تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۸
 

تحقق وعده دولت در کاهش قیمت چند محصول لبنی

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رئیس جمهور در 11 مهر امسال در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به وزرای وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی برای تثبیت قیمت‌ها و کنترل بازار در حوزه کالاهای اساسی و ارزاق عمومی دستور داد.

دستور رئیس‌جمهور پس از آن صادر شد که قیمت برخی محصولات اساسی از جمله لبنیات،‌ مرغ و تخم مرغ و حتی گوشت در یک سال گذشته مثل اسب سرکش، کنترل از دست داده بود و بی‌محابا به پیش می‌تاخت.

تنها قیمت لبنیات در یک سال گذشته 76 درصد افزایش یافته بود بلکه روز به روز حجم آن هم در سبد خانوارها کمتر می‌شد، لبنیات به عنوان یک محصول ضروری برای سلامتی است که پزشکان به استفاده از آن به عنوان عامل پیشگیری از بسیاری  بیماری‌ها تاکید می‌کنند. در عین حال سرانه مصرف این محصول در کشور نصف میانگین جهانی است، میانگین مصرف لبنیات در کشورها 160 کیلوگرم است و در برخی کشورها به 350 تا 600 کیلوگرم در سال هم می‌رسد، اما در کشور ما 80 لیتر گفته می‌شود و برخی کارشناسان هم حتی به این رقم با شک و تردید نگاه کرده و آن را 55 لیتر هم بیان می‌کنند.

به هر حال در پی دستور رئیس جمهور برای کنترل بازار، وزیر جهاد کشاورزی در گام نخست اعلام کرد: «‌با همکاری شرکت‌های لبنی و توافق آنها قیمت سه محصول لبنی پنیر 400 گرمی ساده، ماست دبه‌ای 2500 گرمی و شیر نایلونی 900 گرمی از هفته جاری 10 درصد کاهش می‌یابد».‌

وزیر جهاد کشاورزی این را هم گفت که این کاهش قیمت توافقی است و دستوری به انجمن های لبنی در این زمینه داده نشده است، شاید صحبت های وی برای تفکیک توافقی و دستوری بودن قیمت به این دلیل است که پیش از این در مصاحبه و صحبت های خود بارها مخالفت خود را با دستوری بودن قیمت بازار بیان کرده بود.

ش
کد مطلب: 434622
مرجع : فارس