تصمیمی دیگر علیه ایران از سوی AFC در کمیته‌ای با ریاست یک ایرانی/ تاج دقیقاً چه‌کار می‌کند؟

4 ارديبهشت 1400 ساعت 11:12

بار دیگر در کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیمی علیه ایران گرفته شد که این بار به‌صورت مستتقیم در ارتباط با کمیته‌ای است که ریاستش را یک ایرانی به‌عهده دارد.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:با توجه به لغو مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال ساحلی در قاره آسیا، تصمیم‌گیری در خصوص تیم‌های اعزامی به‌عهده AFC گذاشته شد که نتیجه آن حذف تیم ایران بود.
طبق اسناد و مدارکی که فدراسیون فوتبال روی سایت خود قرار داد و نامه‌های منتشرشده از سوی AFC نحوه معرفی تیم‌های اعزامی به جام جهانی را توضیح می‌داد، تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با توجه به امتیازهایی که کسب کرده بود، باید به‌عنوان سومین تیم قاره آسیا به جام جهانی روسیه اعزام شود، اما در عین ناباوری عمان جایگزین شده است. ناباوری آن‌جایی شدت می‌گیرد که مشخص شود رئیس کمیته‌ای که در آن چنین تصمیمی گرفته شده، یک ایرانی است؛ مهدی تاج.
 

مهدی تاج، نایب‌رئیس ایرانی کنفدراسیون فوتبال آسیا، رئیس کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی و عضو کمیته اجرایی که پیش از این درباره میزبانی بحرین در دیدارهای انتخابی جام جهانی 2022 گفته بود در این خصوص از او ـ در کمیته اجرایی ـ سؤال نشده بود، حالا نمی‌تواند در قبال حذف تیم ملی فوتبال ساحلی ایران چنین ادعایی را مطرح کند.
 
اگر داتو ویندزور جان، دبیرکل AFC اعطای میزبانی به بحرین را تصمیمی یک‌جانبه از سوی دفتر خودش یا دبیرخانه کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد، اما درباره فوتبال ساحلی اسناد درباره بخش تصمیم‌گیرنده موجود است، این‌که نحوه گزینش تیم‌ها برای اعزام به جام جهانی فوتبال ساحلی روسیه از سوی کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی تعیین شد و قرار بود پس از محاسبه امتیازها در این کمیته تصمیم نهایی در کمیته اجرایی به تصویب برسد. حالا نام ایران بین تیم‌های اعزامی نیست تا از مهدی تاج سؤال کنیم؛ نقش شما در AFC چیست؟
رئیس ایرانی کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی AFC باید مشخصاً به این سؤال پاسخ دهد: حذف تیم ملی فوتبال ساحلی ایران چه مبنایی داشته است، در حالی که جدول امتیازدهی به تیم‌ها طبق عملکرد آنها در سه دوره مسابقات قهرمانی آسیا در سال‌های 2015 ـ 2017 ـ 2019 کاملاً مشخص است؟ مهدی تاج موظف به پاسخگویی به این سؤال است: حتی اگر او تصمیمی را اتخاذ نکرده، چگونه به‌عنوان رئیس کمیته مذکور اجازه داده است حق تیم ملی فوتبال ساحلی ایران به‌راحتی خورده شود؟ حتی تاج باید به این سؤال پاسخ دهد: این تصمیم چگونه در کمیته اجرایی که او هم در آن عضویت دارد به‌تصویب رسیده است؟ اینها پرسش‌هایی است که شاید به پاسخ نرسد، اما تاج باید مقابل این سؤالات قرار بگیرد.
پس پرسش اساسی این است: اگر مهدی تاج در ماجرای میزبانی بحرین به‌عنوان عضوی از کمیته اجرایی نقشی نداشته، اگر به‌عنوان رئیس کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی در تعیین تیم‌های اعزامی به جام جهانی فوتبال ساحلی روسیه تصمیم‌گیرنده نبوده است و مجدداً در کمیته اجرایی توانایی اعتراض به این مسئله را ندارد، چرا کرسی‌های بین‌المللی را به نام ایران اشغال کرده است؟
نقش تاج در AFC چیست که هر بار تصمیمی علیه فوتبال ایران گرفته می‌شود، بدون اینکه با متر و معیارهای همین کنفدراسیون تطابقی داشته باشد؟ به‌راستی اگر مهدی تاج در تمام این موارد و تصمیمات اتخاذشده نقشی ندارد و فقط یک تماشاگر است، بهتر نیست به‌نشانه اعتراض و اتخاذ تصمیم علیه فوتبال کشورش از سمت‌های مهم خود استعفا کند؟ این پرسشی است که نایب‌رئیس ایرانی کنفدراسیون فوتبال آسیا باید به آن پاسخ روشنی دهد؛ بله یا خیر.

م


کد مطلب: 423971

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/423971/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir