تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۸
 
تغییر ریل در مذاکرات وین؛

نگاهی به رویکرد جدید دستگاه دیپلماسی به تقسیم‌بندی تحریم‌ها و اصلاح متن برجام/ چارچوب مذاکرات در دولت سیزدهم چگونه خواهد بود؟

Share/Save/Bookmark
 
وزارت امور خارجه چارچوب ذهنی تیم مذاکره کننده گذشته یعنی «هر توافقی بهتر از بی توافقی است» را نخواهد پذیرفت و به صورت کاملا عمل‌گرایانه مطالبه پایبندی طرف مقابل و رفع همه تحریم‌های توافق شده را پیگیری خواهد کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: ایران عجله‌ای برای مذاکرات برجامی ندارد. این موضوع را رئیس جمهور در اولین نشست انتخاباتی خود با این جمله که «سیاست خارجی ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام ختم نمی‌شود» به دنیا مخابره کرد و حالا می‌توان در روند بررسی مجدد برجام و مذاکرات دولت قبل توسط تیم جدید در هفته‌های اخیر ملاحظه کرد.
 
 بنابر اطلاعات موجود، وزارت امور خارجه همچنان مسئول پیگیری پرونده است. بنابر آنچه تاکنون تصمیم‌گیری شده معاون سیاسی وزیر خارجه نقش محوری را در این مذکرات ایفا خواهد کرد.
 
همچنین در این مذاکرات مشاوران و همکاران اقتصادی و بانکی دولت نیز حضور جدی و موثر خواهند داشت تا از هرگونه اقدام طرف مقابل اطمینان حاصل شود و مانع از خدعه‌های آنها در بخش لغو و یا تعلیق تحریم‌ها شوند.
 
عمده بررسی‌های داخلی تیم جدید درباره مذاکرات سپری شده و در روزهای آینده تاریخ نهایی شروع مجدد مذاکرات اعلام خواهد شد.
 
انچه در این مذاکرات اهمیت دارد این است که ریل مذاکرات تغییر یافته و دولت سیزدهم گفت‌وگو در خصوص مباحث غیربرجامی و همچنین متن و هر گونه توافق جدید را به هیچ عنوان نخواهد پذیرفت. 
 
وزارت امور خارجه چارچوب ذهنی تیم مذاکره کننده گذشته یعنی «هر توافقی بهتر از بی توافقی است» را نخواهد پذیرفت و به صورت کاملا عمل‌گرایانه مطالبه پایبندی طرف مقابل و رفع همه تحریم‌های توافق شده را پیگیری خواهد کرد.
 
به همین دلیل ایران در این دوره تلاش خواهد کرد تا اهرم‌های بیشتری از قدرت را کسب کند. روند غنی‌سازی اورانیوم و اجرای مصوبه مجلس که در دولت قبل اجرایی شد و همواره مورد انتقاد دولت وقت بود، منجر به دوگانگی در سیاست خارجی کشور و سواستفاده دشمنان گشته بود.
 
دولت سیزدهم با سرعت روند افزایش قدرت هسته‌ای را پیگیری می‌کند و با سیاست مقاومت فعالانه سعی دارد تا غربی‌ها را مجبور به اجرای تعهدات خود کند. مذاکره کنندگان کنونی تقسیم بندی تحریم‌ها را قبول نداشته و به شدت رفع همه تحریم‌ها (تحریم‌های دوره اوباما و همچنین تحریم‌های وضع شده توسط ترامپ) را به عنوان خواسته به حق خود پیگیری و بر روند راستی آزمایی آن تاکید ویژه خواهد کرد. در عین حال وزارت امور خارجه فرسایشی شدن و بی نتیجه بودن مذاکرات یا به بیان دیگر «مذاکره برای مذاکره» را نخواهد پذیرفت و دستاورد عملیاتی و نقد این مذاکرات را به جای وعده‌های بی پشتوانه طرف‌های بدعهد پیگیری خواهد کرد.


م
کد مطلب: 434331