تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۳
 

دولت می تواند 47 درصد از سهام عدالت قبلی را به جاماندگان اختصاص دهد

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: اکبر حیدری سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی گفت: مراد از جاماندگان سهام عدالت چه کسانی و چه تعداد از جمعیت است؛ جاماندگان سهام عدالت به دو گروه تقسیم‌بندی می‌شوند که یکی افرادی که دارای حقوق مکتسبه هستند و دارای کارتکس سهام عدالت و کارت پرس‌شده و یا دعوتنامه سهام عدالت هستند که سهام به آنها تخصیص یافته اما در دولت قبلی گفته شد آنها سهام ندارند و دیگر عده‌ای از افرادی که در 6 دهک کم‌درآمد جامعه حضور دارند ولی سهام عدالت به آنها تخصیص نیافته است. 

وی تأکید کرد: در گروه اول افرادی که حقوق مکتسبه دارند و در طول سالهای اجرای سهام عدالت شناسایی شده و کارت دعوت برای آنها ارسال شده و حتی کارتکس کامل یا همان کارت پرس‌شده سهام عدالت برایشان صادر شده که این افراد حدود 2 میلیون نفر هستند که در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی نیستند. همچنین حدود 2 میلیون نفر دیگر افرادی هستند که مراحل دعوتنامه کارت سهام عدالت برای آنها انجام شده اما به مرحله پایانی نرسیده اما برای آنها هم سهامی درنظر گرفته شده بود و مجموعه این جاماندگان به 4 میلیون نفر می‌رسند. 

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی همچنین گفت: چون سیستم ثبت‌نام و ارتباط دبیرخانه مرکزی سهام عدالت با شرکت‌های تعاونی شهرستانی در یک مقطع دچار اختلال شده بود، بنابراین اطلاعات این افراد وارد نشده و اکنون این افراد دارای سهام عدالت نیستند.  حیدری همچنین گفت: دسته دوم کسانی هستند که جزو 6 دهک پائین درآمدی جامعه هستند، اما به هر دلیلی مورد شناسایی دولت قرار نگرفته و هرگز سهام عدالت نگرفته‌اند، در حالی که قانونگذار اعلام کرده بود سهام عدالت برای تقویت ثروت و درآمد 6 دهک پائین درآمدی جامعه اختصاص می‌یابد. باین افراد حدود 16 میلیون‌نفر در کشور برآورد می‌شوند. 

حیدری گفت: با توجه به اینکه از ارزش اسمی یک‌میلیون تومانی سهام عدالت، دولت قبل 47 درصد را به نفع خود مصادره کرد و اعلام کرد در طی 10 سال از محل سودهای دریافتی شرکت‌های سرمایه‌پذیر به میزان 532 هزار تومان پرداخت شده و سهامداران عدالت مالک 53 درصد این برگه سهام عدالت هستند، بنابراین 47 درصد باقی‌مانده سهام به دولت برگشت و از نظر شرعی و قانونی، این سهام باید به 6 دهک کم‌درآمد جامعه اختصاص یابد. وی گفت: الان که رئیس‌جمهور و دولت سیزدهم می‌خواهند سهام عدالت به جاماندگان اختصاص پیدا کند، به راحتی می‌توانند 47 درصد سهام عدالت به دولت برگشته را به این جاماندگان سهام عدالت و افراد مشمول در 6 دهک پائین درآمد جامعه اختصاص دهند. 

ش
کد مطلب: 433015
مرجع : فارس