دبیر کانون هم اندیشی استان ایلام در گفت و گو با هم اندیشی:

دولت روحانی کشور را از مسیر پیشرفت خارج کرد

16 ارديبهشت 1400 ساعت 13:07

منصوریان گفت: دولت روحانی کاملاً کشور را از مدار توسعه و پیشرفت خارج کرد و هیچ یک از برنامه های آن بر اساس تولید، اشتغال و آبادانی نبود.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به همت ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی کانون های هم اندیشی این ستاد،  در 30 مرکز استان و 220 شهرستان کشور شکل گرفته و بصورت منسجم در حال فعالیت هستند؛ پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی در نظر دارد ضمن گفت و گو با دبیران کانون های هم اندیشی، فعالیت این کانون ها را مورد بررسی قرار دهد.
آنچه می خوانید گفت و گو با دبیر کانون هم اندیشی استان ایلام است؛

هم اندیشی: خودتان را معرفی کنید  و بفرمایید در شهر خودتان در حوزه های فرهنگی چه کارهایی در دست اقدام دارید ؟

اینجانب تقی منصوریان دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری و دبیر کانون هم اندیشی استان ایلام هستم.


هم اندیشی: تاثیر فعالیت های فرهنگی شما در جامعه چگونه بوده است ایا بازخوردی در این زمینه داشته اید؟

تاثیر و انعکاس کارهای فرهنگی را باید در میان افراد جامعه مشاهده کرد؛ تا زمانی که فرهنگ جامعه درست نشود، مشکلات اقتصادی و اجتماعی همچنان پابرجا خواهد بود.

برای بهره مندی از امکانات و پیشرفت باید فرهنگ لازم به مردم آموزش داده شود و این کار نیازمند یک عزم جدی و هماهنگی خوب است؛ چالش های فرهنگی موجود در کشور با تلاش مجموعه کوچکی مثل کانون‌های هم اندیشی پایان پذیر نیست؛ اگرچه ما نهایت تلاش خود را انجام می‌دهیم.

هم اندیشی: ایا ویروس کرونا تاثیری در روند فعالیتهای فرهنگی شما داشته است ؟ اگر تجربه و پیشنهاد ی برای کند نشدن فعالیت ها فرهنگی در شرایط کنونی دارید بفرمایید؟

با شیوع ویروس کرونا به علت این که بسیاری از فعالیت ها به صورت فیزیکی انجام می‌شد، برخی از این فعالیت ها مانند برگزاری مراسمات دینی مذهبی، اردوهای راهیان نور، اعزام کاروانهای زیارتی به تعطیلی کشانده شد و حتی نمی شد جای آن را با فضای مجازی پر کرد.

تنها راه برای جلوگیری از متوقف شدن فعالیت های فرهنگی در دوران کرونا استفاده از فضای مجازی و ارتباطات رسانه ای است تا از این طریق فعالیت های فرهنگی ادامه پیدا کند و حداقل مقداری در برابر خباثت ها و فعالیت های ضد دینی و معنوی در کشور ایستاده شود.

انشاالله به زودی و با ریشه کن شدن این ویروس منحوس کارهای فرهنگی کما فی السابق در سطح کشور از سر گرفته خواهد شد.

هم اندیشی:  وظیفه کانون های هم اندیشی و سایر  هسته های فرهنگی انقلابی کشور در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب چیست ؟

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نقشه راه چهل ساله دوم انقلاب اسلامی است و از مهمترین وظایف کانون ها هسته ها و سایر فعالان فرهنگی این است که با فرهنگ سازی و گفتمان سازی دقیق و عمیق زمینه تحقق حداکثری بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را فراهم آورند.


همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر از این راهبرد ارزشمند غفلت شود، دروغ ها جای حقیقت خواهد نشست و آینده کشور مورد هجوم تهدید های ناشناخته قرار خواهد گرفت.


نقش کانون‌های هم اندیشی باید بر اساس بیانیه گام دوم تعریف شود؛ بیانیه مهم گام دوم انقلاب اسلامی یک نقشه راه برای ادامه مسیر انقلاب در سال های آینده است؛ بنابراین هم اکنون در ابتدای کار هستیم و لازم است، تحقیقاتی در رابطه با این بیانیه صورت گرفته و زوایای آن برای همه مردم روشن شود؛ ما نیز سعی داریم در این مرحله با فرهنگ سازی و گفتمان سازی دقیق، زمینه تحقق حداکثری بیانیه گام دوم را فراهم آوریم.


هم اندیشی: مهمترین انتقاداتی که متوجه  عملکرد هفت ساله دولت روحانی است چه می باشد ؟

این دولت از ابتدا مدیران خوبی را برای اداره کشور انتخاب نکرد مدیرانی که در حال جایگاه ها را تصاحب کردند و روی سایر مدیران نیز اثرگذار بودند؛ این دولت کاملاً کشور را از مدار توسعه و پیشرفت خارج کرد و هیچ یک از برنامه های آن بر اساس تولید، اشتغال و آبادانی نبود.

افراد کارآمد دلسوز و انقلابی و نخبگان و جوانان تحصیل کرده بیکار و زمین‌گیر شدند و مسائل جناحی بر شایسته سالاری مقدم شد؛ مدیران دولت آقای روحانی بسیار بی رمق و ناتوان بودند و نتوانستند از امکانات کشور استفاده بهینه کنند.

عموم مردم شاهد ناکارآمدی های دولت در عدم کنترل بازار اشتغال زایی و رونق اقتصادی و وضعیت نابسامان اقتصادی بوده اند.

گره زدن تمامی مسائل کشور به یک معاهده بین المللی بی‌سرانجام و رها کردن کشور به حال خود چه سودی داشته است؟ آیا نابود کردن سرمایه های مردم در بورس و ایجاد تشنج با گران کردن دلار توسط دولت ربطی به تحریم ها دارد؟

در مدیریت این دولت به قدری مسائل جناحی در اهمیت بود که حتی مدیران رده پایین مناطق دور افتاده نیز بدون هیچ ابایی از مسائل قومی و قبیله ای را در تصمیمات لحاظ کردند

در دولت فعلی قدرت خرید کارمندان، کارگران و عموم مردم به طرز وحشتناکی تنزل پیدا کرده است؛ اغلب کالاها در طی یک سال اخیر بیشتر از ۴۰۰ درصد گران شدند.

آیا رها کردن کشور و اداره آن با پایین و بالا کردن دلار و هدف قرار دادن معیشت مردم و دادن وعده های دروغین، می تواند چهره مطلوب از دولت در نگاه مردم بسازد؟

آیا این دولت حتی یک قدم برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی برداشته است؟ آیا رئیس سازمان مراتع می‌داند که امروز باید برای منابع طبیعی کشور مراسم عزا برگزار کرد؟  آیا وزیر کشاورزی می‌داند که بسیاری از کشاورزان به خاطر بی‌برنامگی ها، زمین های حاصلخیز خود را رها کرده و به پایتخت و کشورهای خارجی رفته اند؟

آیا وزیر کار می داند که چه میزان از جوانان تحصیل کرده در خانه پدری خود حبس هستند؟ اداره کشور به شکل موجود ظلم مضاعفی در حق مردم است و فارغ از مسائل جناحی باید دولتی سر کار بیاید که برای تمامی جنبه های کشور برنامه ریزی صحیح داشته باشد.

اگر کسی توانایی اداره صحیح کشور را در خود نمی بیند چه اصولگرا باشد چه اصلاح‌طلب نباید وارد این عرصه بزرگ شود؛ این کشور نیازمند مدیران توانمند و انقلابی است که اقشار مختلف مردم را در تمامی جهات با خود همراه ساخته و به این محرومیت ها پایان دهد.

هم اندیشی: آیا  برای انتخابات اتی ریاست جمهوری و برای حضور حداکثری مردم و همچنین بصیرت افزایی مردم  برنامه ای مد نظر دارید ؟

فعالیت قشر حزب اللهی در خصوص انتخابات آتی ریاست جمهوری تاکنون خوب بوده و علاقه مندان به انقلاب در فضای مجازی با یکدیگر مرتبط و پایه کار هستند و در جهت آگاهی بخشی به هم دیگر فعالیت می‌کنند.

کانون های هم اندیشی نیز در این راستا با یکدیگر مرتبط و در سطح استان و شهرستان ها از طریق گروه های مجازی فعالیت دارند؛ در مراکز استانها با تشکیل گروه‌های متعدد از چند ماه گذشته، بصیرت افزایی و ترغیب و تشویق مردم جهت مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو مدنظر قرار گرفته است.

هم اندیشی:  به نظر حضرتعالی اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری چه برنامه ها و ترفندهایی در دستور کار خواهند داشت ؟

ترفندهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات آینده گوناگون است و اتاق فکر آنها برنامه‌های مختلفی را در نظر دارند؛ پخش فایل صوتی ظریف توسط عوامل بیگانه که خود آقایان نیز معترفند که لو رفته است در جهت لاپوشانی ضعف‌های هشت ساله دولت و ناکامی‌های آنها بوده است.

از دیگر ترفند های اصلاح طلبان برای انتخابات پیش رو این است که ممکن است کاندیدایی که قبلاً اصولگرا بوده   نقاب از چهره بردارد و به عنوان کاندیدای اصلاح طلب مطرح شود.

در مقابل ترفندهای اصلاح‌طلبان، جبهه انقلاب نیز باید با عوام فریبی اصلاح طلبان مبارزه کرده و از سوء استفاده آنها از بحث معیشت و برجام جلوگیری کنند؛ چرا که ممکن است در روزهای آینده بیگانگان برای روی پا ماندن اصلاح‌طلبان امتیازهایی به آنها بدهند.

جبهه انقلاب باید با بصیرت افزایی و آگاهی‌بخشی، مانع این گونه حرکات شوند و چه بسا ممکن است ترفند های قبلی خود مانند مظلوم‌نمایی و متهم کردن شورای محترم نگهبان در بحث تایید صلاحیت ها استفاده کرده و برای نظام هزینه درست کنند؛ همه این موارد باید مد نظر جبهه انقلاب باشد چرا که اصلاح‌طلبان تجربه های زیادی در انجام ترفندهای این چنینی داشته اند.


کد مطلب: 424724

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/424724/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir