تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۱
 
خضریان مطرح کرد:

چه کسی به شما اختیار داده درغیاب نمایندگان درمورد یک سوم بودجه تصمیم بگیرید؟/ ابعاد جدیدی از تخلف صورت گرفته در تغییر جداول بودجه سال ۱۴۰۰

Share/Save/Bookmark
چه کسی به شما اختیار داده درغیاب نمایندگان درمورد یک سوم بودجه تصمیم بگیرید؟/ ابعاد جدیدی از تخلف صورت گرفته در تغییر جداول بودجه سال ۱۴۰۰
 
اساساً ما به دنبال رویکردهای سیاسی و جناحی نیستیم، موضوع منافع مردم است که نباید در بستر روش های غیرشفاف و غیرقانونی در خصوص آن تصمیم گیری شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: بر اساس مصوبه مجلس نسبت به لایحه اصلاحیه دولت، حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد و منابع بودجه افزایش یافته که با کسر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بند «و» تبصره ۲، حدود ۲۸۰ هزار میلیارد تومان، منابع بودجه افزایش یافته است.
 
این ۲۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته، نسبت به بودجه اصلاحی در موارد زیر هزینه شده اند: نخست) ۱۲۰هزار میلیارد تومان هزینه های جاری افزایش یافته است. دوم) ۷۰هزار میلیارد تومان هزینه های عمرانی و تملک دارایی های سرمایه ای است. سوم) ۸۷هزار میلیارد تومان هم به دارایی های مالی افزوده شده است. علاوه بر این حدود ۱۰هزار میلیارد تومان نیز از بودجه دانشگاه های علوم پزشکی کاسته و در ردیف های دیگر وارد شده است.
 
 بنابراین موضوع جداول بودجه ۱۴۰۰ از این حیث مهم است که تقریباً ۳۰ درصد منابع (مصارف) عمومی لایحه دولت و یا ۲۰ درصد منابع (مصارف) مصوبه مجلس، در اختیار کمیسیون تلفیق بوده است. نکته حائز اهمیت این است که آیا رئیس کمیسیون تلفیق می تواند به تنهایی برای «۲۸۰هزار میلیارد تومان منابع بودجه»، خود رأساً هزینه و مصرف تعریف کند؟
 
با توجه به تغییراتی که از طریق تغییر نرخ ارز ایجاد شده، رقم بالایی به بودجه افزوده شده است. سؤال این است چه کسی این اختیار را به یک فرد یا یک جمع محدود می دهد که در خصوص ۴۳۰ هزار میلیارد تومان یعنی یک سوم بودجه در تعطیلات عید و در غیاب نمایندگان تصمیم گیری کند. اساساً ما به دنبال رویکردهای سیاسی و جناحی نیستیم، موضوع منافع مردم است که نباید در بستر روش های غیرشفاف و غیرقانونی در خصوص آن تصمیم گیری شود.


م
کد مطلب: 424691