تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۳
 

کتاب "اندیشه فرهنگی آیت‌الله خامنه‌ای" منتشر شد

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مهدی جمشیدی، محقّق و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در یادداشت کوتاهی درباره تازه‌ترین اثر پژوهشی خودش می‌نویسد: اندک آشنایی با آیت‌الله خامنه‌ای نشان می‌دهد که ایشان در میان عرصه‌های اجتماعی، بیش از همه نسبت به "فرهنگ"، حسّاس و دغدغه‌مند بوده و هست. از این رو در طول دهه‌های گذشته، نظریات و مواضع فراوانی را درباره فرهنگ بیان کرده است. نگارنده این اثر که حدود دو دهه است که درباره نظریه فرهنگی آیت‌الله خامنه‌ای مطالعه و تأمل می‌کند، اینک پس از سال‌ها، توانسته در قالب یک پژوهش "علمی" و "مستند"، اندیشه فرهنگی آیت‌الله خامنه‌ای را گرد آورد و روایتی "تحلیلی" و "راهبردی" از آن ارائه نماید.

در این پژوهش تلاش شده مهمترین اضلاع نظری و عملی این اندیشه، بازآفرینی و تبیین شود، به گونه‌ای که مخاطب پس از مطالعه آن، می‌تواند به تصویری دقیق و سرشار از جزئیات مفهومی و استدلالی دست یابد و مدعی شود که اندیشه فرهنگی ایشان را می‌شناسد.

در این اثر یک "منظومه فکری" طراحی شده که مشتمل بر عناصر و لایه‌های فرهنگی متنوع و درهم تنیده است. در چهارچوب این منظومه، شناخت تفکر فرهنگی آیت‌الله خامنه ای، تسهیل و منطقی شده است.

در این پژوهش، مخاطب هم با زیرساخت‌های معرفتی و فکری اندیشه فرهنگی آیت‌الله خامنه‌ای آشنا می‌شود و هم با "نمودها" و "مصداق‌ها"ی عینی آن، تا آنجا که در نهایت، مباحث به گام دوم انقلاب می‌رسد و مجموعه‌ای از راهکارها و راهبردهای فرهنگی در اختیار مخاطب قرار داده می‌شود.

ش
کد مطلب: 428933
مرجع : تسنیم