تاریخ انتشار : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۸
 

آفات گلخانه‌ای با محصولات زیستی ایرانی کنترل می‌شود

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دانش فنی پرورش و تولید تجاری عوامل زیستی کنترل آفات گلخانه‌ای بومی‌سازی شد و در اختیار کشاورزان و گلخانه‌داران قرار گرفت.  این طرح توسط شرکت دانش‌بنیان عوامل مهار زیستی هگمتانه به سرانجام رسید.
 
پیش از تولید این محصولات حدود سال 96 سطح کنترل بیولوژیک و تولید محصول سالم در گلخانه‌های کشور 42 هکتار بود. این عدد طی سال‌های 1397تا 1399 نیز تغییری نکرد. ولی به دلیل کیفیت مطلوب و بالای محصول تولیدی این شرکت، در سال زراعی 1399-1400 بیش از 300 هکتار از اراضی استان‌های اصفهان، مرکزی، یزد، تهران، لرستان، همدان، کرمانشاه و غیره که در دست بخش خصوصی است، نیاز خود به عوامل بیولوژیک را از این شرکت تامین کردند.

یکی از روش های موثر و سالم برای تولید محصول سالم، استفاده از عوامل کنترل کننده طبیعی یا حشرات و کنه‌هایی است که می توانند از آفات گلخانه ای تغذیه کنند. این روش می‌تواند راهی مطمئن برای مبارزه با آفات گلخانه‌ای باشد.

این کار به «ایجاد اشتغال حداقل برای یک هزار نیروی تحصیل کرده بخش کشاورزی»، «خودکفایی کشور در زمینه تولید محصول سالم»، «بومـی شـدن دانـش تولیـد محصـول سـالم در کشـور که در انحصـار شـرکت‌های معـدودی در کشورهای هلنـد و بلژیـک بـود»، «جلوگیری از مصرف بالای آب برای شست‌وشوی بیش از حد محصول»، «تولید محصول مبتنی بر دانش‌های نوین»، «پیشگیری از آلودگی محیط‌زیست»، «کمک به تنوع زیستی و تعادل طبیعی و ممانعت از ورود سموم آفت‌کش در زنجیره غذایی انسان و سایر جانداران» می‌شود.
ش
کد مطلب: 429273
مرجع : فارس