چاهی که روحانی در اولین و آخرین روز دولتش برای آذربایجان کند

فارس , 24 مهر 1400 ساعت 9:17

احیای دریاچه ارومیه به عنوان نخستین مصوبه دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ از جمله‌ وعده‌های مهم دولت حسن روحانی به مردم آذربایجان‌شرقی در سفر هیات دولت در سال ۹۴ و ۹۷ به استان بود که تا به امروز محقق نشده است و این دولت در تاریخ ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰ در آخرین روز دولتش با تصویب بخش باسمنج، با کاهش ۲۱ هزار هکتار از حریم تبریز این شهر را در بن‌بست قرار داد.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  شهر باسمنج که در ۱۰ کیلومتری جنوب‌شرق تبریز واقع شده، در اواخر دولت دوازدهم و با تصویب هیات وزیران و ابلاغ معاون اول رئیس جمهور وقت به عنوان سومین بخش شهرستان تبریز معین شد اما به عقیده برخی‌ها، این تغییر وضعیت منجر به توقف گسترش و توسعه شهرسازی در تبریز می‌شود و به همین دلیل اعضای شورای شهر تبریز و برخی کارشناسان امر اعتراض خود را نسبت به این اقدام اعلام کردند.

بر اساس مصوب جلسه هیات وزیران در تاریخ ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰، در خصوص  "تقسیمات کشوری در شهرستان تبریز استان آذربایجان‌شرقی" به پیشنهاد شماره ۲۱۰۶۵۲ مورخ ۲۴ اسفندماه ۹۹ وزارت کشور در شهرستان تبریز، یک بخش به نام باسمنج از ترکیب ۲ دهستان مهران‏رود و میدان‏چای با مرکزیت شهر باسمنج باید ایجاد شود.

این مصوبه هیات وزیران در حالی است که در سال ۹۱ و با تصویب شورای وقت شهر تبریز مصوبه الحاق باسمنج به شهر تبریز به تصویب رسیده و بعد از مدتی نیز شورای عالی معماری و شهرسازی نیز این الحاق را تائید کرد.  

ایجاد بخش باسمنج، تصمیمی غیرفنی، غیرکارشناسی و مغایر با قوانین موضوعی است

فریدون بابایی‌اقدم، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: ایجاد بخش باسمنج، تصمیمی غیرفنی، غیرکارشناسی و مغایر با قوانین موضوعی موجود قبل از تشکیل شورای ششم طی مصوبه هیات وزیران، مدیران شهری و شورا شهر را به چالش کشیده است.

وی گفت: طی این جلسه تصمیم به تبیین تبعات موضوع و مباحثی که منجر به ابطال این تصمیم و ایجاد تغییر در نتیجه شده و در این ارتباط تصمیم‌گیری شود.

بابایی با بیان اینکه از زمانی که زمزمه‌های دال بر تشکیل بخش باسمنج شروع شد و متعاقب آن ‌اعتراضاتی شد، افزود: از طریق نمایندگان و تصور بر ابطال این طرح بود که متاسفانه خبر رسید که این طرح تبدیل به مصوبه شده است.

عضو شورای شهر تبریز تصریح کرد: دلایل مختلفی برای مخالفت خود اعلام کردیم و طی جلساتی با نمایندگان مجلس اعتراضیه‌ای اعلام شد.

وی بیان داشت: ما مخالف تشکیل بخشیم نه اینکه امروز بیایند با تغییر برخی خط و خطوط همان طرح را ادامه دهند.

حریم تبریز نشان‌دهنده عدم تشکیل بخش در محدوده شرق تبریز است

بابایی‌اقدم اضافه کرد: حریم تبریز نشان‌دهنده عدم تشکیل بخش در محدوده شرق تبریز است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری ادامه داد: طی حضور در تهران متوجه شدیم که هیچ تغییراتی در زمینه این طرح از طرف وزارت ایجاد نخواهد شد و تنها نتیجه اعتراضات ما ارسال هیاتی برای بازدید است که این هیات خود این طرح را پیشنهاد داده است.

 فرماندار و استاندار چرا از شهر تبریز حمایت نمی‌کنند؟

کریم حسین‌زاده‌دلیر، استاد تمام دانشگاه تبریز در این خصوص گفت: اگر به ۲۳۰ سال گذشته برگردیم تهران روستای کوچکی بود و زمانیکه به شهر تبدیل می‌شد، ۱۵ هزار نفر جمعیت داشت و امروز با توسعه اولین یا دومین شهر بزرگ خاورمیانه در کنار استانبول است.

وی تاکید کرد: تهران در مسیر توسعه خود تمام روستاها را برای توسعه خود می‌بلعد و امروز تهران بزرگ است.

حسین‌زاده‌دلیر افزود: در دوران جدید نیز ۲ منطقه به تهران اضافه شده است و هر ۲ منطقه ۲ برابر شهر تبریز است و حتی به عنوان محل گردشگاهی و تفریحی برای تهران است.

استاد تمام دانشگاه تبریز ابراز کرد: متاسفانه کسی به این طرح چندان  اعتراضی نکرده است و در انتها این طرح موجب می‌شود جمعیت تبریز افزایش نداشته باشد، به‌طوریکه امروز تبریز هفتمین شهر از لحاظ جمعیتی است.

کریم حسین‌زاده‌دلیر افزود: امروز می‌پرسم، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز در زمان که باید به این امر اعتراض می‌کرد کجا بود و چرا اعتراض نکرد که امروز فرمانداری صحبت‌های آنها را قبول نمی‌کند و به نقشه‌های شهرسازی کلمه نقاشی را اطلاق می‌کند.

وی گفت: اگر فرماندار و استاندار از شهر تبریز حمایت نکنند، ما به جایی نمی‌رسیم.

کاهش ۲۱ هزار هکتار از حریم تبریز، دست درازی بر حریم این شهر است

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص بخش شدن باسمنج، اضافه کرد: کاهش ۲۱ هزار هکتار از حریم تبریز، دست درازی بر حریم شهر تبریز است.

رسول برگی  بیان داشت: از دهه ۴۰ که برای شهر حریم قائل شده‌اند تبریز که شهر تاریخی است در غربت باقیمانده و شاهد بی‌مهری‌ها بوده است و امروز تبریز از سه جهت امکان توسعه ندارد و تنها راه توسعه تبریز از شرق بود که می‌توانستیم‌ تبریز را در این ناحیه گسترش دهیم‌ که یک کج سلیقه‌گی و عدم توجه کافی موجب کاهش ۲۱ هزار هکتاری شهر تبریز می‌شود.

وی افزود: ما بارها گفته‌ایم مخالف بخش شدن باسمنج نیستیم و مشتاق پیشرفت این شهر هستیم اما قرار نیست ما ۲۱ هزار هکتار حریم تبریز را کاهش دهیم تا باسمنج را بخش کنیم.

برگی یادآور شد: در دولت گذشته وقتی سوال می‌شد به جاهای دیگر سوق می‌دادند ما به حاشیه شهر توجه داریم و از آن نگرانیم اما با این کار باعث خواهند شد یک حاشیه ‌نشینی دیگر در باسمنج ایجاد شود.

وی متذکر شد: چگونه است که وزیر سابق با بخش شدن باسمنج مخالفت می‌کند و مردم هر ۲ شهر هم مخالف هستند اما این کار انجام می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: با نمایندگان مجلس، نایب رئیس مجلس، هیات دولت، مقامات استانی و کشوری در این باره صحبت کرده‌ام ما در شورای شهر به جد مخالف کاستن از حریم‌ تبریز هستیم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

آقای بخشدار با چه توجیهی این ۵۹ هزار هکتار را مدیریت خواهد کرد

شهردار منطقه ۹ شهرداری تبریز نیز گفت: وقتی به استانداری تبریز برای اخذ نقشه باسمنج مراجعه کردیم هیچ‌گونه نقشه با مختصات وجود نداشت.

بهرام نسیانی اظهار داشت: ساخت و ساز در آنجا با سایر مناطق شهر تبریز متفاوت است، چرا که این بخش، بخش ییلاقی تبریز است و زمین‌های زراعی و کشاورزی وجود دارد.

وی با بیان اینکه نمی‌دانم آقای بخشدار با چه توجیهی این ۵۹ هزار هکتار را مدیریت خواهد کرد، اضافه کرد: تنها ۷۶ هکتار از محدوده قانونی، مثل بیمارستان مردانی‌آذر و ۱۲ هزار و ۲۶۶ هکتار از حریم نیز الحاق شده است.

شهرداری تبریز، ۹۹.۵ هکتار به ارزش ۴ هزار و ۴۵۷ میلیارد تومان به مردم بدهکار هستیم

شهردار منطقه ۹ ادامه داد: مضاف بر این، ما بحث تعهدهایمان را داریم و ۹۹.۵  هکتار در آنجا منطقه مسکونی و باغ مسکونی به مردم بدهکار هستیم.

بهرام نسیانی اضافه کرد: اینجا فقط بحث مالی و شهرسازی نیست و اگر این طرح ملغی نشود، به شدت از نظر اجتماعی آسیب خواهیم دید.

وی با بیان اینکه  یک‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ارزش سهام اشخاص حقیقی در این منطقه است، یادآور شد: با محاسبات امروز اگر بخواهیم به تعهداتمان عمل کنیم، ارزش این ۹۹.۵ هکتار، ۴ هزار و  ۴۵۷ میلیارد تومان است.

شهردار منطقه ۹ ادامه داد: اضطراب صاحبان سهم، به‌خصوص سهم‌های کوچک به ما فشار می‌آورد و ساخت‌ و سازهای غیرمجاز افزایش می‌یابد.

خیلی از مردم علاقه‌مند به الحاق باسمنج به شهر تبریز هستند

وی با بیان اینکه در دوره چهارم شورا طوماری نزدیک به ۶ هزار امضا از طرف مردم باسمنج برای الحاق به تبریز تهیه شد، افزود: خیلی از مردم علاقه‌مند به الحاق باسمنج به شهر تبریز هستند و حتی برخی در یاغچیان ساکن هستند.

وی توضیح داد: به جز برخی افراد خاص که دنبال منافع خودشان هستند، قاطبه مردم علاقه‌مند به الحاق به شهر تبریز هستند، چرا که امروز نیز امکانات و فضاهای شهری، اتوبوسرانی و... از طرف تبریز تامین شده است.

اصول اولیه و مبانی اولیه مربوط به توسعه شهر تبریز زیر پا گذاشته شده است

علیرضا نوای‌باغبان، عضو شورای شهر تبریز گفت: از زمانیکه مصوبه هیات وزیران مشخص شد، پیش از آن در این خصوص صحبت‌هایی شده و متعجبم که چرا در زمان لازم اعتراضاتی انجام نشده است.

وی گفت: حتی طی یک‌سال گذشته استانداری این پیشنهاد را ارسال کرده و در نوبت مصوبات هیات وزیران قرار گرفته است و طی این مدت کسی جدی نگرفته و پیگیری نکرده تا مانع از ارسال نامه از استانداری شویم.

باغبان تصریح کرد: متاسفانه پس از اعتراض به این امر در استانداری، استاندار در مقام دفاع از موضوع تبدیل حریم‌های شهر تبریز به بخش باسمنج، مانع از صحبت‌های جانبی در خصوص این امر شد.

وی گفت: اصول اولیه و مبانی اولیه مربوط به توسعه شهر زیر پا گذاشته شده و همه باید بدانند این تصمیم چه تبعاتی هم برای تبریز و هم برای باسمنج خواهد داشت.

باغبان تصریح کرد: امروز نیز دیر نیست و باید با استاندار صحبت کنیم و تبعات این تصمیم را اعلام کنیم و بگوییم اینکار یک فاجعه است.

مصوبه بخش باسمنج عجیب و حیرت‌انگیز است/تنها مسیر توسعه تبریز مسدود می‌شود

روح‌الله رشیدی، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تبریز گفت: یکی از مصوبات عجولانه‌ دولت دوازدهم، آن‌هم در آخرین روزهای استقرارش، تصویب ایجاد بخش باسمنج در همسایگی تبریز بود. این مصوبه نه از این جهت که موجب ارتقاء باسمنج در تقسیمات سیاسی، بلکه از این حیث که تبعات و پیامدهای مخاطره‌آمیزی برای تبریز دارد، عجیب و حتی حیرت‌انگیز بود.

وی افزود: نخستین پیامد این مصوبه، جدا شدن حدود ۲۱ هزار هکتار از حریم شهر تبریز است. در پی این اتفاق اولاً مسیر توسعه‌ تبریز -که رو به شرق دارد- مسدود می‌شود، بنابراین تبریز عملاً در محدوده‌ای تنگ، محصور خواهد شد. ثانیاً بخش وسیعی از املاک شهرداری تبریز در حریم بخش باسمنج قرار می‌گیرد و هرگونه کاربری و بهره‌برداری از این املاک، منوط به اجازه‌ بخشداری و شهرداری باسمنج خواهد بود! این مسئله نقداً موجب تضییع حقوق مردم تبریز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: استاندار و فرماندار شهرستان تبریز و همچنین نمایندگان تبریز در مجلس، قطعاً باید در این خصوص پاسخگو باشند و باید توضیح داده شود که چگونه چنین طرح خام و غیرکارشناسی‌ با این سرعت در دولت تصویب شده و نماینده‌ عالی دولت در استان چه دفاعی از حقوق و حدود شهر تبریز کرده است؟

حکیمه غفوری دیگر عضو شورای شهر تبریز یادآور شد: همایش همراه کردن نخبگان با حضور اهالی باسمنج برای تبیین تهدیداتی که شهر باسمنج را تهدید می‌کند، نتایج مثبتی خواهد داشت.

فریدون بابایی‌اقدم گفت: ضمن اینکه موضوعات مطرح شده نیازمند تبیین بیشتر است و ما می‌توانیم هر هفته در شهرداری یا مراکز دانشگاهی برگزار کنیم.

چالش تبدیل باسمنج به بخش و ۲ مصوبه متناقض!

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس گفت: در حال حاضر با ۲ مصوبه متناقض شورای عالی شهرسازی و هیات وزیران در ارتباط با تبدیل باسمنج به بخش مواجهیم!

احمد علیرضابیگی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز، اظهار کرد: تصمیم‌گیری و یا تصمیم‌سازی اشتباه در ارتباط با تبدیل باسمنج به بخش متوجه مدیریت ارشد استان است؛ ایشان معتقد بودند تبریز نباید بیش از این بزرگ شود؛ چراکه با بزرگتر شدن آن مدیریت آن مشکل‌تر می‌شد!

وی با اعلام اینکه بنده با این استدلال موافق نبودم، افزود: اگر ما در اداره شهر بزرگ ناتوانیم، نباید جلوی بزرگتر شدن آن را بگیریم بلکه باید فردی توانمند منصوب کنیم تا بتواند از عهده بزرگی تبریز برآید!

بیگی متذکر شد: در سال 95 مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، باسمنج را جزو حریم شهر تبریز قرار داده و با اعتبار همین مصوبه شهرداری یک سری تملک‌ها و تغییر کاربری‌ها و بخش خصوصی نیز سرمایه‌گذاری‌هایی انجام داده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ادامه داد: در سال 1400 بدون هیچ‌گونه مطالعه و بررسی‌های متقن کارشناسی تبدیل باسمنج به بخش تصویب شده که این امر تضییع حقوق اشخاص و مردم را به دنبال خواهد داشت.

استاندار پیشین آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: در سال 97 که هنوز تبدیل باسمنج به بخش تصویب نشده بود، مسأله را به وزارت کشور تذکر دادیم و اعلام کردیم هرچند تبدیل باسمنج به بخش پیشنهاد استاندار بوده اما تصمیم نادرستی به نظر می‌رسد و وزارت کشور باید از مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری تبعیت کند.

وی اذعان داشت: حتی در آن مقطع وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که تشکیل بخش باسمنج در کنار تبریز امکان‌پذیر نیست؛ با این حال هیات وزیران تبدیل باسمنج به بخش را تصویب کرد.

بیگی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با ۲ مصوبه متناقض شورای عالی شهرسازی و هیات وزیران در ارتباط با تبدیل باسمنج به بخش مواجهیم که موضوع را به اداره تنقیح قوانین مجلس ارجاع داده‌ایم تا شاید بتوانیم در دولت جدید مسئله را به سرانجام برسانیم.

شکایت شورای شهر تبریز از هیئت وزیران دولت روحانی

با تصمیم اعضای شورای شهر تبریز از هیأت‌ وزیران دولت قبل در دیوان عدالت اداری شکایت می‌کند.

گزارش فارس حاکی است، احیای دریاچه ارومیه به عنوان نخستین مصوبه دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ از جمله‌ وعده‌های مهم دولت حسن روحانی به مردم آذربایجان‌شرقی در سفر هیات دولت در سال ۹۴ و ۹۷ به استان بود که تا به امروز محقق نشده است و امروز در بدترین وضعیت خود قرار دارد.

بروز دوباره طوفان‌های نمکی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه و فعال شدن کانون‌های ریزگردها، سلامت میلیون‌ها نفر را به خطر خواهد انداخت و به همین دلیل است که خشک شدن این دریاچه، یک تهدید زیست‌محیطی بین‌المللی محسوب می شود.

به گفته کارشناسان ریزگردها و طوفان‌های نمکی فعال حاشیه دریاچه ارومیه می‌تواند تا ۵۰۰ کیلومتر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

ش


کد مطلب: 434511

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/434511/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir