تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۰
 

چرا انگلیس «حماس» را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد؟

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: چندی پیش «گردان ‌های القسام»، شاخه نظامی جنبش حماس در فهرست گروه ‌های تروریستی قرار گرفت، در توجیه این اقدام انگلیس به دستاویزها و توجیهات امنیتی متوسل شد، اما درج جنبش حماس در فهرست گروه های تروریستی، به عنوان یک تشکل سیاسی سازمان یافته، تصمیمی صد در صد سیاسی است که توسل جستن به دستاویزهایی چون فعالیت های افراط گرایانه و خطر آن بر امنیت ملی انگلیس هیچ گاه نمی تواند، این اقدام را توجیه کند.

به همین دلیل، ناظران و حقوقدانان تأکید می کنند، اتخاذ این تصمیم در قالب و سبک و سیاق کنونی آن هیچ توجیهی ندارد و تنها هدف آن، اعمال فشار هرچه بیشتر و تنگ تر کردن حلقه فعالیت های سیاسی فلسطینی هاست.

«مازن المصری»، استاد حقوق دانشگاه لندن ضمن اشاره به مطلب فوق، تأکید می کند: «یکی از مهمترین پیامدهای درج حماس در فهرست گروه های تروریستی این است که هرگونه ارتباط با حماس و یا همکاری با این جنبش، پیگرد قانونی و احضار به مراجع ذیصلاح را درپی داشته باشد، به همین دلیل انتظار می رود، به موجب قانون مذکور فعالیت های این جنبش در انگلیس با محدودیت های قابل توجهی مواجه شود.

المصری این تصمیم را ادامه سلسه محدودیت های قانونی علیه مبارزات فلسطینی ها می داند و پیش بینی می کند تفسیر این قانون بی شک باعث بروز منازعات حقوقی زیادی در انگلیس خواهد شد، چون مؤسسات بشردوستانه و سازمان های خیریه بسیاری در انگلیس هستند که در غزه فعالیت می کنند. سؤال مهمی که در اینجا مطرح می شود، این است که آیا آنها در دایره حامیان حماس قرار می گیرند؟ وضعیت کسانی که به غزه مسافرت می کنند و به ورود و خروج از سرویس های امنیتی حماس نیاز دارند، چگونه خواهد بود؟

مازن المصری بر این باور است، این قانون واکنش به حمایت روزافزون افکار عمومی انگلیس از فلسطین در ازای حمایت قدرت حاکمه سیاسی در انگلیس از رژیم صهیونیستی است.

ش
کد مطلب: 437610
مرجع : مشرق