تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵
 

کمالوندی: آغاز غنی سازی بالای 3.67 از امروز؛ بازرسان آژانس از فردا می توانند تأیید کنند

Share/Save/Bookmark
کمالوندی: آغاز غنی سازی بالای 3.67 از امروز؛ بازرسان آژانس از فردا می توانند تأیید کنند
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تا چند ساعت دیگر فرآیند غنی سازی بالای 3.67 درصد شروع می شود، گفت: بازرسان آژانس از فردا می توانند این موضوع را تأیید کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در نشست خبری مشترک به همراه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و علی ربیعی سخنگوی دولت به تشریح جزییات اقدامات ایران در راستای بیانیه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت.
کمالوندی گفت: براساس دستوری که از ریاست جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی داشتیم و گام دوم امروز برداشته شده است. ما الان رونوشت تغییراتی که صورت گرفته را به نماینده آژانس تحویل دادیم و تا چند ساعت دیگر فرآیند غنی سازی بالای 3.67 درصد شروع می شود.
وی گفت: الان بحث ما تامین غنا برای سوخت نیروگاه های قدرت است که مورد نیاز کشور است و شیب غنی سازی ما براساس دستوری که می توانیم بگیریم می تواند رو به بالا باشد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در عین حال بیان کرد: ما فعلا نیاز به سوخت راکتور تهران را نداریم.
کمالوندی درباره راکتور آب سنگین اراک بیان کرد: آنچه اتفاق افتاده برای اراک این بود که لوله هایی که در داخل مخزن اصلی است در آن سیمان ریخته شد در آن زمان با علم به اینکه امکان احیای آن است این کار صورت گرفت و الان این امکان را داریم دوباره آن را احیا کنیم.ما ترجیحمان این است راکتور جدید را دنبال کنیم چون تکنولوژی قبلی قدیمی است. در راکتور جدید مقداری پلوتونیوم داریم.
وی افزود: اگر همراهی کافی نباشد با کندی مواجه می شود کار را به نحوی پیش می بریم که هر دو راکتور را هر وقت بتوانیم استفاده کنیم این امکان وجود داشته باشد. ترجیح ما این است راکتور جدید که البته از نظر زمانی عقب است ولی تعدادی قراردادها که چند ماه معلق شده بود امضا شده و ما را امیدوار کرده که بتوانیم راکتور جدید را داشته باشیم .
کمالوندی گفت: الان با توجه به وضعیتی که دارد می تواند هر آن با تصمیمی که مسوولان امر می گیرند ما به سمت هر کدام از راکتورها برویم، ولی به لحاظ فنی ترجیح ما این است که به سمت راکتور باز طراحی شده برویم امیدواریم در آینده در این مسیر پیش برویم. همکاری چینی ها خوب بوده و البته خیلی تحت فشار آمریکا هستند. ما براساس نحوه عملکرد طرف مقابل اقدام خواهیم کرد و کارگروه چین و انگلیس که تشکیل شده، اگر چه به انگلیسی ها بدبین بودیم، ولی کار فنی دارد به خوبی پیش می رود و تحولات بعدی نشان می دهد چه اقدامی را صورت بدهیم.


م
کد مطلب: 407309
مرجع : فارس