تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۲
 

اهانت چندباره اینستاگرام به مردم ایران/ سکوت و انفعال همچنان ادامه دارد + پنج نکته

Share/Save/Bookmark
 
گاهی اوقات یک کاربر معمولی و گمنام در بستر مجازی به یک شخصیت توهین می کند، اما در اینجا یک پلتفرم مجازی صاحب نام، تمام قد می ایستد و به طور مستمر به یک قهرمان ملی و محبوب توهین می کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رضا صفری: این روزها با نزدیک شدن به دومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، گزارش های مکرر حاکی از این بود که شبکه اجتماعی اینستاگرام در ادامه ترورهای مجازی خود، این بار  همه ۱۳ میلیون محتوای ذیل هشتگ Hero# (قهرمان) را که به طور غیر مستقیم به شهید سلیمانی مربوط می شد، مسدود کرد. این چاقوکشی اولین بار نیست که اتفاق می افتد و بر اساس قرائن، همچنان ادامه خواهد داشت، اما چند نکته کوتاه در این زمینه قابل بیان است:
 
یک: این ترورهای مجازی نشان می دهد که غرب بعد از نزدیک دو سال از شهادت سردار دلها، نه تنها از خود حاج قاسم بلکه از سایه او و حتی از اشاره غیر مستقیم به او ، آن هم در فضای مجازی می ترسد.
 
دو: خیلی عجیب است که حتی در اتمسفر مجازی ایران نیز یک پلتفرم خارجی به خود جرأت می دهد که یک نفر ایرانی را از رساندن پیام به دیگر هموطن خود محروم کند! از طرفی مستهجن ترین و مبتذل ترین تصاویر و فیلم ها با اجازه اینستاگرام در داخل ایران گردش پیدا می کند اما همچنان با اعمال محدودیت از سوی این پلتفرم روبرو نمی شوند.

سه: گاهی اوقات یک کاربر معمولی و گمنام در بستر مجازی به یک شخصیت توهین می کند، اما در اینجا یک پلتفرم مجازی صاحب نام، تمام قد می ایستد و به طور مستمر به یک قهرمان ملی و محبوب توهین می کند. چنین موضوعی یک اتفاق عادی نیست که بتوان به همین راحتی از کنار آن گذشت. توهین گسترده اینستاگرام به شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در حقیقت توهین به مردم ایران است. این اتفاق به نوعی شبیه این است که یک رسانه ی بین المللی متعلق به ایرانی ها، در کشوری دیگر شعبه ای بزند و هر روز خون مردم آن کشور را به جوش آورد و به طور مکرر به قهرمان ملی و محبوب آنها توهین کند.
 
چهار: جای تعجب است که چرا توهین های پیاپی اینستاگرام به ایرانی ها و به کسی که نه تنها متعلق به ایران و جهان اسلام است، بلکه همه دنیا به نوعی مدیون او هستند، همچنان در داخل کشور بدون جواب باقی می ماند؟! دلیل عادی شدن این اتفاق واقعاً چیست؟ اگر یک پلتفرم ایرانی در دل آمریکا و اروپا اینگونه به مردم آنها توهین کند، با چه واکنشی روبرو می شود؟
 
پنج: بی طرف دانستن شبکه های اجتماعی و تکرار مثال چاقو برای آنها، افسانه ای بیش نیست. یک بار دیگر به وضوح مشاهده می کنیم که در شبکه های اجتماعی، چاقو در دست کاربر است و او می تواند هر محتوایی را تولید کند، اما انتشار نهایی و نشر گسترده آن و در حقیقت، دسته چاقو و هدایت محتوا دست مدیریت آن است؛ از همین رو، این مدیریت به خود اجازه می دهد که میلیون ها پست را در یک چشم به هم زدن از بین ببرد و یا حساب های کاربری را به دلیل انتشار محتوای مربوط به حاج قاسم، به طور کلی مسدود کند.

ش
کد مطلب: 438554
مرجع : جهان نیوز