تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۹
 

حملات سایبری آمریکا و آلمان به روسیه در جریان انتخابات دوما

Share/Save/Bookmark
 
معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه خبر داد که در جریان برگزاری انتخابات دوما در این کشور، حملات سایبری از آمریکا، اوکراین و آلمان علیه روسیه انجام شده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  «اولگ سیرومولوتوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در مصاحبه‌ای گفت که روسیه طی روزهای انتخابات دوما، حملات سایبری از آمریکا، اوکراین و آلمان را شاهد بوده است.

وی که با خبرگزاری تاس روسیه مصاحبه می‌کرد، افزود: «ما در واقع  شاهد جهشی در تداخل‌ها در سامانه‌های اطلاعاتی دولتی در جریان روند آماده سازی و زمان برگزاری انتخابات دوما در سپتامبر 2021 بودیم».

سیرومولوتوف اضافه کرد: «ما حملات سایبری در سرورهای کمیسیون مرکزی انتخابات طی روزهای انتخابات از آمریکا، اوکراین و آلمان داشتیم».

معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو این اقدامات را تلاشی برای تاثیرگذاری بر خواست شهروندان روس می‌داند.

«میخائیل اوسیوسکی» رئیس شرکت خدمات دیجیتال روسیه موسوم به تلکام نیز چند روز پیش در نشست خبری مرکز کمیسیون انتخابات روسیه اعلام کرد که طی روزهای انتخابات 19 حمله سایبری علیه سیستم رای گیری الکترونیکی این کشور صورت گرفته است که همه آنها خنثی و دفع شد. 

 وی گفت: در مجموع 19 حمله سایبری داشتیم که بعضی از آنها خیلی کوتاه بود و فقط چندین دقیقه طول کشید و اغلب حملات روز شنبه و به مدت 5 ساعت و 32 دقیقه به طول انجامید. این حملات از اول صبح شروع و تا میانه روز ادامه داشت. 

به گفته اوسیوسکی، مراکز مختلف از جمله پرتال کمیسیون مرکزی انتخابات و پرتالهای خدماتی دولتی و انتخاباتی هدف این حملات بودند. به طور کلی تلاشهای وسیعی در مقیاس بزرگ صورت گرفت اما ما برای این حملات آماده بودیم. 

بر اساس اعلام رسانه‌های روسیه، حملات سایبری علیه سیستم انتخاباتی روسیه از کشورهای هند، برزیل، ویتنام، لیتوانی، آمریکا، آلمان، روسیه، تایلند، بنگلادش، چین و برخی کشورهای دیگر انجام گرفت. 

هشتمین دور انتخابات دومای دولتی روسیه برای یک دوره پنج ساله طی سه روز در تاریخ ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر (۲۶ تا ۲۸ شهریور) برگزار شد. علاوه بر انتخابات دوما، شهروندان روسیه همچنین برای رأی دادن به روسای نه منطقه و انتخابات ۳۹ پارلمان منطقه‌ای پای صندوق‌های رای رفتند. 

بر اساس نتایج مشخص شده پس از شمارش همه آرا، حزب حاکم روسیه متحد با کسب ۴۹.۸۳ درصد آرا، در انتخابات مجلس دومای روسیه (مجلس سفلی پارلمان فدراسیون روسیه) پیروز شد و ۱۱۲ کرسی را تصاحب کرد. نمایندگان این حزب همچنین در انتخابات در ۱۹۸ حوزه انتخابیه تک نفره روسیه هم پیروز شده‌اند. بنابراین، حزب روسیه متحد موفق شد بیش از دو سوم از ۴۵۰ کرسی‌ مجلس دومای دولتی را تصاحب کند. 

 «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز پس از انتخابات این کشور گفته بود که ایالات متحده با وجود همه حملات سایبری و مداخله، در بی‌اعتبار کردن نظام انتخاباتی روسیه موفق نبود. 

 وی در یک نشست خبری گفت: علی‌رغم موارد بی‌سابقه حملات سایبری به کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه که نیمی از آن‌ها از خاک ایالات متحده ثبت شده و با وجود دخالت آشکار پلتفرم‌های اینترنتی ایالات متحده در روند آماده‌سازی برای انتخابات، دشمنان ما نتوانستند نظام انتخاباتی روسیه را بی‌اعتبار کنند و هرگز موفق به انجام این کار نخواهند شد. 

در همین راستا نیز، سفارت روسیه در ایالات متحده اعلام کرد که منتظر است تا مقامات آمریکایی درباره حملات سایبری گزارش شده در جریان انتخابات پارلمانی روسیه از قلمروی آمریکا توضیح ارائه دهند.

آمریکا نیز بارها روسیه را متهم کرده که به حملات سایبری علیه این کشور پرداخته است، اتهامی که مقام‌های مسکو آن را شدیدا رد کرده‌اند.

ش
کد مطلب: 434698