تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۱
 

آیا تحریم مانع همکاری ایران با سازمان همکاری شانگهای است؟

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: عبدالحسین بیات، مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی و کارشناس ارشد اقتصاد انرژی گفت: اولویت اصلی ایران در تعاملات اقتصادی باید در شکل‌گیری روابط با کشورهای منطقه متمرکز شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر کشورهایی غربی به هیچ یک از ظرفیت‌هایی که در ایران وجود دارد برای پیشبرد اهدافشان نیاز ندارند، در نتیجه این رابطه یکطرفه قابلیت تحقق و تداوم ندارد، درحالیکه در بین کشورهایی آسیایی جایگاه ایران در حوزه انرژی و ترانزیت می‌تواند بسیاری از معادلات منطقه و قاره آسیا را حل کند.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در نتیجه وقتی وابستگی متقابل بین کشورها وجود داشته باشد مشکل تحریم با راهکارهایی قابل حل است، چون این وابستگی و نیاز متقابل، انگیزه‌ای ایجاد می‌کند که کشورها تحریم را دور بزنند. از طرفی در حال حاضر تحریم‌های اعمالی علیه ایران، تحریم‌های یکجانبه از طرف آمریکاست و تحریم‌های بین‌المللی نیست. هر چند که ما در اوج تحریم‌های بین‌المللی در سال 90 هم با کشورهایی هدف خود تعاملات‌مان برقرار بود.

وی ادامه داد: وقتی با توجه به ظرفیت ایران و کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای امکان برقراری رابطه برد-برد وجود دارد، برای دور زدن تحریم‌ها هم راهکارهای زیادی وجود داشته که قابل اجراست. صحت این ادعای بنده را نیز می‌توانید در صادرات محصولات پتروشیمیایی به هند و چین ملاحظه کنید که حتی در دوران تحریم نیز جریان آن برقرار بود و دو کشور راهکارهایی برای جلوگیری از اثرگذاری تحریم بر تعاملات اقتصادی خود پیدا کرده‌ بودند.

بیات تاکید کرد: در نتیجه با توجه به تجارب گذشته، تحریم‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا قطعا نمی‌تواند در مسیر تعاملات اقتصادی برد-برد ما با سایر کشورها مانع ایجاد کند و ایران را در تعامل با کشورهای همسایه و آسیا و سایر کشورهای همسو متوقف کند، هر چند که در برخی موارد کار را سخت نیز می‌کند، ولی این موضوعات با توجه به انگیزه‌ای که در طرفین هست قابل مدیریت کردن است.


ش
کد مطلب: 433007
مرجع : فارس