تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۸
 

ارز 4200 تومانی امتیازی ویژه‌ برای عده‌ای خاص و مانعی برای فعالان اقتصادی است

Share/Save/Bookmark
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اگرچه ارز 4200 تومانی مانع فعالیت فعالان بخش خصوصی می‌شود و امتیازات ویژه‌ای را برای برخی از افراد که دسترسی خاص دارند، دارد اما حذف نکردن آن هیچ هزینه‌ای برای مسئولان اجرایی تصمیم‌گیر ندارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: احسان خاندوزی امروز در اولین حضور خود در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اظهارداشت: فعالان اقتصادی در بخش‌های غیردولتی که بازیگران اصلی نبرد نابرابر اقتصادی محسوب می‌شوند بارها در جلسات مختلف از مشکلاتی که بیشتر جنبه داخلی دارد تا خارجی گلایه کردند.

وی با بیان اینکه بازیگران جنگ اقتصادی ما از بار مجوزهای بی‌قاعده هم شکایت دارند افزود: مجوزهایی که نه تنها منشأ اعمال سلیقه و رانت است، بلکه به یک مانع اساسی برای هر فعالیت اقتصادی در کشور تبدیل شده است و مقاومت برخی مسئولان دولتی باعث شده باوجود اقدامات خوب برای تسهیل مجوزهای اقتصادی در آنجا هم نتوانیم هدف‌گذاری‌های امیدبخش را در مرحله عمل برای فعالان اقتصادی تسهیل کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: بهترین عملیاتی که از دولت در مواجهه با بخش خصوصی می‌توان انتظار داشت، این است که مسأله توسعه اقتصاد ایران باشد و از حقوق فعالان اقتصادی محافظت شود. این درحالی است که تصمیم‌گیری‌هایی که در بسیاری از نهادها و شوراها صورت می‌گیرد تحمیل هزینه آن بر فعالان بخش خصوصی است.

وی بیان داشت: بارها در مورد حذف ارز 4200 تومانی صحبت شده اما عدم تغییر این تصمیمات هیچ هزینه‌ای برای مسئولان اجرایی ندارد، در حالی که باعث اعطای امتیازات ویژه برای کسانی می‌شود که دسترسی خاص دارند و همچنین مانع فعالیت فعالان بخش خصوصی می‌شود.

خاندوزی با بیان اینکه تصمیمات مجرد بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی بدون اضلاع دیگر به ثمر نمی‌رسد، اظهار داشت: مکلف کردن مدیران دستگاه‌های اجرایی به الکترونیکی شدن فرایندهای اداری در کمترین زمان تنها راه بازگرداندن امید به فعالان بخش خصوصی است.

وی افزود: باید مدیران دولتی را وادار کرد که میزهای خود را کوچک و از امضاهای طلایی برای توسعه اقتصادی ایران چشم‌پوشی کنند.

خاندوزی تصریح کرد: حرکت ما در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی حرکت برخلاف جهت حرکت رودخانه است بنابراین نباید ناامید شویم و باید بدانیم این مقاومت‌ها در برابر تسهیل کسب و کار در کشورهایی که مسیر توسعه را پیموده‌اند،‌ وجود داشته است.

وی با اشاره به گلایه رئیس اتاق بازرگانی ایران در خصوص حضور نیافتن مسئولان دولتی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: اگر جلسات شورا براساس موضوعات تخصصی برگزار شود ما می‌توانیم در هر جلسه از وزرای مرتبط بخواهیم که حتما در موضوع تخصصی خودشان حضور داشته باشند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی در خصوص حضور رئیس جمهور در یکی از جلسات سالانه شورا را پیگیری خواهم کرد و پیشنهاد می‌کنم که برای رفع موانع کارآفرینی و سرمایه‌گذاری‌های خاص در بخش‌های مختلف کمیته‌ای برای رفع موانع سرمایه‌گذاری‌های خاص ذیل دبیرخانه شورا شکل بگیرد.

ش
کد مطلب: 434697