تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۴
 

صهیونیست‌ها در جریان مذاکرات؛ مردم ایران نامحرم/ راز مخفی‌کاری دولتمردان در خصوص نشست وین چیست؟

Share/Save/Bookmark
 
مطلع کردن مقامات رژیم اشغالگر توسط ایالات متحده نشان می‌دهد که مذاکرات مسیری خوشایند آنها را طی می‌کند، در غیر این صورت کاخ سفید رژیم صهیونیستی را در جریان جزئیات قرار نمی‌داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:نه تنها مقامات آمریکایی به صراحت از بازی تفکیک تحریم‌ها و اقدامات مرحله به مرحله و عدم لغو همه تحریم‌ها سخن می‌گویند که مقامات رژیم صهیونیستی را در جریان مذاکرات و برنامه‌های خود قرار می‌دهند تا از ابعاد خطرناک مذاکرات وین علیه منافع مردم ایران مطلع کنند. اما در این طرف میدان، دولتمردان به جای توضیح در خصوص مسائل مطرح شده و در حال مذاکره در این نشست به رویاپردازی و گفتن کلیات بسنده کرده‌اند مساله ای که نشان می‌دهد افکار عمومی در صورت اطلاع از جزئیات مذاکرات کار را برای دستاوردتراشی برای دولتمردان سخت می‌کنند.
 
 «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید خبر داد که واشنگتن، تل‌آویو را در جریان مذاکرات وین و برنامه آمریکا در خصوص این مذاکرات قرار داده است.
 
وی که در کنفرانس خبری کاخ سفید صحبت می‌کرد، گفت: «عامل تشویق کننده‌ای برای ادامه مذاکرات در خصوص برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد و اسرائیل را در جریان آن و قصدمان قرار داده‌ایم»
 
قرار است «مئیر بن شبت»، مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، «آویو کوخاوی» رئیس ستاد مشترک ارتش این رژیم، «تمیر هیمن» رئیس دستگاه اطلاعات نظامی اسرائیل و «یوسی کوهن» رئیس موساد هفته آینده برای گفت‌وگو با همتایان آمریکایی خود در خصوص ایران عازم واشنگتن شوند.
 
اما چرا صهیونیست‌ها محرم هستند و ایرانی‌ها نامحرم؟
مطلع کردن مقامات رژیم اشغالگر توسط ایالات متحده نشان می‌دهد که مذاکرات مسیری خوشایند آنها را طی می‌کند، در غیر این صورت کاخ سفید رژیم صهیونیستی را در جریان جزئیات قرار نمی‌داد و نیروهای امنیتی این رژیم را برای دادن اطلاعات بیشتر و احتمالا گرفتن مشورت از آنها به واشنگتن دعوت نمی‌کرد.
 
در مقابل اما، توضیحات مقامات آمریکایی از نشست وین و صحبت‌های یک منبع آگاه در تیم مذاکراتی نشان می‌دهد پیشنهادات آمریکایی‌ها به دولت روحانی انقدر «بی‌ارزش» است که وزارت امورخارجه دولت روحانی و به خصوص عباس عراقچی حتی از توضیح دادن دادن آنها خجالت می‌کشد.
 
اعضای تیم مذاکره کننده همچنین به صحبت‌های کلی و امیدوار کننده بسنده می‌کنند. به عنوان مثال عراقچی مذاکرات را در مسیر درست معرفی کرده و تاکنون از اینکه آمریکایی‎‌ها در این مذاکرات چه پیشنهادهایی را مطرح کرده اند و یا واکنش آنها به پیشنهادات دولت ایران چه بوده چیزی نگفته است.
 
خبرهای منتشر شده از تیم مذاکره کننده بدون هیچ قرائنی با امیدواری فراوان به جامعه تزریق می‌شود. به عنوان نمونه علی اکبر صالحی 14 فروردین ماه ضمن این نکته که به مذاکرات خوشبین است به مردم وعده داده بود: «یک هفته صبر کنید، بحث برجام مشخص می‌شود» اما تاکنون نزدیک به سه هفته از این وعده گذشته است و هر روز بر گره کور مذاکرات افزوده شده است.
 
برخلاف وزارت امور خارجه دولت روحانی که با نامحرم دانستن مردم سعی در کتمان واقعیات دارد اما دولتمردان آمریکایی به صراحت نظرات خود را از ابتدای مذاکرات مطرح کرده‌اند. چه جایی که رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران که این روزها در وین مشغول مذاکره است به تندی از پافشاری ایران بر رفع همه تحریم‌ها به صورت یکجا انتقاد کرد و چه زمان‌هایی که دولت امریکا پیشنهادات خود به ایران را توضیح داده است. 
 
گفتنی است وزارت امورخارجه آمریکا بعد از دور اول مذاکرات وین گفتگوی تلفنی با تعدادی از خبرنگاران برگزار کرد و توضیحات واضحی از مذاکرات و پیشنهادات خود داد. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا تحریم ها را به سه دسته تقسسیم کرده و گفته قسمتی از تحریم‌ها اساسا از نظر هیات حاکمه آمریکا قابل برداشته شدن نیست. این سه دسته عبارت‌اند از: ۱-تحریم های مغایر با برجام ۲-تحریم هایی که در دوره ترامپ وضع شده ۳-تحریم ها با برچسب تروریسم حقوق بشر، موشکی و....
 
این مقام وزارت خارجه صراحتا می گوید امریکا آماده لغو دسته اول تحریم ها است. دسته دوم تحریم ها بسیار حجیم و درهم تنیده است و باید در یک کار پرزحمت و زمان بر بررسی شوند و اگر در آنها مغایر با برجام بود احتمالا تعلیق می شوند و دسته سوم تحریم ها مشروع و قانونی است و امریکا به هیچ وجه انها را لغو نخواهد کرد!
 
این مواضع وزارت امور خارجه آمریکا برخلاف صحبت‌های کلیشه‌ای و کلی عراقچی نشان می‌دهد که پیشرفتی در مذاکرات انجام نشده و آمریکایی‌ها به هیچ عنوان حاضر نیستند تحریم‌های وضع شده توسط دونالد ترامپ و همچنین تحریم‌هایی که با برچسب‌های جدید و غیرهسته‌ای به ایران تحمیل کرده‌اند تا مانع مراودات ایران شوند را حذف کنند.
نتایج کنونی مذاکرات نشان می‌دهد بی دلیل نیست که دولت بایدن با خرسندی، جزئیات، مسیر و اهداف مذاکراتی خود را علی‌رغم تبلیغات رسانه‌ای برای رژیم صهیونیستی تبیین و توضیح می‌دهد.


م
کد مطلب: 424048