تاریخ انتشار : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۲
 
دیپلماسی در دوران پساظریف؛

«نه مرسی»؛ پاسخی که حالا ایران به زیاده‌خواهی آمریکا می‌دهد/ چرا غربی‌ها نگران به تاخیر افتادن مذاکرات شدند؟

تام کاتن: دولت بایدن بهت‌زده است و در به در به دنبال توافق با ایران می‌گردد!
Share/Save/Bookmark
 
در یک برنامه تلویزیونی که تام کاتن در آن حاضر شده بود مجری برنامه با تعجب از وی می‌پرسد که چرا دولت آمریکا حالا برای مذاکره و توافق با ایران به التماس افتاده است؟!
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:«نه مرسی» پاسخی بود که ترامپ در مقابل تقلای ظریف برای مذاکرات مجدد گفت؛ پاسخی که واکنشی «تحقیرآمیز» به کنش‌های «غیرعقلانی» دستگاه دیپلماسی کشورمان بود. دورانی که وزارت خارجه «ظریف» تصویری به مثابه یک «بازیگر ذلیل» از ایران ترسیم می‌کرد و «دلواپسان منافع ملی» را سخت آزرده کرده بود. اما درب بر همین پاشه نچرخید و «آن مرد که ملتماسانه به کدخدا می‌نگریست رفت». حالا ایران در جایگاه «طلبکار» قرار گرفته و با منطق «مقاومت فعالانه» دشمن را نظاره‌گر سرعت غنی‌سازی خود نگاه داشته است. این «کدخدا و دوستانش» هستند که «دیپلماسی التماسی» را در مقابل ایرانی‌هایی شروع کرده‌اند که دیگر تمرکزشان به چند کشور بدعهد غربی نیست. اکنون دولت جدید ایران تنها دیپلماسی «عزت» و «منفعت» را می‌شناسد و نه تنها باور به «مذاکره برای مذاکره» ندارد که با فلسفه نگاه «هر توافقی بهتر از بی‌توافقی است» زاویه دارد.
 
 بهمن 98 بود و هنوز یک ماه نیز از داغ مردم ایران از ترور حاج قاسم نگذشته بود. محمدجواد ظریف در مصاحبه‌ای تصریح کرد که ایران حتی پس از ترور سردار سلیمانی، مذاکره با آمریکا را غیر محتمل نمی‌داند!
 
ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا مذاکره با آمریکا را پس از ترور سردار سلیمانی غیرمحتمل می‌دانید؟»، گفت: «خیر. من هرگز این احتمال را منتفی نمی‌دانم که افراد رویکرد خود را تغییر دهند و متوجه واقعیات شوند. برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی در کاخ سفید نشسته است. آنچه اهمیت دارد، چگونگی رفتار آنهاست. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و پای میز مذاکره برگردد. ما هنوز پای میز مذاکره هستیم.»
 
این اشتیاق ظریف برای مذاکره با آمریکایی‌ها و صحبت‌های عجیب همچون این جمله که «ما هنوز پای میز مذاکره هستیم» در حالی بود که مردم ایران و منطقه هنوز عزادار فقدان حاج قاسم و ابومهدی و اقدام جنایت‌کارانه آمریکا بودند. این موضع البته با واکنش‌های فروان مردم روبه رو شد. اما موضوع جایی غیرقابل تحمل شد که دونالد ترامپ واکنشی تحقیرآمیزی به وزیر خارجه کشورمان نشان داد.  
 
ترامپ در توییتی نوشت: «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!»
 
گذار ایران از دیپلماسی التماسی
نیروهای مومن انقلاب تلاش کردند تا دولت به مسیری عزتمندانه که در آن منافع مردم مورد توجه واقع گردد هدایت شود. اما این اقدام تا پیش از مصوبه مجلس در خصوص کاهش تعهدات برجامی میسر نشد. پس از خروج آمریکا از برجام، دولتمردان هر روز با بهانه‌هایی از اقدام متقابل در برابر نقض عهد دشمن شانه خالی کردند. یکبار با این عنوان که «یک مزاحم از برجام خارج شد» سعی داشتند تا مساله را تقلیل دهند و بار دیگر با تئوری «صبر استراتژیک» و «ادامه برجام با اروپایی‌ها» زمان را از دست دادند. این اقدام حتی با وعده‌های سرکاری اروپایی‌ها در خصوص ایجاد یک کانال مالی ادامه یافت تا جاییکه رهبرانقلاب از موضوع اینستکس به عنوان «یک وعده چرند» یاد کردند. 
 
بالاخره شروع غنی‌سازی بیست درصد در اواخر سال 1399 با وجود مخالفت‌های آشکار دولتمردان و سنگ‌اندازی‌های مداوم آغاز شد. کاهش همکاری‌های فراپادمانی با آژانس نیز از جمله مسائلی بود که نشان داد علی‌رغم مخالفت تیم ظریف، ایران به تغییر گفتمان و مواضع خود در قبال دشمنی‌های غرب جدیت دارد. 
 
بازگشت گفتمان انقلاب و عقلانیت به قوه اجرایی کشور
اولین نشست خبری رئیس‌جمهور کشورمان در تاریخ 31 خرداد امسال حاوی پیام مهمی برای کشورهای غربی بود.
رئیس‌جمهور به صراحت از تغییر جایگاه برجام در معادلات ایران خبر داد و گفت: «ملت ما نشان داده مقاومت و ایستادگی در مقابل فشارها دارد و دنیا باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی شود چون به برجام هم محدود نخواهد شد.»
 
 
آیت‌الله رئیسی صراحتا عنوان کرد که هر نوع مذاکره‌ای را قبول ندارد و رویه گذشته تصحیح خواهد شد: «اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره برای مذاکره باشد، اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی باشد بلکه باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد، نتیجه محوری موضوع ماست و باید آورده ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد در راستای آورده ای برای مردم و رفع محدودیت ها و تحریم ها و راستی آزمایی مسأله ارتباطات را ادامه خواهیم داد.» 
 
پیامی که از جانب غربی‌ها دریافت شد
به نظر می‌رسد اقدام عملی ایران در آغاز غنی سازی 20 درصد و 60 درصد و همچنین تغییر گفتمان حاکم بر کشور با روی کار آمدن دولت جدید پیام شفافی را به دشمنان ایران ارسال کرده است. شواهد نشان می‌دهد دولت‌های غربی که تا پیش از این بر نوشته شدن توافق جامع در موضوعات هسته‌ای، موشکی و منطقه‌ای اصرار داشتند و سعی می‌کردند تا تمام عناصر قدرت ایران را از بین ببرند اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که اهداف کارزار فشار حداکثری هر روز دورتر از دسترس‌ می‌شود. به همین دلیل مقامات غربی هر روز با مصاحبه‌ و موضع‌گیری عجله خود برای شروع مذاکرات را نشان‌ می‌دهند.
 
به عنوان مثال نماینده آمریکا در سازمان های بین المللی وین اضطراب خود را از به تعویق افتادن روند مذاکرات نشان داد و از ایران خواست که سریعتر به توافقی که خودش به آن پایبند نیست برگردد. او گفته است فرصت بازگشت به پیروی کامل متقابل از برجام برای همیشه دوام نخواهد داشت. لوئی بونو حتی گفته آماده هستند تا همه‌ی تحریم‌های مغایر با برجام را لغو کنند. این در حالیست که آمریکایی‌ها در مذاکرات وین اعلام کرده بودند که 500 تحریم برجامی را لغو نمی کنند!
 
 از سوی دیگر یک مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به روزنامه «واشنگتن‌پست» درباره از سرگیری رایزنی‌ها در وین گفت: اگر این وضعیت طولانی شود، سرانجام شروع مجدد مذاکرات دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود زیرا پیشرفت‌های هسته‌ای ایران بازگشت‌ناپذیر می‌شود و بازگشت به توافق ٢٠١٥ نیز امکان‌پذیر نخواهد بود. وی افزود: مقامات پیشین ایران گفته بودند دولت جدید در جریان مذاکرات وین قرار دارد و به دیپلمات‌های غربی اطمینان داده بودند رایزنی‌ها طی چند هفته از سر گرفته می‌شود اما تیم مذاکره‌کننده جدید زمانی را برای شروع مجدد مذاکرات اعلام نکرده است. 
 
این مقام آمریکایی همچنین گفت: اما وقتی آنچه مقامات جدید و رسانه‌ها می‌گویند را بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم احتمالا تیم جدید چارچوب مذاکره‌شده قبلی را نخواهد پذیرفت، همان چارچوبی که ما تا پیش از ٢٠ ژوئن در حال مذاکره بر سر آن بودیم. وی افزود: به همین دلیل است که ما نگرانیم آنها با خواسته‌هایی متفاوت به میز مذاکره بازگردند. سران ایران در حال بحث درباره ارزش‌های توافق ٢٠١٥ هستند و استدلال می‌کنند می‌توانند بدون نیاز به سازش با غرب تحریم‌ها را از سر بگذرانند و آن را تحمل کنند. 
 
مقام آمریکایی گفت: به نظر می‌رسد برخی افراد در نظام ایران معتقدند آنها بدترین چیزها را تحمل کرده‌اند پس می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند. البته آنها «فشار حداکثری» را در شرایط کووید تحمل کرده‌اند پس فکر می‌کنند چقدر می‌تواند بدتر باشد؟
 
اعتراف به التماس آمریکایی‌ها
تام کاتن سناتور معروف ضدایرانی در همین خصوص خبر داده که دولت بایدن بهت زده است و در به در به دنبال توافق با ایران می‌گردد. در یک برنامه تلویزیونی که تام کاتن در آن حاضر شده بود مجری برنامه با تعجب از وی می‌پرسد که چرا دولت آمریکا حالا برای مذاکره و توافق با ایران به التماس افتاده است؟!
 
 
 
 
دستان خالی آمریکا در برابر ایران
شروع مقاومت فعالانه و دست برتر ایران باعث شده گذر زمان به ضرر آمریکا باشد. با رویکرد افزایش غنی سازی و سیاست نگاه متوازن در روابط خارجی در مقابل نگاه غرب گرایانه دولت قبل، عضویت در سازمان همکاری شانگهای، توسعه روابط با کشورهای همسایه و شرقی و همچنین توجه به ظرفیت های اقتصادی مغفول مانده گذر زمان اثر پذیری تحریم ها را کاهش داده و در نتیجه اهرم فشار طرف غربی متزلزل شده است.  


م
کد مطلب: 433357
مرجع : رجانیوز