تاریخ انتشار : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۷
 
سیدعبدالله متولیان

فرهنگ دفاع مقدس در گام دوم انقلاب

Share/Save/Bookmark
فرهنگ دفاع مقدس در گام دوم انقلاب
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: هفته بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس هم تمام شد، اما همانطور که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در مواجهه با دشمنان کینه توز که به کمتر از نابودی انقلاب اسلامی و تبعیت محض از آنان راضی نمی‌شدند با عبور از گردنه‌های صعب‌العبور و با اقتدار کامل وارد چله دوم انقلاب شد، بهره برداری از ارزش‌های بنیادین و سرنوشت‌ساز دفاع مقدس نیز از امروز وارد چله دوم خود شده و در حقیقت گنجینه چهل ساله دفاع مقدس بزرگ‌ترین سرمایه مادی و معنوی چله دوم انقلاب است.

مروری اجمالی بر وقایع و رخداد‌های سه دهه پساجنگ تحمیلی تردیدی باقی نمی‌گذارد که هر کجا از فرهنگ دفاع مقدس پیروی کردیم بی‌شک پیروز میدان بوده و پوزه دشمن را به خاک مالیده و اراده مستحکم و انقلابی خود را بر دشمن تحمیل کرده ایم و بالعکس هر کجا که از فرهنگ دفاع مقدس فاصله گرفته و به نسخه‌های اجانب و بیگانگان عمل کردیم بی‌شک بازنده میدان نبرد بوده و مجبور به عقب نشینی از مواضع انقلابی و امتیاز دادن به دشمنان عنود غربی شده‌ایم.

ما با تأسی به فرهنگ دفاع مقدس در میدانِ ساختن ایران بزرگ و تأمین امنیت کشور و اهدای آرامش روانی به ملت غیرممکن‌ها را ممکن ساخته و حربه فشار و تحریم را خنثی ساختیم. امروز در صد‌ها میدان نظیر «فناوری سدسازی، تونل‌سازی، پل‌سازی و...»، «فناوری‌های پیچیده موشکی»، «طراحی و ساخت مدرن‌ترین و فنی‌ترین پهپاد‌های رزمی، شناسایی، انتحاری و...»، «طراحی و ساخت بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های فوق مدرن»، «فناوری‌های فوق تخصصی صنایع پتروشیمی» و... پیشتاز جهان بوده و گوی سبقت را از مدعیان علم و فناوری ربوده ایم و دشمنان این مرز و بوم که دیروز ما را در خرید حتی سیم خاردار و کامیون تحریم می‌کردند امروز با چشمان از حدقه درآمده خود را مجبور می‌بینند سایر کشور‌ها را از خرید تکنولوژی و محصولات ایرانی محروم کنند.

در نقطه مقابل قوای کشوری طی سه دهه پس از جنگ تحمیلی، حاصل تبعیت زمامداران قوای کشوری از نسخه‌ها و مدل‌های مهندسی شده غربی، جز خسارت، فرصت‌سوزی، ایجاد فاصله طبقاتی، تضعیف و تخریب اقتصادی، فرهنگ‌سوزی، رانت‌خواری، دلبستگی به دشمن غربی، دوتابعیتی شدن مسئولان، مفاسد کلان اقتصادی و ناامیدکردن مردم و سوزاندن ریشه ایمان و باور و اعتماد مردم به نظام چه بوده است؟

بی تعارف باید اذعان کنیم که در هشت سال جنگ تحمیلی نظامی (که در واقع جنگ جهانی بود و همه قدرت‌های شرق و غرب آن روز علیه ما به میدان آمده بودند)، ما با کمترین امکانات و ادوات جنگی و بدون کمترین حمایت حتی لفظی بین‌المللی و فقط با ایمان و اعتماد به خدا و با فرهنگ دفاع مقدس پیروز میدان نبرد بودیم، اما در کمتر از هشت سال اخیر و در میدان جنگ تحمیلی اقتصادی، به رغم داشتن بیشترین امکانات و استحکام درونی و پشتوانه قوی بازدارنده، با پشت کردن به فرهنگ دفاع مقدس و سرگرم شدن به آلاف و علوف دنیوی و پی گرفتن مشی و روش اشرافی، و با بازی در میدان حریف و تن دادن به مذاکره (که کشتیبان انقلاب، از پیش آن را هم حماقت و هم خیانت نامیده بودند) و دیپلماسی التماسی و ورود به بازی ساده لوحانه برد برد، دشمن همه چیزمان را برد و به ریشمان هم خندید.

اینک در دهه اول چله دوم انقلاب، فرهنگ طلایی و بی بدیل دفاع مقدس سرمایه جاودان انقلاب اسلامی و گنجینه عظیم مردم ایران بهترین پشتوانه تحقق بیانیه گام دوم انقلاب فراروی ما است و به جرئت می‌توان گفت گام دوم انقلاب بدون توسل و تأسی به دستاورد‌های دفاع مقدس دست نیافتنی و غیرممکن است و اساساً سخن گفتن از بیانیه گام دوم بدون رجوع به فرهنگ دفاع مقدس به یک طنز تلخ شبیه خواهد بود. فرهنگ دفاع مقدس مالامال از دستاورد‌ها و نقاط و نکات طلایی است و وقت آن است که حاصل بیش از ۳۰ سال خوانش و ثبت و ضبط دستاورد‌های دفاع مقدس، امروز مجدداً با هدف کاربردی نمودن آن‌ها در عملیاتی ساختن بیانیه گام دوم و وارد ساختن این فرهنگ ناب به حوزه قوای کشوری، مورد توجه قرار گیرد. آنچه که در پی می‌آید نمونه‌هایی از شعاع خورشید تابان فرهنگ دفاع مقدس است:

۱- نگاه جهادی و نه جنگی به صحنه نبرد (جهاد اصغر، جهاد اکبر، جهاد کبیر و جهاد افضل). ۲- خستگی ناپذیری. ۳- باور به پیروزی و نصرت الهی. ٤- تکیه به توان و توان‌مندی داخلی. ۵- سبک زندگی فرماندهان و رزمندگان. ۶- اعتماد به وعده‌های الهی. ۷- دفاع مقدس کارخانه انسان‌سازی، الگوسازی و تربیت مدیران لایق. ۸- اعتماد به جوانان در واگذاری مسئولیت ها. ۹- مردمی کردم جنگ. ۱۰- مدیریت و فرماندهی عاشورایی در دفاع مقدس. ۱۱- اتحاد واقعی مردم اعم از مسلمان، مسیحی، زرتشتی و... در کنار هم. ۱۲- نگاه جهادی به اقتصاد در عرصه نبرد و پرهیز جدی از اسراف و تبذیر و ولخرجی ۱۳- مدل سازی برای کادریابی، کادرسازی، کادرپایی و تکثیر کادر. ۱۴- نقش معنویت و اخلاق الهی در پیشبرد جنگ. ۱۵- رفتار فرماندهان و رزمندگان به هنگام پیروزی و شکست. ۱۶- نگاه تکلیف محور به مأموریت‌ها و وظایف محوله. ۱۷- سرعت عمل در ادای تکالیف. ۱۸- سرعت عمل در جابه‌جایی ها. ۱۹- تکیه بر ظرفیت‌های داخلی در حوزه اطلاعات و پرهیز جدی از تکیه به اطلاعات دشمن. ۲۰- نقش رسانه در پیشبرد جنگ و حمایت از رزمندگان. ۲۱- نقش تبلیغات و شعار‌های حماسی در دفاع مقدس. ۲۲- آرایش جنگی در قوای کشوری (علاوه بر قوای لشگری) عامل پیروزی. ۲۳- خلق صنعت بومی و ملی به جای صنعت وارداتی. ۲۴- راه‌های اعتماد مردم به فرماندهان و رزمندگان. ۲۵- آفند محوری به جای پدافند محوری و خشکانیدن نسخه طولانی سازی جنگ. ۲۶- آمادگی روحی و روانی رزمندگان زیر پرچم فرهنگ حسینی و عاشورا. ۲۷- حفاظت و حراست از بیت‌المال. ۲۸- ترجیح منافع ملی و امنیت و آرامش مردم بر منافع فردی و گروهی. ۲۹- جلوگیری از ورود نیات جناحی و حزبی به صحنه‌های نبرد. ۳۰- اطاعت و فرمان‌پذیری تکلیفی از فرماندهان. امروز به برکت فرهنگ دفاع مقدس جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان قدرت مسلط منطقه غرب آسیا و اقتدار لازم برای بازدارندگی کامل، خود را آماده می‌کند تا در عرصه اقتصادی نیز مانند عرصه‌های دفاعی و امنیتی، با بهره گیری تمام عیار از الگو‌های دوران جنگ تحمیلی و فرهنگ ناب دفاع مقدس و سپردن امور اجرایی به جوانان، نقص‌ها و ضعف‌ها را به قوت و فرصت تبدیل و راه را برای صعود نظام به قله‌های رفیع رشد و پیشرفت هموار و زمینه را برای ظهور دولت یار آماده کنند.

 
کد مطلب: 433309
مرجع : جوان آنلاین