تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۶
۱
 

مهاجری: دولت رئیسی گمان می کند امریکایی‌ها از فراق برجام له‌له می‌زنند

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:«محمد مهاجری» فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه اعتماد با عنوان «سیاست بنشین و تماشا کن» نوشت:«مسوولان دیپلماسی کشور، گویی در فراغت کامل قلیان چاق کرده‌اند و با پک زدن به آن و فرستادن حلقه‌های دود به آسمان، منتظر چرخ گردون‌اند تا گوشه‌ای از آسمان سوراخ شود و از غیب، تحفه‌ای برسد... همین رفتاری که این روزها و هفته‌ها شاهدش هستیم، در دوره دولت دهم نیز وجود داشت... دیپلماسی خفته و بی‌رمق وزارت خارجه، فقط قلیان چاق می‌کرد؛ متاسفانه دستگاه دیپلماسی کشور گمان می‌کند که الان امریکایی‌ها از فراق برجام له‌له می‌زنند و هر روز که ما آنها را سر کار می‌گذاریم، میلیاردها دلار زیان می‌بینند.»

«پررویی نجومی» بخش جدانشدنی رفتار فعالین و رسانه های اصلاح طلب است. نویسنده یادداشت مذکور مدعی شده است که رویکرد دولت رئیسی در حوزه سیاست خارجی، سیاست «بنشین و تماشا کن» است. برخلاف این ادعا، اتفاقا سیاست «بنشین و تماشا کن» در دولت روحانی- دولتِ اصلاح طلبان- تمام و کمال اجرا شد. برای نمونه، وقتی برجام امضا شد، دولت روحانی علیرغم کارنامه سیاه آمریکا در اجرای توافقات بین المللی، به صورت پیش دستانه، فوری و شتابزده تعهدات خود را اجرا کرد و سپس با اجرای سیاست «بنشین و تماشا کن» به انتظار نشست تا طرفی که به «قاتل زنجیره ای توافقات بین المللی» مشهور است، اجرای تعهدات خود را آغاز کند.

اما برجام هم در دولت اوبامای مودب! و باهوش! و هم در دولت ترامپِ دیوانه و احمق و هم در دولت بایدنِ تنبل و حواس پرت به صورت فاحش نقض شد. سیاست بنشین و تماشا کن، آنجا بود که معاون وزیر خارجه گفت «امضای وزیر خارجه آمریکا برای ما تضمین است» و وزیر خارجه گفت «امضای هر توافقی با آمریکا، برای ما بهتر از عدم توافق است» و رئیس جمهور گفت «آمریکا قول داده که به تعهدات خود عمل کند». سیاست بنشین و تماشا کن، آنجا بود که همه امور کشور و حتی آب خوردن مردم هم به زلف برجام گره زده شد و وعده داده شد که آنچنان رونقی در کشور ایجاد می شود که نگو و نپرس.


ش
کد مطلب: 435370
مرجع : مشرق نیوز
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰-۰۸-۰۶ ۱۷:۴۱:۳۷
اقای مهاجری فرار به جلو میکند و قدیمی ها گفته اند پررویی از یک قنات شش دانگ بهتر است