تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۱
 
حجت الاسلام دکتر توانایی در گفتگوی اختصاصی با هم اندیشی:

کنار آمدن با دشمن خطایی نابخشودنی است

Share/Save/Bookmark
 
استاد حوزه و دانشگاه گفت: این تصور که همه مشکلات ناشی از تحریم هاست و راه‌حل تحریم‌ها، کنار آمدن با دشمن است خطای نابخشودنی است
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حجت الاسلام دکتر محمد حسین توانایی استاد حوزه و دانشگاه، مدرس مهارت های زندگی و عضو کانون هم اندیشی استان تهران در گفت و گو با هم اندیشی به تبیین ماهیت و محورهای اصلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پرداخت؛ آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت و گو است:

سوال.جنابعالی ماهیّت این بیانیه را چه می‌دانید و این بیانیه چه منزلتی در بین اسناد تکامل انقلاب اسلامی دارد؟
ماهیت بیانیه گام دوم انقلاب روشنگری نسبت به دستاوردهای انقلاب اسلامی و تبیین مجدد اهداف والای انقلاب اسلامی برای رسیدن به جامعه اسلامی و تمدن نوین است؛ این بیانیه در بین اسناد تکامل انقلاب اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و دیگر اسناد را پوشش می دهد.
 
جوانان عزیزی که مخاطب این بیانیه هستند باید بدانند که همان مطالبی که در بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی و دیگر بیانات رهبر معظم انقلاب وجود دارد، در این بیانیه به زبان ساده آمده است؛ بیانیه گام دوم انقلاب سندی محکمی است برای ادامه راه انقلاب اسلامی برای جوانانی که در دهه اول انقلاب حضور نداشته اند و اکنون میخواهند بدانند  که ماهیت انقلاب اسلامی چه بوده است؛ بیانیه گام دوم انقلاب با طرح دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در گذشته و بیان چشم انداز آینده جوانان را در این مرحله راهنمایی می کند.
 
سوال. به نظر شما، محور اساسی بیانیه گام دوم حول چه مسئله‌ای می‌باشد؟
 
محور اصلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دستاوردهای انقلاب در چهل سال گذشته و طرح چشم انداز آینده انقلاب و روشن ساختن وظایف جوانان در ادامه مسیر در گام دوم انقلاب اسلامی است و این به دلیل هجوم شباهتی است که توسط دشمنان از طریق فضای مجازی در حال انتشار است؛ بنابراین این نیاز وجود داشت، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برای اذهان جوانان را روشنگری کند.
 
سوال. تفاوت انقلاب اسلامی با انقلاب‌های عصر حاضر، همچون انقلاب فرانسه، روسیه و الجزایر و.. در چیست؟
 
تفاوت ماهوی انقلاب اسلامی با سایر انقلاب ها ماهیت دینی این انقلاب است که توسط مردم و به رهبری فقیه زمان به پیروزی رسید؛ انقلاب اسلامی تنها انقلابی است که یک چله از عمر خود را بدون خیانت به آرمان هایش سپری کرده است با وجود همه وسوسه ها اصالت خودش را حفظ کرده و وارد دومین مرحله از خودسازی و جامعه سازی می شود در حالی که انقلاب های دیگر به انحراف کشیده شده اند.
 
سوال. به نظر جنابعالی، با توجه به مراحل پنجگانه تحقق اهداف انقلاب اسلامی، فرآیند دستیابی به تمدّن نوین اسلامی چیست و ما هم اکنون در چه مرحله‌ای قرار گرفته‌ایم؟
 
انقلاب اسلامی در اندیشه رهبر معظم انقلاب دارای پنج مرحله است؛ مرحله اول انقلاب اسلامی بود که با رهبری امام خمینی به پیروزی رسید؛ مرحله دوم نظام اسلامی است که با تغییر ساختار های شاهنشاهی و برگزاری انتخابات شکل گرفته است؛ مرحله سوم دولت اسلامی، مرحله چهارم جامعه اسلامی و مرحله پنجم تمدن نوین اسلامی است؛ در حال حاضر ما در مرحله دولت اسلامی هستیم که مرحله آغاز سازندگی دولت اسلامی محسوب می شود و جرقه ای خواهد برای ایجاد تمدن نوین اسلامی.
 
 
سوال. جنابعالی کارنامه انقلاب اسلامی را در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و تحقق آرمان‌هایی همچون عدالت، کرامت و آزادی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 
 
انقلاب اسلامی در طول عمر خود هرگز از اهداف خود مانند استقلال، آزادی و جمهوریت دور نشده است؛ جمهوری اسلامی در حفظ تمامیت ارضی و حفاظت از مرزها به ثبات رسیده است؛ به حدی از توانمندی رسیده است که با وجود اینکه قصد تهاجم به کشوری را ندارد اما هیچ متجاوزین نیز جرئت حمله به کشور را ندارد.
 
بینش سیاسی مردم ارتقا یافته است فهم مسائل بین المللی و منطقه ای مانند حمایت از مردم مظلوم فلسطین جز مهم ترین دستاوردهای سیاسی انقلاب اسلامی است؛ از نظر فرهنگی شور و اشتیاق فراوانی بین مردم در حوزه خدمت رسانی ایجاد شده است.
 
حضور پر رنگ جوانان در مراسم معنوی اعتکاف که بی سابقه بوده، اشتیاق جوانان برای دفاع از حریم اهل بیت در دوره دفاع مقدس و مبارزه با داعش و جلوه دیگر گسترش دین،اخلاق و معنویت از دیگر برکات فرهنگی است و بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری معجزه دیگری از انقلاب اسلامی است.
 
با وجود همه مشکلات اقتصادی انقلاب اسلامی موتور پیشران کشور در عرصه علم و فناوری بوده است و دستاوردهای فراوانی را در عرصه شرکت های دانش بنیان و زیرساخت های معدن، حمل و نقل، عمران، سلامت، کشاورزی و .. به دست آورده است؛ همه اینها نشان دهنده این است که کشور نسبت به زمان طاغوت پیشرفت شگرف و عدالت توزیع شده است
 
 
آب و برق به همه روستاها رسیده و دسترسی به راههای آسفالت روستاهایی که در زمان طاغوت به آنها نگاه درجه دو و درجه سه می‌شد، پیدا شده است؛ دولت های مختلف جمهوری اسلامی تلاش خود را کردند تا بتوانند عدالت را گسترش دهند هرچند مشکلات عدیده ای وجود دارد که ترویج روحیه امید در کشور می‌تواند آنها را از میان برداشته و روز به روز کشور را به پیشرفت اقتصادی نزدیک‌تر کند.
 
سوال.  مهمترین چالش‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی پیش‌روی  دولت و کشور اسلامی را چه می‌دانید؟
 
مردم عزیز کشور باید بصیرت را که تاکنون داشته اند حفظ کنند چون اگر از بصیرت فاصله بگیرند و در انتخاب ها با احساس عمل کنند و انتخابشان احسن نباشد، مشکلات فراوانی برای خودشان ایجاد میشود؛ دولت‌ها نیز نباید مرعوب تهدیدات دشمن شوند بلکه باید از امکانات داخلی استفاده کنند و از ظرفیت نخبگان غفلت نکنند؛ در غیر این صورت آسیب های جدی به وجود می آید؛ در حوزه فرهنگی اگر مدیران نتوانند فضای مجازی و رسانه‌های را به درستی مدیریت کنند در اثر هجمه های موجود در فضای مجازی نوجوانان به انحراف کشیده خواهند شد.
 
 
در عرصه اقتصادی نظارت‌های دولتی نباید ضعیف باشد؛ نباید دست نیاز به سوی غرب دراز شود؛ چون دشمنان مخالف ماهیت انقلاب هستند و هیچگاه با دلسوزی به دنبال خدمت به مردم نخواهند بد؛ دولتمردان باید به امکانات داخلی چشم بدوزند و به اقتصاد مقاومتی روی بیاورند، از اسراف هزینه های اضافی پرهیز کنند، بودجه کشور را بودجه ۸۰ میلیون نفر ایرانی بدانند نه اینکه آن را فرصتی مناسب برای سوء استفاده شخصی تلقی کند.

نظارت ها باید تقویت شود و دیوان محاسبات و سازمان بازرسی نیز دقیق تر عمل کند تا  جلوی اختلاس ها، رانت ها و رشوه ها گرفته شود؛ اگر دقت کافی در این زمینه صورت نگیرد، اقتصاد کشور دچار چالش های بیشتری می شود.
 
سوال. اصول اساسی انقلاب اسلامی در روابط بین‌الملل به نظر جنابعالی چیست؟
 
مرزبندی با دشمن مهمترین رکن سیاست خارجی انقلاب اسلامی است که از اصل حکمت، عزت و مصلحت سرچشمه می گیرد؛ این اصول مهم ترین اصول روابط بین الملل جمهوری اسلامی را تشکل می دهند؛ دولت باید مرزبندی خود را با دشمنان اسلام حفظ کند و از ارزش‌های نظام حتی یک قدم عقب نشینی نکنند و از تهدیدهای پوچ دشمن نهراسد و با رعایت عزت و حکمت و مصلحت،مشکلات و موانع موجود بر سر راه انقلاب را حل کند؛ مذاکره با آمریکا جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت و این مهمترین توصیه رهبری به دولت مردم است که حتماً باید مد نظر قرار گیرد
 
 
سوال. چه موانع راهبردی در تحقق اقتصاد مقاومتی به نظر شما می رسد؟
 
مهمترین مانع، نگرش مدیران جامعه نسبت به خارج از مرزها بی توجه به امکانات داخلی است؛ این  تصور که همه مشکلات ناشی از تحریم هاست و راه‌حل تحریم‌ها، کنار آمدن با دشمن است خطای نابخشودنی است؛ برای حل مشکلات باید به درون زایی و برون گرایی اقتصاد مقاومتی، مولد شدن، دانش بنیان شدن و جلوگیری از تصدی گری دولت در اقتصاد توجه شود؛  این موارد بزرگترین راهکار هستند که اگر به آنها توجه نشود، تبدیل به بزرگترین موانع می شوند.
 
سوال. به نظر شما، نقش جوانان و راهکار تحقق گام دوم انقلاب چیست؟
 
هر کجا که جوانان به میدان آمدن توفیقات بسیاری پیدا کردیم؛ دوره دفاع مقدس و مبارزه با داعش گویای این مطلب است؛ همچنین شرکت های دانش بنیان و پیشرفت هایی که در انرژی هسته‌ای و گروه‌های جهادی صورت گرفته به برکت حضور جوانان بوده است؛ اگر دولتمردان به جای استفاده از افراد کهنسال به جوانان فرصت بدهند، خواهند دید،  پیشرفت های شگرفی در عرصه های اجتماعی سیاسی اقتصادی فرهنگی و غیر به وجود خواهد آمد؛ البته از تجربه افراد میانسال نیز باید استفاده شود.
کد مطلب: 422277