تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۷
 
امام جمعه اهل سنت:

اربعین مانور جهانی وحدت مسلمانان است/ برگزاری عزاداری امام حسین (ع) از سوی مذاهب چهارگانه اهل سنت

Share/Save/Bookmark
اربعین مانور جهانی وحدت مسلمانان است/ برگزاری عزاداری امام حسین (ع) از سوی مذاهب چهارگانه اهل سنت
 
مدرس مدارس علوم دینی هرمزگان گفت: پیاده روی اربعین بازگو کننده این مسئله است که بعد از گذشت چند قرن هنوز جامعه اسلامی پایبند به عقاید مذهبی خود است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  طبق آنچه در تاریخ آمده، اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری، صحابی بزرگ رسول الله(ص) به زیارت امام حسین (ع) نائل شد و اینچنین پرچم عرض ارادت به امام حسین (ع) را برافراشته کرد بیرقی که پس از گذشت بیش از 1400 سال همچنان دست به دست گشته و باعث احیای نهضت حسینی(ع) شده است.
پیاده روی اربعین یکی از دیگر از جلوه‌های مخلصانه مریدان و پیروان مکتب حسینی است که همواره وجود داشته و سالهاست که به محفلی برای اجماع مسلمانان و حتی پیروان ادیان و مکاتب دیگر تبدیل شده است و اکنون میلیون ها انسان برای تعظیم شعائر حسینی به این موج خروشان می پیوندند و وحدت مسلمانان را به نمایش می گذارند.
زیارت اربعین از مستحبات است و از سوی اهل بیت(ع) و بزرگان دینی مکررا سفارش شده است و هیچ گاه به ورطه فراموشی سپرده نشده است امام صادق (ع) در این خصوص می فرماید:  «کسی که به ‌قصد زیارت امام حسین (علیه السلام) از منزلش خارج شود، اگر پیاده باشد خداوند بابت هر قدمی که برای زیارت ایشان برمی دارد، یک حسنه می‌نویسد و یک سیئه از او محو می کند و زمانی که به حرم می ‌رسد، او را جزء صالحین برگزیده می نویسد و وقتی مناسک او تمام شد، د نامش را جزء فائزین می نویسد. وقتی می خواهد‌ بازگردد، یک فرشتۀ الهی در مقابل او قرار می‌گیرد و می‌گوید: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به شما سلام می رساند‌ و مژده می دهد‌: عملت را از سر بگیر که تمام گناهان گذشته ات بخشیده شده است.» (، وسائل الشیعه، ج۱4، ص43)
خبرگزاری تقریب نیز در نظر دارد در قالب سلسله گفت‌و‌گوهایی با کارشناسان حوزه‌های مختلف به بررسی نقش راهپیمایی اربعین در همگرایی فرق مختلف، تحولات منطقه و عظمتی که به جهان اسلام می‌دهد بپردازد:

در همین زمینه "شیخ محمد صالح امینی"مدرس مدارس علوم دینی هرمزگان و امام جمعه اهل سنت روستای طبل از توابع شهرستان قشم با بیان اینکه ما اهل سنت مصائب و سختی های که بر سرامام حسین (ع) و اهل بیت ایشان آمده است را در نمازجمعه‌های خودبازگو می‌کنیم، به خبرنگار این خبرگزاری گفت: در هرکدام از مذاهب چهارگانه اهل سنت مراسم عزاداری به شیوه خاص خود برگزار می‌شود.
 
شیخ امینی افزود: اربعین انسجام و وحدت مسلمانان را نشان می‌دهد و مانوری است که به جهانیان نشان دهیم که تمامی مسلمین باهم همسو و همگام هستند.
 
مدرس مدارس علوم دینی هرمزگان اظهار داشت: پیاده روی اربعین بازگو کننده این مسئله است که بعد از گذشت چند قرن هنوزجامعه اسلامی پایبند به عقاید مذهبی خود هستند.
 
امام جمعه اهل‌سنت ادامه داد: نقش اربعین در تقویت قدرت اسلام بسیار زیاد است و کربلا نماد تبلور وحدت مسلمانان است که نمود جهانی نیز پیدا کرده است.
 
شیخ محمد صالح امینی در پایان گفت: اربعین خود باعث اصلاح نفس می‌شود و البته اصلاح نفسی که منجر به اصلاح جامعه اسلامی شود.

م
کد مطلب: 403975
مرجع : خبرگزاری تقریب