تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۵
 

دمیدن دولت روحانی بر تنور کسری بودجه

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمدهادی سبحانیان مشاور مرکز پژوهش‌های مجلس در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو با انتقاد از عملکرد دولت روحانی در روزهای واپسین، تاکید کرد: این روزها به شدت بر تنور هزینه‌های اضافی دمیده می‌شود و روز به روز کسری بودجه فزونی می‌گیرد. سبحانیان در خصوص الزامات آتی برای اصلاح شیوه بودجه‌نویسی اظهار کرد: بودجه‌ریزی ریشه اصلی بسیاری چالش‌های اقتصادی کشور و مورد مطالبه رهبری است.

وی از وابستگی تاریخی بودجه کشورمان به نفت سخن گفت و افزود: در سمت مصارف و منابع بودجه کشور با چالش‌هایی در این خصوص مواجهیم. سبحانیان رنج مردم از تورم و زیاد شدن فاصله طبقاتی جامعه و نیز افزایش نرخ فقر را ریشه را در بودجه‌ریزی کشور عنوان کرد و گفت: مصارف و هزینه‌های دولت به شدت زیاد است و از دیگر سو منابع کافی را به وجود نیاورده‌ایم و لذا عمدتا با کسری بودجه رو به رو هستیم.

وی محل تامین بودجه را هم عمدتا از منابع تورم زا خواند تصریح کرد: مردم امروز مشکلاتی را در سفره خود احساس می‌کنند که ریشه در کسری بودجه دارد؛ لذا اگر درپی آنیم که معیشت مردم را اصلاح کرده و بهبود ببخشیم، باید بدانیم مشکلات خاصه مسائل تولید زمانی اصلاح می‌شود که نوسانات اقتصادی به ثبات برسد. سبحانیان همچنین از انبوه حجم نقدینگی انتقاد کرد و گفت: اساسا در چنین شرایطی تولید شکل نمی‌گیرد و لذا ضرورت اصلاح ساختار بودجه بر کسی پوشیده نیست.

وی خاطرنشان ساخت: اصلاحات در نظام بودجه‌ریزی را تنها در تغییر شکل و طبقه بندی‌ها وارد کردیم در حالی که در بودجه‌ریزی ضمن گسترش منابع بودجه کشور، باید در حوزه کارکردهای دولت نیز تجدید نظر نماییم.

ش
کد مطلب: 428997
مرجع : فارس