تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۳
 

ژست طلبکار بدهکاران برجام

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  انگلیس، آلمان و فرانسه بیانیه‌ای مشترک خطاب به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اجرای تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منتشر کردند و در آن به تکرار ادعا‌ها درخصوص ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان پرداختند. این سه کشور در ابتدای بیانیه خود از جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین کار حرفه‌ای و به گفته آنها، بی طرفانه آژانس در انجام وظایفش مبنی بر نظارت و راستی آزمایی در ایران قدردانی کردند.

آن‌ها در ادامه با طرح این ادعا که ایران طی دو سال گذشته به آنچه "تنش زایی نظام‌مند هسته ای" خوانده شده، ادامه داده است مدعی شدند که تهران با توسعه ظرفیت‌های هسته‌ای خود جامعه جهانی را در معرض خطر جدی قرار داده است. تروئیکای اروپا مدعی شدند: ایران هیچ توجیه غیرنظامی برای غنی سازی ٢٠ و ٦٠ درصد ندارد و همچنین تولید اورانیوم با غنای بالا برای یک کشورِ بدون تسلیحات هسته‌ای بی سابقه است. به علاوه، اقدام اخیر ایران در نصب زیرساخت‌های سانتریفیوژ‌های پیشرفته تحولی نگران‌کننده است و این رویداد می‌تواند غنی‌سازی در سطوح بالاتر را برای ایران آسان‌تر کند.

آن‌ها در بیانیه مشترک خود مدعی شدند که اقدامات هسته‌ای اخیر ایران موجب کاهش ارزش‌های برجام در زمینه عدم اشاعه به شکلی بازگشت‌ناپذیر شده است. این کشور‌ها همچنین مدعی کاهش همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شدند و ادعا کردند: این امر باعث کمتر شدن توانایی آژانس برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران شده است.

آن‌ها با بیان این که ۹ ماه است که تهران تمامی اقدامات شفاف‌سازی و راستی‌آزمایی مورد توافق ذیل برجام و پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق درآورده است از ایران خواستند که دسترسی‌های آژانس اتمی را مجددا برقرار و به طور کامل با آن همکاری کند. آن‌ها به علاوه خواستار بازگرداندن دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به مجتمع کرج شدند تا بررسی کند که آیا تولید لوله‌های روتور سانتریفیوژ و بیلوز‌ها از سر گرفته شده است، یا خیر و دوربین‌های جایگزین را نیز نصب کندّ.

ش
کد مطلب: 437617
مرجع : جهان نیوز