تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۸
 

کاهش ۳.۲ درصدی ذخایر خارجی عربستان

Share/Save/Bookmark
 
ذخایر خارجی عربستان طی ماه اکتبر کاهش یافته و با کاهش ۳.۲ درصدی نسبت به ماه قبل همراه بوده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  دارایی‌های ذخیره خارجی بانک مرکزی عربستان سعودی تا اکتبر گذشته با 3.2 درصد کاهش به صورت ماهانه به 1690.5 میلیارد ریال (450.8 میلیارد دلار) رسید.

دارایی‌های ذخیره خارجی عربستان تا سپتامبر گذشته به 1745.6 میلیارد ریال (465.5 میلیارد دلار) رسید.

القدس العربی نوشت: بر اساس گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی عربستان سعودی در روز یکشنبه، ذخایر خارجی در اکتبر گذشته پس از دو ماه افزایش کاهش یافت.

درآمدهای عربستان سعودی که به نفت وابسته است، تحت تأثیر کاهش قیمت و تقاضای نفت خام به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار گرفت و ذخایر این کشور به پایین‌ترین سطح در 10 سال گذشته رسید.

عربستان سعودی در مارس و آوریل گذشته 50 میلیارد دلار ذخایر خارجی خود را از دست داد که طی این ماه‌ها ، 150 میلیارد ریال (40 میلیارد دلار) از ذخایر خارجی بانک مرکزی برداشت شد و به تأمین هزینه‌های صندوق سرمایه‌گذاری اختصاص یافت. این اقدام موجب کاهش ذخایر خارجی شد و هدف از آن حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری بود تا بتواند در شرایطی که تمامی کشورهای جهان با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند در بازارهای بین‌المللی سرمایه گذاری و از این فرصت سوء استفاده کند.

عربستان سعودی توزیع دارایی‌های ذخیره خود از ارزهای خارجی یا حتی ماهیت دارایی‌ها به صورت نقدی یا اوراق قرضه را اعلام نمی‌کند.

    بیشتر بخوانید

        استقبال عربستان از قرار گرفتن نام حزب‌الله در فهرست تروریستی استرالیا

        مقام صهیونیستی: آمریکا برای اعلام عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل تلاش می‌کند

        عربستان ممنوعیت ورود مسافر از 6 کشور را لغو کرد

با این حال، وزارت خزانه‌داری آمریکا از سرمایه‌گذاری ماهانه کشورها در اسناد خزانه و اوراق قرضه خود، از جمله عربستان سعودی که تا سپتامبر گذشته 124.3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده بود، خبر می‌دهد.

به دنبال بحران شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت کسری بودجه این کشور در سال 2020 از 50 میلیارد دلار به بیش از 79 میلیارد دلار تا پایان سال افزایش یافت.

وزارت دارایی عربستان اعلام کرد انتظار می‌رود بدهی ملی این کشور در سال آینده میلادی 989 میلیارد ریال معادل 264 میلیارد دلار یا 31.3 درصد تولید ناخالص داخلی آن افزایش یابد.

دولت عربستان تلاش می‌کند کسری بودجه کشور را کنترل کند. پیش‌بینی می‌شود کسری بودجه عربستان در سال آینده میلادی 1.6 درصد تولید ناخالص داخلی آن باشد.

روز گذشته منابع اعلام کردند که با افزایش محدودیت‌های ناشی از شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بازارهای بورس عربستان و دبی شاهد کاهش چشمگیر شاخص‌ها بود.

ش
کد مطلب: 437499
مرجع : تسنیم