تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۹
 
موشک‌های سپاه پاسخ می‌دهند؛

از ایران تا اسرائیل چقدر راه است؟

Share/Save/Bookmark
 
صنایع دفاعی کشورمان سال‌هاست که در حوزه طراحی، ساخت و تولید انواع تسلیحات از جمله موشک‌ها به خودکفایی رسیده‌اند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۷ سپاه پاسداران از دوشنبه ۲۹ آذرماه به مدت پنج روز در سواحل خلیج فارس، تنگه هرمز و منطقه عمومی استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان با حضور یگان‌هایی از نیرو‌های زمینی، دریایی و هوافضای سپاه و همچنین برخی از یگان‌های مردم پایه بسیج مستضعفین برگزار شد.
 
در این رزمایش پنج روزه تمرینات بسیاری انجام شد. عملیات‌های پهپادی، بمباران اهداف مشخص توسط جنگنده‌های هوافضای سپاه، انهدام شناور‌های دشمن با موشک‌های ضد زره، تاخت آب‌خاکی تیپ نیرو‌های مخصوص صابرین، عملیات‌های یگان‌های تخریب، اجرای عملیات بالگرد‌های تهاجمی هوانیروز، پوشش پدافندی منطقه رزمایش، انهدام اهداف زمینی و دریایی توسط توپخانه، اجرای آتش تانک‌های مدرنیزه شده، بکارگیری مهمات مجاورتی توپخانه برای اولین بار و عملیات شلیک موشک‌های نقطه‌زن کروز دریایی جزو مهم‌ترین تمرینات چهار روز اول بود.
روز پنجم، اما یک روز خاص بود. روزی که در آن ۱۶ تیر موشک بالستیک بطور همزمان به سوی یک هدف مهم شلیک شدند. عماد، قدر، سجیل، زلزال دزفول و ذوالفقار شش‌گانه ایران در پنجمین روز رزمایش بودند. طبق تصاویر منتشر شده، این موشک‌ها به سوی هدف شبیه‌سازی‌شده مرکز توسعه تسلیحات کشتار جمعی رژیم صهیونیستی شلیک شدند. البته  در کنار شلیک موشک‌های بالستیک یک لانچر ۵ فروندی نیز، پهپاد‌های شاهد ۱۳۶ را به سوی این اهداف پرتاب کرد.
 
طبق اعلام فرماندهان موشک‌های بالستیک ۱۰۰ درصد به اهداف اصابت کرده‌اند. اما یک اتفاق مهم نیز در طراحی موشک‌های ایرانی رخ داده و آن هم تغییر بردار رانش است.
سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران درباره این رزمایش گفت: ما توانسته‌ایم به موشک‌های بالستیک هم جهت بدهیم تا در جهات مختلف حرکت کنند و مانور بدهند و این پدیده کار دشمن را بسیار سخت می‌کند. زدن موشک‌های بالستیک برای سامانه‌های پدافندی خیلی سخت است و درصد کمی را می‌توانند مورد اصابت قرار بدهند، ولی با این کاری که انجام شد تقریبا صد‌ها میلیارد دلار هزینه‌های دشمنان ما ضربدر صفر شد و دیگر ارزشی ندارد.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ادامه داد: دشمنان دیگر نمی‌توانند پیش بینی کنند که این موشک‌ها از چه جهتی و در چه نقطه‌ای فرود می‌آید، چون سرعت نسبی موشک‌های پدافندی و موشک‌های بالستیک با سرعتی حدود ۱۵-۲۰ ماخ به هم نزدیک می‌شوند. اگر نقطه آینده و معادله مسیر را نتوانند در بیاورند، کار خیلی مشکلی خواهند داشت.
باران موشک‌های بالستیک بر سر دشمنان/ وقتی هیچ راهی برای فرار باقی نمی‌ماند
دشمنان باید مراقب حرف‌ها و صحبت هایشان باشند
نکته دیگری هم وجود دارد و آن هم این است که این رزمایش یک پیام مهم برای رژیم صهیونیستی دارد.
سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در این باره گفت: این رزمایش از قبل طراحی شده بود، اما تهدید‌های فراوان، ولی تو خالی سران رژیم صهیونیستی باعث شد تا این رزمایش در این زمان مقرر انجام شود. بحمدالله این رزمایش جزو موفق‌ترین رزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران تاکنون بود.
باران موشک‌های بالستیک بر سر دشمنان/ وقتی هیچ راهی برای فرار باقی نمی‌ماند
سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در همین زمینه گفت: این رزمایش بویژه در بخش موشکی دارای پیام‌های بسیار واضح و آشکار است. پیام این رزمایش هشدار جدی، واقعی و میدانی به تهدید‌های مقام‌های رژیم صهیونیستی است که مراقب اشتباهات و خطا‌های خود باشند و اگر دست از پا خطا کنند، دستانشان را قطع خواهیم کرد. فاصله بین عملیات واقعی و رزمایش موشکی سپاه تنها در تغییر زوایای پرتاب موشک‌هاست. بنابراین دشمنان باید مراقب حرف‌ها و صحبت هایشان باشند.
کدام موشک‌های بالستیک به سوی هدف معین شلیک شدند؟
طبق اعلام فرماندهان سپاه پاسداران در روز آخر رزمایش پیامبر اعظم (ص) از ۶ نوع موشک برای انهدام هدف مورد نظر استفاده شد که در ادامه این موشک‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم. 
باران موشک‌های بالستیک بر سر دشمنان/ وقتی هیچ راهی برای فرار باقی نمی‌ماند
موشک سجیل
طول: ۱۷/۵۷ متر.
قطر: ۱/۲۵ متر.
وزن: ۲۳ تُن که ۱۰۰۰ کیلوگرم از این مقدار مربوط به کلاهک موشک است.
موتور: سوخت جامد دومرحله‌ای.
برد عملیاتی: ۲۵۰۰ کیلومتر.
سقف پروازی: ۲۵۰ کیلومتر.
سرعت برخورد به هدف: ۴۳۰۰ متر بر ثانیه.
سامانه هدایت: اینرسی با دقت بالا که می‌تواند اهداف را با دقت کمتر از ۲۰ متر هدف قراردهد.
ویژگی‌ها: زمان آماده سازی بسیار کم، شتاب بالا در هنگام پرتاب و شلیک، استفاده از سیستم ناوبری جدید و سنسور‌های بسیار پیچیده، عدم امکان ردیابی توسط دشمن و توان عبور از سد سامانه‌های دفاعی همچون پاتریوت و گنبد آهنین.
باران موشک‌های بالستیک بر سر دشمنان/ وقتی هیچ راهی برای فرار باقی نمی‌ماند
موشک عماد
طول: ۱۵ متر.
قطر: ۱/۲۵ متر.
وزن: ۱۷ تُن که ۷۵۰ کیلوگرم از این مقدار مربوط به کلاهک موشک است.
موتور: سوخت مایع دومرحله‌ای.
برد عملیاتی: بازه ۱ هزار و ۷۰۰ کیلومتری تا ۲ هزار کیلومتری.
ویژگی‌ها: سرعت بالای پیمایش، توان عبور از سامانه‌های دفاعی دشمن مانند آرو ۳، ضریب خطای بسیار پایین، مانورپذیری، قابلیت کنترل تا آخرین لحظات برخورد به هدف، قابلیت پرتاب از پرتابگر‌های ثابت و متحرک و بسیاری از ویژگی‌های محرمانه.
باران موشک‌های بالستیک بر سر دشمنان/ وقتی هیچ راهی برای فرار باقی نمی‌ماند
موشک قدر
این موشک در دو نوع قدر F و قدر H طراحی و ساخته شده است.
موشک قدر F
طول: ۱۵ متر.
وزن موشک: ۱۷ هزار کیلوگرم.
وزن کلاهک موشک: ۶۵۰ کیلوگرم.
برد موشک: ۲ هزار کیلومتر.
پیشرانه موشک: سوخت مایع.
باران موشک‌های بالستیک بر سر دشمنان/ وقتی هیچ راهی برای فرار باقی نمی‌ماند
موشک قدر H
طول: ۱۵ تا ۱۷ متر.
وزن موشک: ۱۵ هزار کیلوگرم.
وزن کلاهک موشک: ۶۵۰ کیلوگرم.
برد موشک: یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر.
پیشرانه موشک: سوخت مایع.
ویژگی خاص: امکان استفاده از کلاهک‌های بارشی.
باران موشک‌های بالستیک بر سر دشمنان/ وقتی هیچ راهی برای فرار باقی نمی‌ماند
موشک دزفول
طول: ۱۲ متر.
وزن موشک: ۱ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم.
برد موشک: ۱ هزار کیلومتر.
سرعت: ۹ ماخ.
دقت: ۵ متر.
ویژگی‌های خاص: استفاده از رنگ جاذب امواج راداری، بزرگ ترشدن قسمت سوخت، بالک‌های پایدارساز و بسیاری از ویژگی‌های تاکتیکی.
باران موشک‌های بالستیک بر سر دشمنان/ وقتی هیچ راهی برای فرار باقی نمی‌ماند
موشک ذوالفقار
طول موشک: ۱۰ متر.
سرعت: ۱/۵ کیلومتر بر ثانیه.
برد موشک: ۷۰۰ کیلومتر.
وزن کلاهک: ۴۵۰ کیلوگرم.
دقت موشک: ۱۰ متر.
ویژگی‌های خاص: دارای کلاهک جداشونده که فوایدی همچون افزایش برد موشک، کاهش امکان ردیابی و کاهش احتمال اصابت موشک‌های پدافندی دشمن را دارد، موتور قدرتمند، پرتابگر دو فروندی و بسیاری دیگر.
عملیات‌های خاص: عملیات لیله القدر و ضربت محرم.
باران موشک‌های بالستیک بر سر دشمنان/ وقتی هیچ راهی برای فرار باقی نمی‌ماند
موشک زلزال
موشک زلزال در سه نسل زالزال یک، دو و زلزال بارشی طراحی و ساخته شده است که نمونه بارشی آن از قدرت تخریب بسیار بالایی برخوردار است.
مشخصات موشک زلزال ۱
طول: ۸ متر.
قطر: ۰/۶۰ متر.
وزن مجموع: ۲ هزار و ۹۵۰ کیلوگرم.
وزن کلاهک: ۵۰۰ کیلوگرم.
برد موشک: ۱۶۰ کیلومتر.
مشخصات موشک زلزال ۲
طول: بیش از ۸ متر.
قطر: ۰/۶۱ متر.
وزن موشک: ۳ هزار کیلوگرم.
وزن کلاهک: ۲۱۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم.
مشخصات موشک «زلزال بارشی»
موشک زلزال بارشی نیز ویژگی‌های مشابه با موشک‌های زلزال ۱ و ۲ دارد و تنها تفاوت آن قدرت تخریب است که توسط ۳۰ بمب ۱۷ کیلویی ایجاد می‌شود. آن هم به این نحو که بمب‌ها در فاصله نزدیک به زمین پخش شده و هدف‌های گسترده مانند باند فرودگاه و تجهیزات پخش شده روی زمین را منهدم می‌کند.
پیش‌تر عاموس یادلین رئیس سابق اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی درباره قدرت موشکی ایران گفته بود: «زمان موردنیاز برای رسیدن موشک از تهران به تل‌آویو تنها ۷ دقیقه است. پس اگر شما واقعا خواستار آن هستید که تمامی گزینه‌ها در مقابل ایران روی میز باشد، باید درباره گزینه نظامی جدی‌تر فکر کنید!»
کد مطلب: 438507
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان