تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۶
 

رپرتاژ روزنامه سازندگی برای منفورترین رئیس‌جمهور/ مروری بر شکست‌های دیپلماتیک «شیخ دیپلمات»

Share/Save/Bookmark
 
از نظر قوچانی و روزنامه اش، حسن روحانی در هشت سال با بیشترین اختیارات نتوانست اقدامی موفقیت آمیز در دنیای دیپلماسی از خود به جا بگذارد که شایسته ی لقب شیخ دیپلمات باشد اما مکتوب کردن دو توئیت او را به این جایگاه می رساند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: شیخ دیپلمات لقبی است که محمد قوچانی در سرمقاله روزنامه سازندگی به حسن روحانی نسبت داده است. محوریت این مقاله بر اساس دو توئیت رئیس جمهور سابق بعد از حدود دو ماه غیبت در رسانه‌ها است.
 
به گزارش رجانیوز: حسن روحانی در شرایطی لقب شیخ دیپلمات را از رسانه ی مطلوبش میگرد که دولت او در طی هشت سال تقریبا هیچ دستاورد قابل اتکایی در دیپلماسی نداشت. روحانی در شرایطی دولت را تحویل داد که نه تنها تحریم ها برداشته نشدند و در واقع برجام شکست خورد بلکه حتی ارزش دلار با افزایش ده برابری مواجه شد. فارغ از برجام که تمام وجهه و توان کابینه ی روحانی خرج آن شده بود، در سایر پرونده های دیپلماتیک هم دولت سابق نتوانسته بود موفقیتی کسب کند.
 
در پرونده ی فاجعه ی منا دولت روحانی حتی نتوانست اجازه ی ورود هیئت مذاکره کننده ی ایرانی به خاک عربستان را کسب کند تا جایی که وزیر سابق امور خارجه در یک حرکت غیر متعارف مقابل امیر کویت در سازمان ملل زانو زد و درخواست میانجی گری نزد عربستان داشت و اگر نبود ورود مقتدرانه ی رهبر انقلاب، پرونده ی شهدای منا به یک بحران تبدیل شده بود.
 
در دوران دولت حسن روحانی نه تنها کشورهای اروپایی که در اولویت دولت بودند روی خوش به ایران نشان ندادند که حتی کشور جیبوتی با ایران قطع رابطه کرد و فرصت ارتباط با شرق مغتنم شمرده نشد که ظریف به این اشتباه خود اینچنین اذعان میکند: اگر در مورد ضرورت کار متوازن با شرق و غرب به یک اجماع رسیده بودیم و با خوش خیالی، دوستان دوران سختی را در سراب طمع سرازیر شدن شرکت های غربی از خود نرنجانده بودیم، دوستانمان سرخورده نمی شدند و در دوران سختی رهایمان نمی کردند.
 
قوچانی در این نوشته برداشتن شش قطعنامه سازمان ملل علیه ایران را از دستاوردهای روحانی ذکر میکند این درحالیست  که او خود میداند هر شش قطعنامه در 2231 ذکر شده و تنها کافیست طرف مقابل با استناد به بند 36 و 37 یا همان مکانیزم ماشه اقدام به بازگرداندن تمام آنها بکند. در واقع دستاورد شیخ دیپلمات با یک تصمیم طرف غربی میتواند دود شود.
 
روحانی در پایان عمر دولتش بر اساس نظرسنجی ها محبوبیتی کمتر از 8 درصد داشته که در نوع خود بینظیر است. به عبارتی او منفورترین و متکبرترین رئیس جمهور ایران لقب گرفته است.
 
از نظر قوچانی و روزنامه اش، حسن روحانی در هشت سال با بیشترین اختیارات نتوانست اقدامی موفقیت آمیز در دنیای دیپلماسی از خود به جا بگذارد که شایسته ی لقب شیخ دیپلمات باشد اما مکتوب کردن دو توئیت او را به این جایگاه می رساند. این روزنامه در دوران فاجعه ی بنزین در راستای پنهان کردن خطای دولتی که رئیسش اعلام کرده بود صبح جمعه از افزایش قیمت خبر دار شده است، اینچنین تیتر زده بود: هزینه ی جراحی.

ش
کد مطلب: 434561
مرجع : رجانیوز