگی را مرتکب شده که باید پاسخگو باشد.»

باهنر

20 شهریور:

- رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به برخوردهای امام خمینی (ره) با جریانات انحرافی و اشخاص عدول کرده از مسیر انقلاب فرمودند: «اصول انقلاب امور سلیقه‌‌‌‌‌اى نیست که هر که از یک گوشه‌‌‌‌‌اى در بیاید، سنگ اصول را به سینه بزند؛ بعد که سراغ این اصول می‌رویم، مى‌‌‌‌‌بینیم بیگانه‌‌‌‌ از انقلاب است. اصول انقلاب، اسلام است، قانون اساسى است، رهنمودهاى امام است؛ وصیت‌‌‌‌‌نامه امام است؛ سیاست‌هاى کلى نظام است که در قانون اساسى معین شده که این سیاست‌هاى‌کلى بایست تدوین بشود. در این چهارچوب، اختلاف‌نظر، اختلاف ممشا، اختلاف‌سلیقه عیب نیست، که حسن است؛ مضر نیست، که مفید و نافع است...

آنجایى‌که افراد در چهارچوب اصول رفتار کنند، دنبال خشونت نروند، درصدد بر هم زدن امنیت جامعه نباشند، آسایش جامعه را نخواهند به‌هم بزنند - از این کارهاى خلافى که انجام می‌گیرد؛ دروغ‌‌‌‌‌پراکنى و شایعه - نظام هیچ‌گونه مساله‌‌‌‌‌اى ندارد. مخالفینى هستند، نظراتى دارند، نظرات خودشان را بیان می‌کنند؛ نظام برخورد نمی‌کند. بناى نظام در اینجا، جذب حداکثرى و دفع حداقلى است... آن کسانى هم که نظر مخالف دارند، در این چهارچوب می‌توانند خودشان را مقایسه کنند. اگر کسى با مبانى نظام معارضه کند، با امنیت مردم مخالفت کند، نظام مجبور است در مقابل او بایستد... هفته‌‌‌‌ آینده - جمعه - روز قدس است؛ این یکى از برجسته‌‌‌‌‌ترین یادگارهاى امام عزیز ماست... مراقب باشید در روز قدس کسانى نخواهند از این اجتماعات براى ایجاد تفرقه استفاده کنند. از تفرقه باید ترسید. با تفرقه باید مقابله و معارضه کرد. تفرقه نباید به‌وجود بیاید. آن وقتى ملت ایران می‌تواند پرچم قدس را با افتخار بلند کند که یکپارچه باشد.»

- آیت‌الله سید یوسف طباطبایی امام‌جمعه اصفهان با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم گفت: «من به‌طور صریح عرض می‌کنم چرا آقای موسوی که نقش اول را در این جریانات بازی می‌کند، دستگیر نمی‌شود؟ چرا باید عده‌ای جوان که خود معترفند فریب دیگران را خورده‌اند محاکمه شوند ولی سرخط‌های فتنه آزادانه به فتنه‌گری ادامه دهند؟»

 * مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس قوه قضاییه نوشت: «من در مسیر تحقیق خود به نتیجه‌ای خلاف نتیجه سابق در خصوص صحت و سقم ادعای یکی از شاکیان رسیدم. از جمله در مورد سعیده پورآقایی که برخی تحقیقات تکمیلی من ناقض گفته‌های پیشین بود.» کروبی همچنین از آیت‌الله لاریجانی خواست ماجرای سندآوردن و سندبردن را در همین‌جا خاتمه دهیم.

21 شهریور:

  *هیات سه‌نفره قضایی پس از بررسی ادعاهای کروبی در گزارشی تفصیلی و با ذکر جزییات پیگیری‌ها و افراد نامبرده و مورد ادعای دبیرکل حزب اعتمادملی، آن را کاملا جعلی و سیاسی دانست و خواهان برخورد عادلانه و قاطع با وی شد.

* میرحسین موسوی در نامه‌ای سرگشاده به مراجع تقلید نوشت: «با‏ ‏استناد به مدارک غیرقابل انکار بدون تردید اعتقاد دارم که در انتخابات‏ ‏تقلب‌هاى سازمان‌یافته و  وسیع رخ‌داده است. در عین‌حال، اگر در موجى‏ ‏که از خشم مردم برخاسته است احساس خطر براى اصل کشور و اصل‏ ‏نظام نمى‌کردم، برایم سخت نبود که بیست سال دیگر سکوت کنم.»

- فاطمه براتی، فرزند جانباز سرافراز سعید براتی و از افرادی که ادعا می‌شد جزو 72 شهید سبز است، در گفت‌وگو با بخش خبری 20.30 از خبر کشته شدن خود اعلام بی‌اطلاعی کرد.

22 شهریور:

* سردار رمضان شریف رئیس ستاد مرکزی انتفاضه و قدس در نشست خبری اظهار داشت: «به‌رغم تلاش‌هایی که اخیرا به‌خصوص در فضای سایبری و بعضا سایت‌ها نسبت به شایعه‌پراکنی و ایجاد حاشیه‌هایی برای راهپیمایی عظیم روز قدس صورت می‌گیرد، همه مردم و نخبگان به فلسفه وجودی نامگذاری این روز با عنوان روز قدس اهتمام جدی خواهند داشت و اجازه نمی‌دهند شعارها و حرکت‌های تفرقه‌انگیز و نامتناسب به وجود بیاید... اینگونه اقدامات در راستای دشمنی‌های اسرائیل و آمریکا با نظام ارزیابی می‌شود.»

* در پی آزاد شدن علیرضا حسینی بهشتی مشاور ارشد میرحسین موسوی، سید حسن خمینی به دیدار وی رفت.

23 شهریور:

* پنجمین دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان حوادث پس از انتخابات با محور رسیدگی به اتهامات افرادی که عمدتا از طریق فضای سایبر و اینترنت با نشر اکاذیب به تحریک افکار عمومی می‌پرداختند در شعبه 15 دادگاه انقلاب و در جمع خبرنگاران برگزار شد.
* طراح خاموشی سبز برای اخلال در سیستم برق کشور، در دفاعیات خود با انتقاد شدید از موسوی و کروبی به دلیل اقدامات و مواضعشان که موجب التهاب در جامعه شد خطاب به آنان گفت: «چرا فضای جامعه را به این وضعیت کشاندید و هیجان در آن ایجاد کردید و در ادامه این هیجان را نگه داشتید تا جوانی مثل من چنین فکر‌هایی را بکند؟»

* (ع. م) دبیر سابق تشکیلات غیرقانونی دفتر تحکیم وحدت در دفاعیات خود در دادگاه به یکی از نشست‌های غیرقانونی که دفتر تحکیم وحدت در جهت حمایت از متهمان و محکومان دادگاه جمهوری اسلامی برگزار کرده بود اشاره کرد و گفت: «جلسه‌ای را با عنوان نقد طرح ارتقای امنیت اجتماعی در محل سازمان ادوار تحکیم وحدت برگزار کردیم که سخنران آن آقای آغاجری بود و نه تنها در این جلسه از اراذل و اوباش حمایت شد بلکه یکی از سخنرانان به دفاع از اعضای سازمان منافقین پرداخت.»

* (م.ر.ن) فرزند حسن عضو شورای مرکزی سایت جمهوریت در دفاعیات خود در دادگاه گفت: «در هفته‌های منتهی به انتخابات جلساتی بین فعالان رسانه‌ای دوم خردادی برگزار شد و پیشنهاد شد به دلیل عدم پایگاه مناسب سایت‌ها در افکار عمومی مطالب سایت‌ها در قالب شب‌نامه منتشر شود. مسعود باستانی بلافاصله شب‌نامه موج را تهیه کرد و با نظر آقایان مقیسه و کرمی... دویست‌هزار نسخه آن با هزینه سه ونیم میلیون تومانی که یکی از مدیران دانشگاه آزاد تقبل کرد منتشر و توسط بچه‌های ستاد 88 توزیع شد.»

* آیات‌عظام مکارم‌شیرازی و نوری‌همدانی به درخواست آیت‌الله یوسف صانعی مبنی بر ترتیب دادن دیداری برای گفت‌وگو پاسخ منفی دادند.

26 شهریور:

* مهدی هاشمی‌رفسنجانی در بیانیه‌ای نسبت‌به بردن نامش در دادگاه‌ها از سوی متهمان اعتراض کرد. وی در بخشی از اطلاعیه خود نوشت: «اکنون‌که در انجام ماموریت بررسی وضع دانشگاه‌های آزاد اسلامی خارج از کشور، در کشور دوست لبنان با مذاکره با مقامات مسئول، مشغول آماده‌سازی زمینه تاسیس یک دانشگاه جامع برای جوانان مسلمان لبنان و منطقه هستیم، به‌وضوح می‌بینیم که شانتاژها بار دیگر اوج گرفته که طبیعتا در انجام ماموریت بی‌اثر نیست.»

* سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام‌کرد: «به اشخاص و جریان‌هایی که درصدد ریختن آب به آسیاب دشمن صهیونیستی هستند، هشدار می‌دهیم چنانچه قصد هرگونه اخلال و بی‌نظمی در راهپیمایی با شکوه روز قدس را داشته باشند، با برخورد قاطع فرزندان شجاع و غیور ملت مواجه خواهند شد.

27 شهریور:

مهدی کروبی در میدان فلسطین تهران هنگامی‌که از خودروی خود پیاده شد با شعار مرگ بر منافق راهپیمایان مواجه شد که همراهان کروبی در اقدامی ناشایست به‌سمت مردم گاز اشک‌آور پرتاب کردند و وی را سوار ماشین کرده و از محل خارج شدند. همچنین میرحسین موسوی در چهارراه ولی‌عصر(عج) در جمع حدود 100 نفر از هوادارانش حضور یافت اما دقایقی بعد از محل خارج شد.»

* خبرگزاری فارس گزارش داد: «تعدادی از افرادی‌که با نشانه‌های سبز در این روز حاضر شده بودند، ضمن حمله به اماکن‌عمومی و آتش‌زدن موتورسیکلت‌ها در آخرین جمعه ماه رمضان، مشغول کشیدن سیگار و نوشیدن آب معدنی بودند...»
 
* آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب نماز جمعه تهران گفت: «حضرت علی(ع) فرمودند: اگر خوارج نهروان کاری به کار ما نداشته باشند کما این‌که مخالف باشند ما هم کاری با آنها نداریم و می‌توانند زندگی‌شان را کنند و اگر اهل بحث، مناظره و حرف حساب باشند با آنها مناظره می‌کنیم؛ اما اگر بخواهند افساد کنند با آنها می‌جنگیم که این سیره علوی است و از مصادیق بارز افساد نیز براندازی است.»

* ساعاتی بعد بخش خبری 20:30 صحنه‌هایی از حضور کروبی در میان افرادی را منتشر ساخت که در جریان راهپیمایی روز قدس شعار «نه غزه نه لبنان» را فریاد می‌زدند.

* همسر جواد امام در خصوص اخباری مبنی بر دستگیری دخترش (عاطفه امام) در روزهای گذشته با تاکید بر این‌که ربوده‌شدن و دستگیری وی کاملا منتفی است، گفت: «دختر بنده در اقدامی ماجراجویانه و با توجه شرایط خاص روحی و روانی ناشی از دستگیری پدرش که موجب نگرانی خانواده و بنده شده بود،‌ چنین اقدامی را کرد و من به همین علت از همه عذرخواهی می‌کنم.»

29 شهریور:

* مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز عید سعید فطر با تاکید بر این‌که گناه تهمت به نظام بسیار سنگین‌تر از گناه تهمت به اشخاص است، افزودند: «نباید کسی کل نظام را به اموری که شایسته نیست متهم کند چراکه شأن نظام از این‌گونه تهمت‌ها بسیار بالاتر است... اینکه در دادگاه‏‌ها از قول یک متهمى چیزى راجع به یک کس دیگرى گفته می‌شود، شرعاً حجیت ندارد. متهم هرچه درباره خود در دادگاه بگوید، این حجت است. (البته) اینکه بگویند در دادگاه درباره خودش اگر اعترافى کرد، حجت نیست، این حرف مهملى است، حرف بى‏‌ارزشى است، هر اقرارى، هر اعترافى، شرعاً، عرفاً و در نزد عقلا در یک دادگاه در مقابل دوربین، در مقابل بینندگان میلیونى که متهم علیه خود بکند، این اعتراف مسموع است، مقبول است، نافذ است؛ اما علیه دیگرى بخواهد اعترافى کند، نه، مسموع نیست.»

30 شهریور:

* جورج سوروس رییس هیات‌مدیره موسسه جامعه باز، در مراسمی به‌مناسبت هشتمین سالگرد حوادث یازدهم سپتامبر در نیویورک، ضمن تاکید بر لزوم تقویت رویکردهای روادارانه در جهان اسلام، دیدار خود با محمد خاتمی در سال 2006 را در همین راستا ارزیابی کرد.

31 شهریور:

* هاشمی‌رفسنجانی رییس‌مجلس خبرگان‌رهبری در آغاز اجلاس ششم این مجلس گفت: «باید برخی بدانند که اگر بی‌قانونی‌کنند نباید توقع داشته باشند قانون نسبت به آنها بی‌تفاوت باشد و بشود از آن گذشت و باید بدانیم اگر به قانون عمل نکنیم چیزی باقی نمی‌ماند و بی‌قانونی سبب هرج و مرج می‌شود... گروهی از افراد خیر و خیرخواهان و دلسوزان نظام متنی را بر اساس مطالبی‌که از رهبری شنیدیم و دیدگاه‌های افراد صاحب‌نظر برای انتقال فضای فعلی جامعه به فضای نقادی صحیح در حال تنظیم کردن هستند... صداقت و رفاقت، دوری از مکر و فریب و نیرنگ و دروغ در جامعه و پرهیز از فریبکاری نیاز امروز جامعه است.
 
*حجت‌الاسلام قرائتی در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: «طراحی شعار "نه غزه، نه لبنان" نه با نماز، نه با روزه و همچنین نه با زکات و کلام‌الله مجید موافق و هم‌جهت نیست... عده‌ای شعار داده‌اند که "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران"، اگر اینطور است پس نمازتان را هم تغییر بدهید و بگویید "السلام علینا و علی ایرانیان"؛ "نه غزه نه لبنان" می‌دانی یعنی‌چه؟ یعنی "نه قرآن"... عده‌ای امامت امام‌رضا(ع) را در زمان ایشان قبول نکردند که نامشان واقفیه شد. چراکه امام‌هفتم نمایندگانی در برخی شهرها داشت که خمس و زکات و سهم امام را جمع کرده‌ بودند و چون پس از شهادت امام‌هفتم باید این‌ها را تحویل امام‌هشتم می‌دادند مدعی شدند که امام‌هشتم وجود ندارد تا پول‌ها را برای خود نگه دارند. مواظب باشیم در جمهوری اسلامی، ما "واقفیه" نباشیم که امام‌خمینی را قبول داشته باشیم اما بعد از امام‌خمینی نسبت‌به ولی‌فقیه کمرنگ شویم؛ آنهایی‌که امام‌خمینی را قبول دارند و بعد از آن رهبر مجتهد عادل را قبول ندارند، اگر تجدیدنظر نکنند، نگرانم که سر از واقفیه در بیاورند.»

* سید ابراهیم رئیسی معاون‌اول قوه‌قضاییه در حاشیه معارفه معاون‌قضایی قوه‌قضاییه از اعلام اسامی متخلفان بازداشتگاه کهریزک در گزارش شورای‌عالی امنیت‌ملی خبر داد.

* محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی کانال 2 فرانسه با اشاره به قتل ندا آقاسلطان، به قتل یک زن مسلمان در دادگاه آلمان تصریح کرد: «خانمی در دادگاه که باید امن‌ترین مکان باشد با ضربات چاقو به قتل می‌رسد و آیا شما به‌عنوان یک خبرنگار می‌‌توانید بگویید موضع آقای کوشنر به این موضوع که در همسایگی فرانسه اتفاق افتاد، چه بود؟ امروز دیگر دوران استفاده از استانداردهای دوگانه به‌پایان رسیده است.»

* بخش نخست میزگرد آسیب‌شناسی نظری حوادث پس از انتخابات با حضور سعید حجاریان، سعید شریعتی و محمد عطریانفر از شبکه اول سیما پخش شد. در بخشی از این میزگرد عطریانفر گفت: «ما به‌دلیل آن خودباختگی که از دوره شاه بود و به‌دلیل اینکه نتوانستیم چهره‌های شاخصی از نیروهای انسانی خود را به نقاطی ارسال کنیم تا تربیت شوند و قدرت نقد پیدا کنند، در حال حاضر تقریبا در حوزه علوم‌انسانی خود به‌شدت فقیر هستیم و باید اول این فقر را باور کنیم و بعد در مقام تأمین نیازها متناسب با اقتضائات حکومت دینی خودمان گام درست را برداریم.»
او همچنین به درخواست سعید حجاریان و به دلیل مشکل تکلم وی، در پاره‌ای مواقع نظرات حجاریان را درخصوص مسائل مختلف بیان کرد و به‌نقل‌از حجاریان اظهارداشت: «در طول به‌خصوص دوران‌اصلاحات از سال 76 و بلکه زودتر از آن و بعد از آن‌که توانستیم از جنگ خارج شویم و مشکلات جنگ را پشت‌سر بگذاریم به‌دلیل آن عقب‌ماندگی تاریخی که در حوزه علوم‌انسانی داشتیم عملا نتوانستیم مشکلات و نیازهای کشور را برپایه دیدگاه‌های دینی خودمان پاسخ داده و تأمین کنیم. از این‌روی‌ به‌سمت سرفصل‌هایی از دیدگاه‌های حکومت‌داری و حکومت‌مداری در دنیای غرب رفته‌ایم که دارای پایه‌ها و اندیشه‌های فلسفی خاص خودش بوده است.» عطریانفر همچنین به قرائت متن آماده‌شده از سوی حجاریان در خصوص وضعیت ایران در حوزه علوم‌انسانی پرداخت.

ش


کد مطلب: 438591

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/438591/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir