به بهانه مرگ وزیر خارجه اسبق ایالات متحده؛

نقش «کالین پاول» در آغاز جنایت آمریکا در عراق/ فعال سیاسی عراقی: مردم ما برای مرگ او سوگواری نخواهند کرد

29 مهر 1400 ساعت 14:13

فقط ۱۸ ماه بعد از سرنگونی صدام حسین ، پاول اعتراف کرد که اطلاعات مربوط به اینکه دیکتاتور عراق دارای "سلاح های کشتار جمعی" بوده، تقریباً اشتباه بوده است. مدت کوتاهی پس از آن او استعفای خود را از وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، کالین پاول که در پنجم فوریه سال ۲۰۰۳ در شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشان دادن یک فلش مموری به دروغ گفت اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد عراق ذخایر تسلیحات کشتار جمعی دارد، بر اثر مشکلات ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ فوت کرد. سخنرانی آقای پاول سنگ بنای حمله ایالات متحده آمریکا و معدود همپیمانانش به عراق و سرنگونی رژیم صدام حسین در ماه مارس همان سال بود. پیامد های جنگ عراق تا به امروز مشهود است که مواردی از آن را بررسی می کنیم.

 
حمله به عراق با دو ادعای دروغ آغاز شد؛ رژیم صدام حسین سلاحهای کشتار جمعی ( شیمیایی و بیولوژیک) دارد و با القاعده در ارتباط است. در شرایطی که دولت جرج دبلیو بوش اصرار داشت به دنیا بقبولاند که صدام حسین مشغول ساخت سلاح‌های کشتار جمعی است، و با وجود اینکه طراح اصلی این نقشۀ فاجعه‌بار دیک چنی معاون رئیس‌جمهوری بود، اما ارائۀ دروغ بزرگ در جلسۀ شورای امنیت به گردن کالین پاول افتاد.
 
فقط ۱۸ ماه بعد ، با سرنگونی صدام حسین ، پاول اعتراف کرد که اطلاعات مربوط به اینکه دیکتاتور عراق دارای "سلاح های کشتار جمعی" بوده، تقریباً اشتباه بوده است. مدت کوتاهی پس از آن او استعفای خود را از وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد.
 
کالین پاول بعدها پذیرفت که آن سخنرانی معروف «لکه‌ سیاهی بر خوشنامی» وی بوده است و گفت: «این یک لکه سیاه است چرا که من کسی بودم که آن سخنرانی را به نام ایالات متحده در برابر جهانیان انجام دادم و این ماجرا همواره در کارنامه حرفه‌ای من باقی خواهد ماند.»
 
این جنگ با خروج آخرین تیپ رزمی آمریکایی در ۲۸ مرداد ۱۳۸۹ به‌طور رسمی خاتمه یافت. هر چند بعد از آن هم حدود ۵۰ هزار نیروی آمریکایی عمدتاً برای آموزش سربازان عراقی در این کشور باقی ماندند. در آن هنگام زمانِ خروج این نیروها با توافق دو کشور تا پایان سال ۲۰۱۱ اعلام شده بود. خروج آخرین سربازان آمریکایی از این کشور در دسامبر ۲۰۱۱ اتفاق افتاد. سعود الفیصل، وزیر خارجه پیشین سعودی گفت: «واشنگتن عراق را در سینی طلایی گذاشت و به ایران تقدیم کرد.»
 
تاخت و تاز و اشغال عراق توسط آمریکا و متحدانش آتش خشونت‌های فرقه‌ای را شعله‌ور کرد و باعث شد تا بسیاری از مردم بی‌خانمان شوند. هلال احمر عراق در سال ۱۳۸۷ آمار بی‌خانمان‌ها را حدود ۲٫۳ میلیون نفر تخمین زد و اعلام کرد ۲ میلیون عراقی در حال خروج از کشور هستند. فقر باعث شد تعداد قابل توجهی از زنان عراقی برای تأمین مالی خود و خانواده‌هایشان مجبور به روسپی‌گری شوند و همین مسئله موجب جذب گردشگران جنسی از سرزمین‌های اطراف شد.
 
پس از عقب‌نشینی آمریکا شورش در عراق به شدت اوج گرفت. عراقی‌های زیادی که بیشتر سنی‌های تندرو بودند در قالب گروه‌های شورشی دست به ترور علیه حکومت مرکزی زدند. رخدادهایی که پس از خروج آمریکایی‌ها در عراق روی داد ادامهٔ شورش‌های پیشین بود اما الگوهای جدیدی در آن‌ها دیده می‌شد که نشان از تبدیل این شورش‌ها به یک جنگ داخلی داشت. در دو ماه نخست بعد از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی حدود 1000 تن از مردم عراق بر اثر اقدامات تروریستی کشته شدند.
 
جان جفری سفیر وقت آمریکا در بغداد هنگام خروج آخرین نیروهای آمریکایی از عراق گفت «این حمله باعث خواهد شد تا القاعده دارای رهبران کارکشته شود و روحیهٔ اعضا در عراق و سوریه قوت گیرد… همچنین به احتمال زیاد آن دسته از جمعیت سنی عراق را که نسبت به اوضاع بی‌تفاوت بودند به هیجان خواهد آورد.
 
به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، پژوهشی که مرکز مطالعات بین المللی واتسون وابسته به دانشگاه بروان آن را در سال 2013 انجام داده، نشان می دهد که آمریکا در جنگ علیه عراق 7 / 1 تریلیون دلار به طور مستقیم هزینه کرده و 490 میلیارد دلار نیز به مجروحان جنگ علیه عراق پرداخت کرده است.
 
در پژوهش مرکز واتسون آمده است: اگر مسائل جانبی جنگ عراق و هزینه های آتی آن برای آمریکا و نیز سودی که 2 / 2 تریلیون دلار می توانست به خزانه آمریکا سرازیر کند را محاسبه کنیم، میزان خسارتی که واشنگتن در جنگ عراق متحمل شده در 40 سال آینده به شش تریلیون دلار خواهد رسید.
 
مرکز واتسون در گزارش خود آورده است: نیازهای پزشکی و مراقبتهای ویژه ای که مجروحین جنگی آمریکا به آن نیاز دارند تا سال 2013 به 7 / 134 میلیارد دلار رسیده است.
 
«کمال جابر» یک فعال سیاسی «ائتلاف دموکراتیک مدنی» در مبارزه علیه صدام در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی و شاهد جنایت‌های زیادی از حکومت صدام بوده است. با این حال وی می‌گوید که جنگ آمریکا علیه عراق یک فاجعه بود.
 
جابر می‌گوید، از سال ۲۰۰۳ عراقی‌ها رنج بیشتری متحمل شده‌اند و علت آن نیز حمایت دولت‌های دموکرات و جمهوریخواه آمریکایی از سیاستمداران و دولتمردان فاسد عراقی است.
 
این فعال سیاسی عراقی با اشاره به افزایش رنج مردم عراق در دوران پس از اشغال آمریکا می‌گوید، «عراقی‌ها برای کالین پاول اشک نمی‌ریزند و سوگواری نخواهند کرد.»


م


کد مطلب: 434903

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/434903/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir