تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۵
 
دبیر شورای عالی نهادهای حوزوی:

توجه به منشور حوزه و روحانیت در یک اجلاس خلاصه نخواهد شد

Share/Save/Bookmark
توجه به منشور حوزه و روحانیت در یک اجلاس خلاصه نخواهد شد
 
در منشور حوزه و روحانیت مطالب گسترده و عمیقی وجود دارد که لازم است مورد نظر و دقت تمام حوزویان و مسئولان قرار بگیرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حجت الاسلام والمسلمین رجائی امروز در اولین اجلاسیه منشور روحانیت که در سالن همایش مدرسه عالی درالشفا قم برگزار شد، اظهار داشت: بعد از گذشت سه دهه لازم است بازگشت مجددی به منشور روحانیت داشته و این مبحث را نه تنها در یک اجلاس، بلکه به صورت مستمر مورد بحث و بررسی قرار دهیم؛ به همین دلیل، این اجلاس را آغازی برای این موضوع قرار داده ایم.
وی ابراز داشت: منشور روحانیت مرتبط با نهاد خاصی نیست؛ بلکه تمام نهادها و مراکز حوزوی باید از آن استفاده کرده و در صدر موضوعات آنان قرار بگیرد، لذا اجرای این منشور مشارکت جمعی را می طلبد.

دبیر شورای عالی نهادهای حوزوی خاطرنشان ساخت: ان شاءالله این اجلاس، نخستین قدم بوده و برنامه های دیگری را نیز برای این منشور در سال جاری و سال های آینده خواهیم داشت.

مسئول دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی حوزه های علمیه تصریح کرد: در این منشور مطالب گسترده و عمیقی وجود دارد که لازم است مورد نظر و دقت تمام حوزویان و مسئولان آن قرار بگیرد. حضرت امام در منشور روحانیت با یک مقوله نظری و ذکر پیشینه تاریخی آن به ویژه تاریخ معاصر و با روشی تحقیقی مباحثی عمیق و موضوعات مهمی را مطرح می کنند.

حجت الاسلام رجایی اضافه کرد: برخی از این مباحث مربوط به حوزه انقلابی، طلبه با بصیرت و انقلابی،نظام آموزشی و تربیتی حوزه، الگوی تحصیل و خدمت روحانیت، اصول اداری و ساماندهی حوزه ها، دسته بندی جریانات سیاسی و فکری حوزه، وابستگی و استقلال حوزه، پاسخگویی به نیازهای جامعه، صدور فکر و اندیشه حوزه، اصول سیاست داخلی و خارجی و دهها موضوع دیگر است که از این منشور قابل استفاده و تحقیق است.

حجت الاسلام والمسلمین رجائی بیان داشت: پیگیری مطالبات حضرت امام، مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید از برنامه های شورای عالی نهادهای حوزوی است و اعضای اصلی آن از مرکز مدیریت حوزه علمیه، دفتر تبلیغات اسلامی، مرکز مدیریت خواهران، مرکز خدمات حوزه های علمیه، جامعه الزهرا، حوزه علمیه اصفهان، حوزه علمیه مشهد و سایر مراکز مرتبط نیز به تناسب در مباحث و شورای هماهنگی شرکت خواهند کرد.

رجایی در پایان گفت: امیدوارم پیگیری اجرای منشور روحانیت امسال و سال بعد در دستور کار حوزه قرار بگیرد.

م
کد مطلب: 396791
مرجع : خبرگزاری حوزه