تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۷
 
بررسی برآوردهای منتشره شده کنفرانس مهم امنیت هرتزلیا

اعترافات امنیتی، صهیونیستی به قدرت تحلیلی رهبر ایران/ هم‌نظری جامعه امنیتی اسرائیل با رهبر ایران درباره آینده خاورمیانه

Share/Save/Bookmark
اعترافات امنیتی، صهیونیستی به قدرت تحلیلی رهبر ایران/ هم‌نظری جامعه امنیتی اسرائیل با رهبر ایران درباره آینده خاورمیانه
 
این ارزیابی جامعه امنیتی اسرائیل نشان می‌دهد که مواضع چند سال قبل رهبر معظم علاوه بر هدفگذاری برای وارد کردن یک شوک امنیتی به رژیم صهیونیستی؛ تا چه حد قابل توجه‌ای بر سنجش و پایش دقیق افکار عمومی در کرانه باختری نیز استوار بوده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: نوزدهمین کنفرانس هرتزلیا هفته گذشته در حالی در اسرائیل برگزار شد که این کنفرانس به ظاهر غیر رسمی یکبار دیگر آخرین محاسبات، ارزیابی های مقامات امنیتی و سیاسی رژِم صهیونیستی را نمایان و یادآوری کرد.

در اینباره بیشتر بخوانید:

الف: سال 93 بود که رهبر معظم انقلاب در مواضعی علنی از لزوم تسلیح مردم ساکن کرانه باختری در فلسطین همانند نوار غزه سخن گفتند. در آن ایام این موضع‌گیری علنی، غیرمنتظره و کم‌سابقه توصیف شد. موضعی که برخی از این منظر که وضعیت اجتماعی کرانه باختری متفاوت با نوارغزه است، در نتیجه بخش‌بودن آن تردید کردند. پس از چند سال از این فرمان هوشمندانه رهبری، رؤوفین ریولین رئیس رژیم صهیونیستی در سخنانی در کنفرانس اخیر هرتزلیا از احتمال انتقال مقاومت و نبرد از نوار غزه به کرانه باختری ابراز نگرانی کرده و اظهار داشت: باید گفت آنچه امروز در نوار غزه جریان دارد، ممکن است به کرانه باختری منتقل شود. در همین حال، ژنرال گادی آیزنکات رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی هم در این کنفرانس گفت: دو میلیون انسان در نوار غزه و دو میلیون و هشتصد هزار نفر در کرانه باختری زندگی می‌کنند و همگی آنها، حملات مسلحانه(مقاومت مسلحانه) را شیوه و راه اساسی برای تحقق حقوق سیاسی، دینی و اجتماعی خود قلمداد می‌کنند که سبب شده است اسرائیل با یک چالش بسیار پیچیده روبرو شود.

این ارزیابی جامعه امنیتی اسرائیل نشان می‌دهد که مواضع چند سال قبل رهبر معظم علاوه بر هدفگذاری برای وارد کردن یک شوک امنیتی به رژیم صهیونیستی؛ تا چه حد قابل توجه‌ای بر سنجش و پایش دقیق افکار عمومی در کرانه باختری استوار بوده است. همچنانکه ژنرال عاموس گلعاد رئیس اداره سیاسی و امنیتی سابق وزارت جنگ رژیم صهیونیستی نیز گفته است: تشکیلات خودگردان فلسطین دیگر به عنوان یک قدرت و مجموعه پابرجا نیست، آنچه وجود دارد جزیره حماس و جزیره فتح است، امروز اگر انتخاباتی در کرانه باختری برگزار شود، قطعا حماس پیروز خواهد شد، فروپاشی امنیتی در کرانه باختری بزرگترین خطر نسبت به نوارغزه است، حماس به فلسطینیان ثابت کرد که بهترین راه برای تعامل با اسرائیل، قدرت(مقاومت) است. درجمع بندی بند «الف» می‌توان گفت که با استناد به همین اظهارات اخیر مسئولین امنیتی سطح اول جامعه اطلاعاتی و نظامی اسرائیل، فرمان استراتژیک چند سال قبل رهبری درباره تسلیح کرانه باختری، هرچه بیشتر و کامل تر اجرایی شود، نابودی اسرائیل و آزادی فلسطین سرعت فوق العاده‌ای خواهد گرفت.

ب: اما رهبر معظم انقلاب طی چند سال اخیر چندین بار از موج تازه بیداری اسلامی در منطقه سخن گفته‌اند. موضعی که برخی در داخل  بعد از فروکش برخی التهابات بیداری اسلامی در منطقه، با برآوردهای سطحی و استناد به وضعیت به ظاهر آرام سیاسی در برخی کشورهای منطقه تلاش غیرمستقیم کردند، تا بر این پیش‌بینی نیز خللی وارد کنند. اما ارزیابی‌های اطلاعاتی منتشر شده نوزدهمین کنفرانس امنیتی هیچ صراحت و تضمینی بر ثبات کشورهای منطقه حتی برای چند ماه آینده هم ندارد. ژنرال عاموس گلعاد رئیس اداره سیاسی و امنیتی سابق وزارت جنگ رژیم صهیونیستی و رئیس کنفرانس هرتزلیا در سال جاری میلادی گفته است: ما روابط شگفت آوری را با بسیاری از کشورهای عربی برقرار کردیم، ولی بدون فلسطینیان هیچ صلحی با آنها وجود نخواهد داشت، کشورهای عربی به آنها خیانت نخواهند کرد و دستگاه های امنیتی اسرائیل ممکن است در پیش بینی حوادث قابل انتظار و قابل پیش بینی در جهان عرب موفق نباشند واینکه این کشورها تا چه زمانی باثبات باقی خواهند ماند. این در حالیست که سرویس اطلاعاتی اسرائیل اشراف قابل تاملی بر کشورهای عربی و به خصوص بر وضعیت حاکمان این کشور‌ها دارد و به همین دلیل ارزیابی‌های آنها بسیار قابل تامل است. آنهم ارزیابی‌های که به صراحت از عدم ثبات و وقوع هر لحظه طوفان براندازی در این کشورها حکایت دارد. براندازی که بی‌شک با شاخص‌های بیداری اسلامی بیشتری همراه خواهد بود.

*پی نوشت: نوزدهمین کنفرانس امنیتی هرتزلیا نشان داد که جامعه امنیتی اسرائیل نیز به نوعی با نظر رهبر آینده انقلاب درباره آینده منطقه - نابودی اسرائیل، آزادی فلسطین و تحقق گسترده بیداری اسلامی- هم نظر هستند.

م
کد مطلب: 407401
مرجع : جهان