تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۷
 

استقراض 39 هزار میلیارد تومانی دولت از بانک مرکزی در سال 99

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  بانک مرکزی نماگرهای اقتصادی سه ماهه چهارم سال 1399 را منتشر کرد؛ دولت در سال گذشته 38 هزار و 790 میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده و با احتساب ضریب فزاینده 7.5 در سال گذشته، بیش از 290 هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی از این محل افزوده است.

از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تا پایان سال 99 بدهی دولت به بانک مرکزی به روش‌های مختلف، از 13 هزار میلیارد تومان به 115 هزار و 220 میلیارد تومان رسیده است. در واقع بدهی دولت در دوران 8 ساله دولت تدبیر و امید به بانک مرکزی بیش از 10 برابر شده است.

این رشد 50.8 درصدی بدهی دولت به بانک مرکزی در شرایطی بود که بارها و بارها فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و حمید پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در ماه‌های ابتدایی سال 1400، از مدیریت و تامین بودجه سال 99 بدون استقراض از بانک مرکزی خبر می‌دادند.

دژپسند، وزیر اقتصاد در 30 اردیبهشت ماه امسال در جمع خبرنگاران گفته بود: «سال 99 از نظر تامین مالی بحرانی‌ترین و موفق‌ترین سال بوده و از بودجه 571 هزار میلیارد تومانی فقط 12 هزار و 600 میلیارد تومان را از  طریق فروش نفت تامین کردیم. بدون یک ریال استقراض از بانک مرکزی توانستیم بودجه سال 99 را تامین کنیم. به جای اینکه از بانک مرکزی قرض بگیریم اوراق فروختیم و از مردم برای تامین مالی استقراض کردیم.»

 یا ارقام نماگرهای بانک مرکزی خلاف واقع است یا اظهارات معاون و رئیس سازمان برنامه و بودجه و امکان‌ و حالتی به غیر از این قابل تصور نیست. بانک مرکزی در طول سالیان متوالی همواره گزارش‌های اقتصادی را منتشر می‌کرده و معمولا هرگاه نتایج گزارش که نماگر وضعیت اقتصادی کشور بود، مورد پسند دولت‌ها نبود، این آمار بایکوت می‌شد. در همین راستا هم از آذر ماه 1397 تاکنون بانک مرکزی گزارش وضعیت مالی دولت را منتشر نکرده است.

 
کد مطلب: 428993
مرجع : فارس