تاریخ انتشار : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۶
 

طراحی و ساخت دستگاه تشخیص بیماری از روی دستخط افراد توسط محققان جوان ایرانی

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی تبریز دستگاه تشخیص بیماری از روی دستخط افراد را جهت شناسایی نوع بیماری طراحی و ساخته‌اند. جعفر آقازاده درباره طراحی دستگاه جدید برای تشخیص بیماری از روی دستخط افراد با استفاده از «Handwriting» پردازش و تفسیر سیگنال گفت :دست خط عملی است که مانند سایر اقدامات توسط مغز کنترل می‌شود. 

 این مخترع کشوری افزود:در این اختراع، یک سیستم کلی تجزیه و تحلیل دست خط به صورت دیجیتال برای تشخیص انواع بیماری ها سلامت و مسائل روانی با یک نرم افزار تخصصی ارائه شده است. برای آموزش و آزمایش، از مدل دستگاه تبلت دیجیتال با نرم افزار تحت ویندوز طراحی شده استفاده شده است.

آقازاده توضیح داد: کار انجام شده برای تشخیص بیماری هایی مانند آلزایمر، اختلال شناختی خفیف، دیسگرافی، اسکیزوفرنی، اوتیسم، بیماری پارکینسون و بیماری روانی بر اساس تجزیه و تحلیل دست خط دیجیتال همراه با پردازش سیگنال انجام شده است.

وی تصریح کرد: در این طرح دست خط بیمار با استفاده از تبلت دیجیتال ثبت گردید، مشخص شد که ویژگی‌های مربوط به حرکت، زمان و فشار و شتاب با استفاده از روش تجزیه و تحلیل دست خط دیجیتال همراه با پردازش سیگنال برای تشخیص سلامت و بیماری‌های روانی بسیار کارآمد و کم هزینه است.

آقازاده درپایان گفت: اطلاعات دریافت شده از بیماران در کامپیوتر ثبت شده که این اطلاعات به صورت سیگنال بوده و ویژگی‌های این سیگنال استخراج می‌شود و توسط هوش مصنوعی پردازش شده و با این روش فرد بیمار را می توان از افراد سالم تشخیص داد.
ش
کد مطلب: 429272
مرجع : فارس