تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۲
 

بحران در صنعت غذایی انگلیس با افزایش قیمت گاز

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  طی روزهای گذشته قیمت گاز در سطح اروپا رشد چشمگیری داشته است و حالا تولیدکنندگان گوشت در انگلیس قربانی این مسئله شده‌اند. درواقع صنعت تولید غذا و نوشیدنی انگلیس ممکن است با کمبود شدید گاز دی اکسید کربن که اتفاقا مصرف بالایی در میان آنها دارد مواجه شود. گاز دی اکسید کربن یکی از محصولاتی است که در کنار تولید کودهای شیمیایی تولید شده و در زمان کشتار حیوانات در کشتارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین تولیدکنندگان گوشت در بسته بندی این مواد غذایی و همچنین نوشیدنی‌ها برای آنکه ماندگاری آن را افزایش دهند، از گاز دی اکسید کربن استفاده می‌کنند. مشکل اینجاست که افزایش گاز در سطح اتحادیه اروپا باعث شده تا فعالیت برخی کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی و کود در اروپا پایین بیاید و حتی کار به جایی رسیده که دو شرکت آمریکایی که در انگلیس کارخانه دارند، خطوط تولید خود را به مدت نامعلومی تعطیل کرده‌اند.

نیک آلن، مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان گوشت انگلیس پس از گفتگو با وزارت محیط زیست، غذا و امور روستایی این کشور گفت: آنچه در این بحران خود را نشان داده این حقیقت است که چرخه تامین مواد غذایی در انگلیس تحت تاثیر تعداد کمی از شرکت‌های تولیدکننده بزرگ کود است که تعداد آنها حدود 4 تا 5 شرکت است که در شمال اروپا واقع هستند. ما به یکی از تولیدات آنها برای حفظ چرخه تامین مواد غذایی انگلیس نیاز داریم.

بنا به اعلام شورای طیور انگلیس حدود 20 میلیون پرنده در این کشور کشتار می‌شوند اما کشتارگاه‌های این کشور با بحران کمبود دی اکسید کربن مواجهند. دبیر این شورا گفت: در صورتی که کشتارگاه‌ها با کمبود بیشتر دی اکسید کربن مواجه شوند، شاهد اختلال در چرخه تامین مواد غذایی خواهیم بود؛ چراکه نبود CO2 مساوی است با نبود عرضه. مشکل صنعت غذایی انگلیس فقط این مسئله نیست؛ چراکه شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی همین حالا هم با مشکل کمبود کارگر مواجه هستند.

ش
کد مطلب: 433008
مرجع : فارس