تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۸
 

حزب‌الله: لباس جنگ داخلی نخواهیم پوشید

Share/Save/Bookmark
 
رئیس فراکسیون حزب‌الله در پارلمان لبنان و رئیس شورای اجرایی این جنبش طی اظهاراتی گفتند خون شهدای بیروت هدر نخواهد رفت اما حزب‌الله هم به سمت جنگ داخلی و تهدید آرامش داخلی لبنان پیش نمی‌رود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  «محمد رعد» رئیس فراکسیون حزب‌الله در پارلمان لبنان در اظهاراتی  اعلام کرد، این جنبش به سمت جنگ داخلی پیش نخواهد رفت.

بر اساس گزارش «العهد»، وی گفت: زمانی که مردم با شعار مقابله با فساد به خیابانها آمدند عده‌ای در «جل الدیب و الزلقا» (در استان جبل) پیدا شدند که شعار دادند حزب‌الله تروریست است و نمی‌خواهیم لبنان توسط ایران اشغال شود.

وی افزود: اگر تروریسمی وجود داشته باشد (این تروریسم) همین کسانی هستند که شعار مذکو را مطرح کرده‌اند زیرا همه تاریخشان، کشتار و تهدید صلح داخلی و ضربه به آن است. داستان اشغالگری ایران چیست؟ کجاست؟ آیا کسی یک نظامی ایرانی در لبنان می‌بیند؟ اما اینها همان نژادپرست‌های صهیونیست در داخل لبنان و مزدوران در خارج هستند که از اشغالگری ایران حرف می‌زنند ومنظورشان ما هستیم...

رعد ضمن اعلام اینکه حزب‌الله همواره برای صلح داخلی میان لبنانی‌ها و عدم وقوع جنگ داخلی تلاش کرده، افزود: یک سال و نیم مانع تشکیل دولت شدند. می‌خواستند ما را از طریق محاصره بویژه در موضوع بنزین و سوخت بشکنند و زمانی که تصمیم به آمدن کشتی‌های سوخت از ایران شد، پیام واضح بود که ما آماده هر رویارویی و شکست محاصره هستیم؛ سپس در طول دو شب دولت لبنان تشکیل شد. ما از تشکیل این دولت حمایت می‌کنیم زیرا کشور بدون دولت به سمت آشوب می‌‎رود.

وی ادامه داد، حزب‌الله بدون شرط خواستار تشکیل دولت بوداما عده‌ای در لبنان هستند که نه با «نجیب میقاتی» و نه «سعد الحریری» موافق نیستند و اصلا دولت نمی‌خواهند. از جمله آنها همین کسانی هستند که خون لبنانی‌ها را با تک‌تیراندازهایی که بر روی پشت‌بام‌ها قرار داده‌اند، می‌ریزند تا آرامش داخلی لبنان را از بین ببرند.

رعد ضمن اعلام اینکه خون شهدای پنجشنبه گذشته بیروت هدر نخواهد رفت، گفت، جنایتی که نیروهای وابسته به حزب «القوات اللبنانیه» در هفته گذشت مرتکب شد، حساب و مجازات ویژه خود را دارد اما حزب‌الله هرگز به سمت جنگ داخلی کشیده نخواهد شد و آرامش و صلح داخلی را تهدید نخواهد کرد. دولت باید تحقیقات مربوط به این موضوع را انجام و عاملان آن را مجازات کند.

صفی الدین: حزب‌الله لباس جنگ داخلی نخواهد پوشید

«سید هاشم صفی الدین» رئیس شورای اجرایی حزب‌الله نیز در اظهاراتی گفت: حزب‌الله لباس جنگ داخلی نخواهد پوشید.

بر اساس گزراش شبکه «المنار»، وی افزود، کسانی هستند که می‌خواهند تجربه جنگ داخلی را به بهانه حمایت از جامعه مسیحی در مقابله تهدیدات در لبنان تکرار کنند.

هواداران حزب‌الله و جنبش امل پنجشنبه گذشته در اعتراض به عملکرد بد «طارق بیطار» بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت به خیابان‌ها آمده‌ بودند و به شکل مسالمت‌آمیز تجمع خود را شکل دادند که به یکباره با تیراندازی افراد ناشناس از بالای پشت بام‌ها مواجه شدند. نیروهای امنیتی لبنان تاکنون ۱۹ نفر را در رابطه با این حادثه دستگیر کرده‌اند، ۱۷ تن از آن‌ها لبنانی و دو تن دیگر از اتباع سوریه هستند. این تیراندازی‌ها، هفت شهید و شصت مجروح در پی داشت.

ش
کد مطلب: 434589
مرجع : فارس