تاریخ انتشار : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۴
 

صادرات نانو رنگ‌های ایرانی به بازارهای اروپا

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رنگ‌های نانویی جزو محصولاتی نوظهور و فناورانه در صنعت ساختمان به شمار می‌رود که وارداتشان با قیمت بالایی صورت می‌گیرد، اما با توسعه فناوری نانو در کشور این رنگ‌ها ایران‌ساخت شده است.

نوع خاصی از رنگ‌های نانویی با استفاده از خواص نانوفناوری به صورت آنتی‌باکتریال تولید شده است که می‌تواند ضمن تامین نیاز  صنعت ساختمان، به توسعه بهداشت و ایسلامت محیط کمک کند؛ به طوری که این فعال فناور توضیح می‌دهد در حال حاضر به طور میانگین 100 تن رنگ نانویی آنتی باکتریال تولید می‌شود. اما این ظرفیت وجود دارد که تولیدات را به میزان 5برابر افزایش دهیم.

رنگ‌های نانویی ایران‌ساخت علاوه بر این‌که با هزینه‌های پایین‌تر و کیفیتی مشابه نمونه‌های وارداتی تولید می‌شوند مقرون به صرفه نیز هستند، چراکه با بهره‌گیری از خواص نانوفناوری، مقدار کم‌تری از این رنگ‌ها برای پوشش سطوح استفاده می‌شود. به گفته امراللهی در نانورنگ‌های ایران‌ساخت از ورقه کربن‌ با ضخامت نانومتری استفاده شده است، این ورقه‌ها مساحت سطحی بالایی دارند.

یکی از مشکلات رنگ‌های مرسوم، از بین رفتن و کدر شدن بعد از مدتی است که نانورنگ‌های ایران‌ساخت، این مشکل را برطرف کرده‌اند و با مقاومتی بالاتر، در مدت زمان کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

وی از تولید محصولات ایرانن‌ساخت در حوزه رنگ‌های نانو با رویکرد صادرات می‌گوید و ادامه می‌دهد با توانستیم علاوه بر تامین نیاز داخلی، ظرفیت تولید را افزایش دهیم تا به بازار کشورهایی مانند آلمان ورود کنیم. به طور میانگین 100 تن از این محصول صادر می‌شود.

اشتغال و توسعه فناوری‌های مولد یکی از اهداف تولید داخلی است و آن‌طور که امراللهی عنوان می‌کند زمینه برای اشتغال بیش از 20 نیروی انسانی متخصص فراهم شده که با افزایش ظرفیت تولید امکان افزایش آن وجود دارد.

ش
کد مطلب: 429275
مرجع : فارس