تاریخ انتشار : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۴
 

نگرانی شدید محمد بن‌سلمان از لورفتن همکاری جاسوسی عربستان و اسرائیل

Share/Save/Bookmark
نگرانی شدید محمد بن‌سلمان از لورفتن همکاری جاسوسی عربستان و اسرائیل
 
ولیعهد سعودی که با انتشار خبر استفاده ریاض از بدافزار جاسوسی پگاسوس پروژه سفیدسازی خود نزد افکار عمومی دنیا را بر باد رفته می‌بیند به مقامات و رسانه‌های حکومتی تاکید کرده این مسئله تکذیب شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: یک مقام رسمی سعودی برای نخستین بار به اتهام‌ها در خصوص استفاده این رژیم از بدافزار جاسوسی اسرائیلی پگاسوس علیه مخالفان خود واکنش نشان داد و گفت: این اتهام‌ها بی‌اساس است و سیاست عربستان استفاده از این‌گونه ابزارها نیست.
رادیو و تلویزیون رسمی عربستان با انتشار این نقل قول از یک مقام حکومتی، بدون اشاره به سابقه سیاه دربار سعودی در برخورد با فعالان مدنی و منتقدین سیاسی اعلام کرده که این کشور این بدافزار را خریداری نکرده و از آن بهره نبرده است.
گزارش‌های رسانه‌ای حاکی است «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی که با انتشار این خبر پروژه سفیدسازی خود نزد افکار عمومی دنیا پس از قتل فجیع خاشقجی و همچنین پروژه اصلاحات ادعایی خود در عربستان بر اساس سند 2030 را بر باد رفته می‌بیند به مقامات و رسانه‌های حکومتی تاکید کرده به هر شکل ممکن این مسئله تکذیب شود.
چند روز پیش بود که سازمان «عفو بین‌الملل» و سازمان غیر دولتی «فوربیدن استوریز» در گزارشی از فروش بدافزار جاسوسی پگاسوس متعلق به شرکت اسرائیلی «NSO» به برخی کشورها برای استفاده علیه فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و حتی مقامات دولتی خبر دادند.

در این گزارش آمده بود که در کنار 189 روزنامه‌نگار و بیش از 600 مقام سیاسی در جهان که طعمه این بدافزار بوده‌اند، رژیم سعودی از آن برای جاسوسی دو زن از نزدیکان جمال خاشقجی نیز استفاده کرده است.
تلاش دربار سعودی برای رفع اتهام از خود در این خصوص در حالی است که بنابر گزارش گاردین، تل آویو در سال 2017 صراحتا به شرکت «NSO» برای فروش تجهیزات این بدافزار جاسوسی به ریاض مجوز داده و در همان سال نمایندگانی از این شرکت با مقامات بلندپایه اطلاعاتی سعودی در وین، قبرس و ریاض دیدار کرده بودند.


م
کد مطلب: 429300
مرجع : تسنیم به نقل از نورنیوز