تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۸
 

خبر خوش نفتی؛ ۱۲ هزار قطعه پیچیده صنعت نفت توسط متخصصان ایرانی بومی‌سازی شد‌

Share/Save/Bookmark
خبر خوش نفتی؛ ۱۲ هزار قطعه پیچیده صنعت نفت توسط متخصصان ایرانی بومی‌سازی شد‌
 
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: در حال حاضر ۱۲ هزار قطعه و تجهیزات نسبتا پیچیده در صنعت نفت بومی‌سازی شده که از میان آنها حدود ۲۵۰۰ قطعه توسط شرکت‌های نوظهور دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری انجام شده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:احمد محمدی ‌در آیین افتتاح یازدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان با اشاره به حضور فعال بخش خصوصی در این نمایشگاه اظهار داشت: جای خوشحالی دارد که نمایشگاه صنعت نفت به مکانی برای گردهمایی سازندگان قطعات و صنایع بزرگ و گوچک تبدیل شده است.
وی افزود: خوزستان به عنوان خواستگاه صنعت نفت ایران، بخش قابل توجهی از تولید نفت کشور را برعهده دارد و سزاوار این است که نمایشگاه صنعت نفت در مرکز این استان برگزار شود.
مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب ادامه داد: برگزاری نمایشگاه صنعت نفت نیاز به زیرساخت‌های بیشتری برای میزبانی صنعتگران این حوزه بسیار مهم دارد.
محمدی با بیان اینکه صنعت نفت معروف به یک صنعت بین‌المللی است، گفت: صنعت نفت با وجود بین‌المللی بودن آن اما با دست و توان بخش خصوصی در کنار و همراهی‌ بخش دولتی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.
وی بیان داشت: با توجه به ظرفیت‌های خوزستان در این حوزه می‌توان این استان را در عمل به قطب و مکانی برای برگزار کردن نمایشگاه‌های مرتبط با نفت تبدیل کرد.

مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب تاکید کرد: بخش خصوصی حرکت‌های مهمی انجام داده اما همچنان نیازمند بومی‌سازی قطعات هستیم.
محمدی با اشاره به سابقه تولید قطعات صنعت نفت در کشور‌ عنوان کرد: بیش از 100 سال پیش در مسجدسلیمان به واسطه اینکه یک کالای تجاری به نام نفت تولد پیدا کرد، بسیاری از قطعات و کالاهای پر مصرف در مسجدسلیمان ساخته و عرضه شد.
وی افزود: اما شرکت‌ها از زنجیره تکمیل شده‌ای که در مسجدسلیمان شکل گرفت خیلی منتفع نمی‌شدند چرا که نمی‌توانستند آنها را به خارج از کشور مانند اروپا و کشورهای عربی ارسال کنند.
مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب ادامه داد: پس از آن شرکت‌های خارجی واحدهای تعمیری را از کشور خارج کردند و صنعت نفت به طور کامل وابسته به خارج شد. این موضوع تا زمان پیروزی انقلاب ادامه داشت تا اینکه با هوشمندی که در کشور به وجود آمد به خود‌اتکایی رسیده و اکنون نتیجه تلاش‌ها منجر به ساخت قطعات پیچیده و پر‌کاربردی صنعت نفت در داخل کشور شده است.
محمدی تاکید کرد: کارهای قطعه‌سازی با شرکت‌های دانش‌بنیان و کارگاه‌های کوچک آغاز شد و اکنون در جای جای تاسیسات و خطوط چاه از حاصل دانش و فناوری این قطعه‌سازان استفاده می‌شود.
مدیرعامل مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: اکنون برخی از ماشین آلات پیچیده که در گذشته از خارج وارد می‌شد به دست صنعتگران و سازندگان خصوصی و همراهی بخش دولتی به ویژه شرکت ملی نفت تبدیل به ساخت داخل و بومی‌سازی شده است.
وی ادامه داد: توربین‌ها و پمپ‌های جلوگیری از افت فشار به دست شرکت‌های دانش بنیان و سازندگان خصوصی بخش داخلی بومی‌سازی شده‌اند.
محمدی با بیان اینکه باید شهرک انرژی در خوزستان ایجاد شود تا شرکت‌های صاحب نامی که رشد پیدا کرده‌اند در جنوب و جنوب غرب کشور در اهواز یک شهرک مستقر شوند، ادامه داد: باید این شکرت‌ها خط تولید و یا بخشی از آن را در اهواز ایجاد کنند که این کار علاوه بر اینکه به صنعت نفت و کشور کمک می‌کند‌ به بازسازی فوری قطعات منجر می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب خاطرنشان کرد: البته تا وضع موجود فاصله داریم و امیدواریم با تبلیغ درست و ارائه اطلاعات بخش صنعت به سازندگان قطعات، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپی نیازهای روز صنعت نفت را با شتاب بیشتری برطرف کنند.
وی ادامه داد: در حال حاضر 12 هزار قطعه و تجهیزات نسبتا پیچیده در صنعت نفت بومی‌سازی شده که از میان آنها حدود 2500 قطعه توسط شرکت‌های نوظهور دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری انجام شده است.
محمدی افزود: به زودی 7500 قطعه، کالا و بعضی از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در فایل فشرده تحویل صنعتگران و شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌گیرد تا آنها نسبت به توانمندی خود آنها را بومی‌سازی کنند.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: در طرح توسعه 28 مخزن نیز از تجهیزات ساخت داخل استفاده حداکثری خواهیم داشت و هدفگذاری ما بر این است که طرح را باید کاملا با دانش ایرانی و با تجهیزات داخلی انجام داد.
وی بیان داشت: این طرح نهایی، به اسناد مناقصه تبدیل و به پیمانکاران بخش خصوصی کاملا داخلی واگذار می‌شود تا با کالای ایرانی، نیروی انسانی توانمند و حداکثر توجه به نیروی کار بومی پروژه را به پایان برسانند
محمدی تصریح کرد: اگر در پی خودکفایی و استقلال صنعتی هستیم، تنها مسیر این است که به بخش خصوصی کمک کرده و زمینه‌ساز اشتغال مولد و بهره‌وری باشیم.


م
کد مطلب: 409590
مرجع : تسنیم