تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۶
 

فعال کردن بمب نقدینگی توسط دولت سابق

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به تامین هزینه‌های دولت از محل چاپ پول می‌گوید: الان و در شرایطی که بیش از 50 درصد منابع بودجه از طریق انتشار اوراق تأمین می‌شود و دولت کسری بودجه‌‌ شدیدی دارد، دامن زدن به این انتظارات و توقعات دستاوردی جز افزایش تورم و قیمت‌ها و کاهش دوباره قدرت خرید کارکنان دولت نخواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در پاسخ به این سوال که راه‌ حل حمایت از کارکنان دولت بدون افزایش چشمگیر هزینه‌های دولت چیست؟ گفت: سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی باید لایحه‌ای را در رد قانون نظام هماهنگ پرداختی ارائه کند تا به سمت تعادل و توازن در پرداخت‌ها حرکت کنیم، دلیلی ندارد که بعضی از دستگاه‌ها دریافت‌های کلان داشته باشند و بعضی از دستگاه‌ها پرسنل آن‌ها در حد زیر خط فقر دریافتی داشته باشند.

نکته قابل توجه همراهی سازمان برنامه و بودجه سابق در آخرین روزهای کاری خود با این درخواست‌ها بوده است، سازمانی که از کسری بودجه 300 هزار میلیاردی دولت در سال جاری آگاه است اما نه تنها با درخواست‌های افزایش حقوق از سوی ارگان‌های مختلف مخالفتی انجام نداده است، بلکه در مواردی خود پیشنهاد افزایش حقوق کارکنان دولت را مطرح کرده است، اقدامی که شدیدا رنگ و بوی سیاسی داشته و در راستای اجرای سیاست زمین سوخته تلقی می‌شود.

میراث شومی که به اعتقاد اقتصاددانان اگر دولت رئیسی به آن توجه نکند، شکست سیاست‌های اقتصادی وی و تیمش را در پی خواهد داشت. قادری در این زمینه نیز با اشاره به افزایش حقوق‌های صورت گرفته در ماه‌های پایانی دولت قبل گفت: افزایش حقوق‌ها در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم یک کار خلاف اخلاق و به دور از مروت و جوانمردی بود که متأسفانه در اواخر دولت دوازدهم انجام شد، بدین ترتیب که در روزهای پایانی نه تنها به تمام تقاضاهای افزایش حقوق پاسخ مثبت داده شد، بلکه در برخی موارد عدد و رقم پیشنهادی نیز توسط دولت بالاتر برده شد. این امر نشان دهنده‌ بی‌صداقتی دولت دوازدهم بود که بار مالی زیادی را بر دولت فعلی تحمیل کرده است.

ضروریست دولت با درخواست‌های دومینووار کارمندان دولتی برای افزایش دستمزد مخالفت کرده تا چرخه دستمزد-تورم، اقتصاد کشور ‌به سمت شرایط حاد نرود، ‌راهبردی که مطمئنا باید هم با عزم راسخ دولت و تحمل فشارهای مقطعی و هم با اقناع افکار عمومی توسط دولت و رسانه‌ها همراه شود.

ش
کد مطلب: 437492
مرجع : فارس